Bitcoin, největší kryptoměna dle tržní kapitalizace, čelí potenciální hlubší korekci, která by mohla nastat v důsledku eskalace obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou.
Čínský ministr financí totiž v úterý oznámil, že země plánuje uvalit 15% importní cla na některé zboží z USA, přičemž v platnost by měla vejít v pondělí (10. února).
Čína tak reagovala na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který 1. února oznámil, že zavádí cla na zboží z Číny, Kanady a Mexika.
Tato výměna cel mezi oběma zeměmi přidala ke globální ekonomické nejistotě, která způsobila zvýšenou volatilitu na tradičních i kryptoměnových trzích.
Jak reagoval Bitcoin?
V návaznosti na tyto události cena Bitcoinu v úterý klesla opět pod hranici 100 000 dolarů. Přestože se krátce zotavil z denního minima na úrovni 96 200 dolarů, analytici varují, že je Bitcoin nadále náchylný k dalším korekcím.
Ryan Lee, hlavní analytik společnosti Bitget Research, zdůraznil, že dopad rozhodnutí Číny o clech má vliv zejména na riziková aktiva jako jsou kryptoměny.
Cenový vývoj Bitcoinu za poslední měsíc
Lee nicméně zmiňuje, že Bitcoin z napětí také může těžit. Investoři totiž mohou prchat z oslabujících tradičních trhů a vyhledat právě Bitcoin jako zajištění proti inflaci a znehodnocení měny.
Varoval však, že by prudký výplach na trzích mohl vést ke krátkodobé korekci a Bitcoin by otestoval hranici 90 000 dolarů.
Pohled do historie
Historicky vedlo zavedení dovozních cel ze strany velkých ekonomik k výrazným poklesům na trhu.
James Wo, zakladatel a generální ředitel společnosti DFG, toto riziko zdůraznil a uvedl podobně jako Lee, že by se z krátkodobého hlediska Bitcoin mohl podívat pod 90 000 dolarů.
Vzhledem k těmto rizikům někteří analytici naznačují, že by dlouhodobé obchodní napětí mohlo urychlit oslabování amerického dolaru.
Tento scénář by mohl podnítit globální poptávku po alternativách k aktivům denominovaným v amerických dolarech, z čehož by opět mohl těžit Bitcoin.
Výhled a faktory ovlivňující cenu Bitcoinu
Podle Jamese Wo by se Bitcoin musel udržet nad hranicí 97 000 dolarů, aby se vyhnul hlubšímu poklesu.
Pokles pod tuto hranici by podle dat společnosti CoinGlass mohl způsobit likvidaci long pozic s pákovým efektem ve výši více než 1,3 miliardy dolarů na všech kryptoměnových burzách.
Potenciální posílení amerického dolaru v důsledku cel a přílivu kapitálu by mohlo na Bitcoin vyvinout další prodejní tlak.
Ryan Lee upozornil, že pro další cenový vývoj Bitcoin bude klíčová monetární politika americké centrální banky.
Pokud podle něj FED zareaguje snížením úrokových sazeb, mohla by zvýšená likvidita poskytnout ceně Bitcoinu pozitivní impuls.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.