Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena kávy letí vzhůru – blížíme se maximům z roku 2014. Jak tuto komoditu v současné chvíli obchodovat?

Cena kávy letí vzhůru – blížíme se maximům z roku 2014. Jak tuto komoditu v současné chvíli obchodovat?
Zdroj: routestofinance.com

Káva jistě patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě, ale z hlediska oblíbenosti mezi investory se ani zdaleka na první místo neřadí. Ve srovnání s jinými komoditami, jako je zlato, stříbro nebo ropa, není káva tak sledovaná. Lidé, kteří do kávy investovali v roce 2020 nebo dříve, jsou však momentálně ve výrazném zisku, protože se obchoduje na nejvyšších cenách za poslední léta.

Podívejme se na trh s kávou blíže, abychom lépe pochopili jeho nedávnou dynamiku a zjistili, zda se vyplatí kávu na současných úrovních kupovat.

Do růstu ceny kávy promlouvá hned několik faktorů

Podle článku deníku The Wall Street Journal (WSJ) do růstu ceny kávy promlouvá především sucho v Brazílii spolu se zvýšenou poptávkou po kávě. Ta opět ve světě roste poté, co se většina globálních ekonomik začíná vracet po více než roce k normálu.

Deník uvedl, že cena kávových zrn Arabica, což je hlavní brazilská odrůda kávy, dosáhla minulý měsíc nejvyšší úrovně od roku 2014, protože se očekává, že úroda kávy v zemi letos kvůli suchu dramaticky poklesne.

“Pěstuji kávu více než 50 let a nikdy jsem nezažila tak velké sucho jako loni a letos. Obvykle mi sklizeň kávy trvá tři měsíce, letos mi to trvalo měsíc,” řekla deníku WSJ Christina Valle, pěstitelka kávy v brazilském Minas Gerais.

Podle amerického ministerstva zemědělství se navíc očekává, že spotřeba kávy na celém světě letos převýší její produkci. Letošní produkce by měla činit 164,8 milionu pytlů kávy (pokles o 11 milionů pytlů oproti roku 2020), zatímco spotřeba by měla letos dosáhnout 165 milionů pytlů. Kromě sucha v Brazílii však nabídku kávy snižují i další faktory.

Podle amerického deníku protivládní demonstranti zablokovali v Kolumbii dálnice a přístavy, což ztěžuje vývoz kávových zrn. Na druhé straně planety pak vietnamští pěstitelé kávy trpí nedostatkem přepravních kontejnerů. Ačkoli pražírny kávy zatím nezvýšily ceny pro spotřebitele, mohly by tak brzy začít činit, pokud se poptávka dostatečně zvýší, jakmile se ekonomika zotaví z pandemie.

Téměř polovinu světové produkce odebírá hrstka výrobců kávy

Ačkoliv existují dva hlavní druhy kávy, Robusta a Arabica, kávová zrna Arabica tvoří 75 % celosvětové produkce kávy. Arabica se také obchoduje za vyšší cenu než Robusta. Klíčoví kávoví giganti jako Kraft Heinz, Procter & Gamble a Nestlé přitom skupují téměř polovinu veškeré produkce kávy.

Kávová zrna rostou na malých stromech a je nezbytné, aby rostla za optimálních klimatických podmínek – špatné počasí tak může ovlivnit celý světový trh s kávou.

Brazílie patří mezi největší producenty kávy a za normálních podmínek vyprodukuje téměř 40 % světové produkce. Spolu s Vietnamem, Kolumbií, Indonésií a Etiopií přitom představují zhruba tři čtvrtiny světové produkce kávy.

Káva jako finanční nástroj

Investoři mohou nakupovat a prodávat kávu prostřednictvím futures kontraktů, mnohem běžněji však drobní investoři využívají k obchodování kávy a dalších komodit tzv. rozdílových smluv CFD (Contract for difference). CFD brokeři, jako je XTB, umožňují spekulovat na růst či pokles ceny komodit a dalších finančních nástrojů. Místo přímého nákupu drahého futures kontraktu investoři obchodují s CFD, který získává nebo ztrácí na hodnotě v závislosti na pohybu podkladového aktiva – v tomto případě ceny kávy.

CFD brokeři jsou známí tím, že umožňují v rámci obchodů využívat finanční páky, takže investoři mohou spekulovat na vývoj ceny komodity větší částkou při vynaložení menšího vlastního kapitálu. Investoři, kteří se však pokoušejí o tyto spekulace by měli mít na paměti, že pákový efekt může také znásobit jejich ztráty, pokud se vývoj na trhu otočí proti nim.

Predikce ceny kávy závisí na suchu v Brazílii

Káva není zdaleka jedinou komoditou, která v uplynulém roce zaznamenala výrazný růst. Zpravodajství a analýzy o cenách kávy ve většině médií však nejsou zdaleka tak důkladné jako v případě zlata nebo ropy.

Tyto komodity mají lépe pozorovatelné katalyzátory růstu. Začínající investoři tak do nich mohou snadněji investovat. Například důvody pro růst zlata jsou založeny na obavách z inflace, zatímco ceny ropy korelují s výsledky zasedání zemí OPEC.

Co tedy určuje výhled a vývoj cen kávy? Asi nejvýznamnějším faktorem je pokračující sucho v Brazílii. Zprávy o ničivém suchu se začaly objevovat na titulních stranách novin koncem roku 2020, přičemž se zdá, že nebude mít v nejbližší době konce. To může znamenat dobrou zprávu pro cenu kávy až do roku 2023.

Zemědělská analytička Commerzbank, Dr. Michaela Helbing-Kuhlová, uvedla, že pokud bude sucho pokračovat až do srpna, jeho dopad by se mohl projevit až do sklizňové sezóny 2023.

Nicméně obchodníci a investoři si mohou oprávněně klást otázku, zda se tato očekávání do současného růstu ceny kávy již promítla, nebo zda mohou očekávat další růst její ceny.

Investoři mají samozřejmě tři možnosti. Shortovat kávu, spekulovat na růst ceny nebo zkrátka počkat, až se situace vyjasní. Nejlogičtěji se nyní jeví býčí přístup, argumenty pro shortování kávy však mohou vycházet z přesvědčení, že trh již ocenil pokračující sucho a cenu kávy může čekat naopak propad. Vaše investiční rozhodnutí by však mělo vycházet z vaší vlastní investiční či obchodní strategie a také podrobné analýzy situace.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.