Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Cena lithia se propadla o 18 % - Můžeme u těchto 3 akcií očekávat růst?

Cena lithia se propadla o 18 % - Můžeme u těchto 3 akcií očekávat růst?

Cena lithia se propadla o 18 % - Můžeme u těchto 3 akcií očekávat růst?
Zdroj: depositphotos.com

Rostoucí poptávka společnosti po obnovitelné energii vyvolala zájem na trzích o lithium, což je komodita nezbytná pro výrobu baterií do elektromobilů (EV) a dalších systémů zelené energie.

Především růst ceny lithia od roku 2021 do poloviny roku 2022 odstartoval také zájem investorů o akcie společností, které se specializují právě na těžbu, úpravu a distribuci tohoto kovu. V tomto článku se podíváme na 3 zajímavé lithiové akcie a také si povíme, proč technologie na bázi lithia nemusí být pro zelenou budoucnost vítězstvím.

Cenový vývoj Lithia od 2018 do 2023
Cenový vývoj Lithia od 2018 do 2023
Zdroj: tradingeconomics.com

Cena lithia začala exponenciálně růst začátkem roku 2021. Ke zpomalení tempa růstu došlo až začátkem roku 2022, kdy trh bezmála půl roku konsolidoval, načež došlo k dalšímu posílení a vytvoření prozatímního cenového maxima. Od té doby cena lithia klesla o 18 %, což je vítanou zprávou především pro výrobce elektromobilů a jejich zákazníky.

Lithium, a především produkty z něj, se v současné době pyšní označením zelená, nebo udržitelná technologie. Toto ovšem vyvrací studie University of Massachusetts Amherst a University of Alaska Anchorage, která tvrdí, že tento lehký kov se díky dešťům dostává do podzemních vod, kde vytráví tzv. solanku, která je následně těžena. V Chile, kde se nachází cca 40 % známých celosvětových zásob lithia, se ovšem solanka nachází pod sladkovodními jezírky, která využívají tamní živočišné druhy. Devastace těchto přírodních rezervací je tak v rozporu s pointou zelené energie. I přes tento nelichotivý závěr se pojďme podívat na 3 lithiové akcie, které se nacházejí v rostoucím trendu.

1) Sociedad Quimica y Minera

Tento Chilský distributor lithia se kromě této komodity také specializuje na další průmyslové chemikálie, jako jsou například chlorid a síran draselný. Sociedad Quimica vykázala meziroční nárůst tržeb o téměř 278 %. V těchto skokových nárůstech by společnost měla pokračovat i v dalších letech, přičemž jsou pro rok 2023 predikovány tržby 10,6 miliard USD. Sociedad Quimica vyplácí investorům kvartální dividendy v hodnotě 2,97 USD za akcii.

Akcie Sociedad Quimica se po silném růstu mezi lety 2020 a polovinou roku 2022 obchodují v silně volatilním postranním trendu. Z pohledu technické analýzy se akcie obchodují ve formaci vlajka, kdy lze v cenovém vývoji identifikovat jak klesající, tak rostoucí trendovou čáru. Pokud dojde k breakoutu této technické formace směrem dolů, může trhu v pádu zabránit support na hodnotě 60 USD, který je podpořen silným volume.

Měsíční akciový graf společnosti Sociedad Quimica y Minera
Měsíční akciový graf společnosti Sociedad Quimica y Minera
Zdroj: tradingview.com

2) Albemarle Corporation

Tato společnost se kromě lithia také specializuje na dvě další komodity brom a chemické katalyzátory. I u této společnosti můžeme pozorovat skokové nárůsty tržeb, které jsou potvrzené meziročním růstem o 120 %. Pro letošní rok by Albemarle měla inkasovat tržby 11,44 miliard dolarů a v roce 2024 11,5 miliard USD. Společnost vyplácí kvartální dividendu 0,40 USD.

Akcie Albemarle se obchodují v dlouhodobém rostoucím trendu a vykazují vysokou měsíční volatilitu. V současné době je nejbližší supportní úroveň trhem již testována, takže v případě akciového poklesu již nemusí trh v růstu podpořit. Akcie Albemarle koncem loňského roku vytvořily své maximum na ceně 325 USD, přičemž se od té doby trh k těmto hodnotám prozatím ani nepřiblížil.

Měsíční akciový graf společnosti Albemarle Corporation
Měsíční akciový graf společnosti Albemarle Corporation
Zdroj: tradingview.com

3) Piedmont Lithium

Akcie této mladé společnosti, která měla své IPO v roce 2018, se rovněž obchodují v postranním pohybu, při kterém dochází ke vzniku technické formace vlajka. I v tomto případě je trhem nejbližší support již testován. Vývoj akcií Piedmont od roku 2021 ovšem naznačuje, že bude docházek k respektování formace vlajka do té doby, než společnost získá nějaký vnitropodnikový nebo makroekonomický fundament.

Měsíční akciový graf společnosti Piedmont Lithium
Měsíční akciový graf společnosti Piedmont Lithium
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Lidstvo má tendenci pro svůj technologický pokrok ničit přírodu a to pod rouškou marketingu, který tvrdí opak. V současné době probíhá propad ceny lithia na světových trzích, což může způsobit cenovou dostupnost například EV a dalších technologií pro obnovitelné zdroje energie, pro širokou veřejnost. Vybrané lithiové akcie provádějí konsolidační pohyby pod svými cenovými maximy a vyčkávají na nějaký fundamentální impuls, kterým může být právě zvýšení poptávky po bateriích a elektromobilitě obecně.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo