Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Zmrtvýchvstání akcií Tesly - Přijde další velká jízda?

Zmrtvýchvstání akcií Tesly - Přijde další velká jízda?

Zmrtvýchvstání akcií Tesly - Přijde další velká jízda?
Zdroj: Glitched.com

Akcie Tesly zažily hrozný rok 2022. Tesla byla propadákem loňského roku. Někdo pád akcií připisoval nezájmu Elona Muska o svůj hlavní podnik. Musk trávil velkou času tweetováním, a hlavně se rozhodl tuto sociální síť koupit. Vzhledem k tomu, s jakými problémy se Twitter potýkal, je logické se domnívat, že se Musk nemůže rozdvojit a řídit dvě globální firmy naplno.

Dalším pádným argumentem proti akcii Tesly, je celá utopická myšlenka elektromobility. Pokud svět vstoupí do recese, zasáhne to celé automobilové odvětví. Do teď, a to i v případě Tesly, jsme byli zvyklí, že výrobci elektromobilů svou produkci navyšovali. Poptávka byla silná. Elektroautomobilky nebyly ještě nikdy konfrontovány s poklesem zájmu. Samozřejmě pokles zájmu by se odrazil v nedostupnosti úvěrů. Jak to nakonec dopadlo s Teslou?

Vývoj akcií Tesla od začátku minulého roku
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tesla omilostněná investory

Zveřejnění výsledků pro Teslu dopadlo velmi dobře, přestože celkové tržby byly o něco menší než se čekalo: 24,32 miliard dolarů oproti očekávaným 24,68 miliardám. Zisk na jednu akcií překonal očekávaní a byl 1,19 dolaru na jednu akcií oproti očekávaným 1,15. Tesla byla bez problému zisková, což byl dlouhou dobu argument pro shortování akcí Tesly, když si zlepšovala své hospodářské výsledky prodejem povolenek nebo nákupem kryptoměn. Avšak jako vždy to nejdůležitější zaznělo na tiskové konferenci, kde Elon Musk exceloval.

To je na jeho osobnosti to nejzajímavější, během několika minut si znovu získal přízeň mezi investory. Znovu se projevil jako silný vizionář, který věří Tesle. Oznámil nový cíl, který zní 2 miliony vyrobených aut v roce 2023. Následně v otázkách pro novináře, řekl že střízlivý výhled a výrobní kapacita bude stačit na 1,7 milionů aut, ale dvoumilionový cíl je možný, pokud Muskovi vše vyjde. To je přesně to, co Musk umí. Nadchnout diváky a investory.

Musk se rozhodl pro několik slev nových řad automobilů Tesly. Zlí jazykové tvrdí, že Musk nehledá až tak velkou dostupnost svých aut pro širší masy, ale státní podporu elektroaut v USA. Kdo si koupí nové elektroauto v ceně 55 000 dolarů a méně, bude si moc odečíst 7500 dolarů z daní. Musk si tuto nabídku nemůže nechat ujít.

Vývoj akcií Tesly od začátku roku 2023
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Důvodem, proč je Tesla stále atraktivní, je její marže, která dosahuje 17 %. Zisk z jednoho prodaného auta dosahuje okolo 9969 dolarů. Klasičtí výrobci aut jsou se svými maržemi někde úplně jinde. General Motors má z jednoho prodaného auta čistou marži 2150 dolarů, a Ford dokonce pouhých 927 dolarů. Musk slibuje, že svoji vysokou marži ještě dlouho udrží.

To je důvod, proč se zatím nemusí bát konkurence klasických automobilek, které ještě čekají velké investice do elektromobility. Díky tomu jejich marže budou velmi nízké. Velké ohrožení pro Teslu představují čínští výrobci a posléze Čína jako taková. Čínský trh je pro Teslu důležitý. Zároveň se čínská vláda může kdykoliv rozhodnout dotovat čínské výrobce, kteří svými levnými elektroauty zničili celý západní trh. Ale to je zatím daleko. Po zveřejnění výsledků akcie Tesly zažily opravdovou explozi.

Lithium a Twitter

Nejenom akcie Tesly zažily cestu vzhůru, ale i celý těžební sektor lithia. Musk pronesl větu ve které podtrhl, že v současnosti je téměř nekonečná poptávka po lithiu. Jestli Tesla bude každý rok zdvojnásobovat svoji produkci elektroaut, přímo úměrně poroste i poptávka po lithiových bateriích. Pokud se neobjeví nový materiál na výrobu baterek, spotřeba lithia v následujících letech poroste exponenciálně.

Velmi zajímavou reakcí byla Muskova odpověď na otázku, zda mu jeho politické názory a rychlé tweety vlastně neškodí. Jestli neriskuje to, že si zákaznici odmítnou koupit jeho auto kvůli jeho postojům. Musk tuto otázku označil za levicovou. Nebojí se. Naopak označil Twitter za skvělý marketingový nástroj pro značku Tesla. Jeho účet sleduje přes 127 milionů sledujících. To je opravdu obrovský reklamní potenciál. Musk si dobře uvědomoval, jak velká ztráta by pro něj byla, kdyby o svůj účet přišel.

Závěr: Tesla akcie roku 2023?

V současnosti jsou akciové trhy silně iracionální. Zvedání úrokových sazeb musí jednou způsobit recesi. Během recese nikdy žádné akciové indexy nerostly. Toto čtvrtletí to ještě na recesi nevypadá a investoři tak extrémně riskuji a užívají si plnými doušky silné růstové tendence. Právě toto iracionální prostředí akciím Tesly nesmírně svědčí. Tato jízda může pokračovat ještě několik týdnů a možná i měsíců.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo