Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena Bitcoinu roste. Jak je to s příchodem retailu a nových investorů?

Digitální měny zažívají prudký nárůst přílivu prostředků. Cena Bitcoinu však neroste z důvodu, z jakého se očekávalo. Lákají Bitcoin ETFs nové investory?

Publikováno
Cena Bitcoinu roste. Jak je to s příchodem retailu a nových investorů?
Zdroj: denaro.it

Trh kryptoměn zaznamenal výrazný nárůst investic, když v týdnu končícím 17. února do produktů digitálních aktiv přiteklo rekordních 2,5 miliardy USD.

Tento příliv spolu s růstem ceny Bitcoinu (BTC) zvýšil objem spravovaných aktiv v tomto odvětví na 67 miliardy USD, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od prosince 2021.

Většina těchto investic přišla prostřednictvím spotových burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin ve Spojených státech.

Spotové ETFs na Bitcoin a jejich vliv

Zdá se však, že za úspěchem spuštění ETFs stojí především stávající hráči na trhu a daleko méně nových investorů než se předpokládalo.

Navzdory čistému přílivu téměř 5 miliard USD od zavedení spotových ETFs 11. ledna je cenový nárůst Bitcoinu o 22 % k 19. únoru zastíněn historickým maximem 69 000 USD, které zůstává téměř 25 % nad současnou úrovní.

Reakce trhu na ETF byla poměrně mírná ve srovnání s předchozími případy, kdy miliardové akvizice Bitcoinu vedly k výraznějším cenovým pohybům.

Například když společnost Tesla (TSLA) 8. února 2021 odhalila investici do Bitcoinu ve výši 1,5 miliardy USD, hodnota kryptoměny během pouhých dvou týdnů vzrostla o 48 %, přičemž začínala na hodnotě, která byla pouze 7,5 % pod tehdejším historickým maximem.

Vývoj ceny Bitcoinu v únoru 2021

Spotové ETFs přinášejí různé výhody, které motivují stávající držitele bitcoinů k tomu, aby svou expozici vůči Bitcoinu, ať už je v jakékoli formě, převedli do ETFs.

Patří mezi ně daňová efektivita u nás zpodobněná např. časovým testem, zjednodušené daňové výkaznictví, snazší plánování a snížení rizik spojených s úschovou. V důsledku toho lze předpokládat, že část přílivu do ETFs byla dána tím, že investoři likvidovali své přímé bitcoinové pozice, aby využili atributů ETFs.

Pokračující příliv do fondů by mohl zvýšit pravděpodobnost nabídkového šoku, který by potenciálně mohl vyhnat cenu BTC nad hranici 60 000 USD.

Pokud do spotových ETFs přibylo téměř 5 miliard USD, pak stejnou částku prodali předchozí držitelé bitcoinů. Někteří analytici a investoři zaměňují denní emise s dostupnou nabídkou k obchodování, ale ty nemusí být nutně v souladu.

Poznámka

Je důležité poznamenat, že síť Bitcoin v současné době vydává 900 BTC denně jako pobídky pro těžaře, což činí přibližně 328 milionů USD týdně.

Vzhledem k tomu, že denní zobchodovaný objem BTC přesahuje 10 miliard dolarů, jsou však nově vygenerované mince jen malým zlomkem ve srovnání s celkovým objemem obchodování. V oběhu je totiž již 93 % z celkové nabídky 21 milionů BTC.

Proto je nepravděpodobné, že by odměny za těžbu byly významným faktorem omezeného pohybu ceny po spuštění ETFs.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.