Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cardano, Ripple a Stellar Lumens v roce 2020 – Vyplatí se do nich investovat?

Cardano, Ripple a Stellar Lumens v roce 2020 – Vyplatí se do nich investovat?

Všechny 3 zmíněné projekty stojí tak trochu mimo mainstreamový zájem investorů do kryptoměn. Rozhodně však mají co nabídnout. I proto přinášíme níže shrnutí jejich prozatimního letošního vývoje.

Cardano na cestě k mainnetu

Cardano v současnosti představuje centralizovanou testovací blochainovou platformu. Světlo světa přitom spatřilo už v roce 2015. V roce letošním však zatím postupuje k milníkům, které by z něj mohly udělat široce využívanou decentralizovanou platformu.

Jedním z těchto hlavních milníků by mělo být spuštění mainnetu. K tomu směřuje testování na protokolu Shelley. Do výsledného produktu pak mají být zabudovány i chytré kontrakty. Namísto nodů kontrolovaných společnostmi omezeným počtem subjektů by síť měla přejít na systém proof-of-stake.

V tomto ohledu jsou ambice tvůrců projektu vysoké. Jak sami uvádí:

“Cílem je vznik platformy, která by mohla usnadnit propojení poptávky a nabídky, výrobce a spotřebitele, a zajistit mezi účastníky důvěru. Cardano může automatizovat sociální a finanční procesy prostřednictvím smart kontraktů.”

Vyplatí se investovat do ADA?

Není proto divu, že si coin Cardana, ADA, získává stále více pozornosti. Tomu odpovídá i nárůst počtu transakcí v letošním roce, které se povětšinou pohybovaly kolem čísla 2000 až 4000 za den.

Nárůst počtu transakcí Cardana.
Nárůst počtu denních transakcí Cardana. Zdroj: Coinmetrics

Rostla i cena ADA, ale pouze do února. Celkově je stále relativně nízko a s výhledem spuštění mainnetu tak ADA skýtá příležitost pro zajímavou investici. Podpůrným fundamentem může být i záměr Cardana vylepšit škálování a tím navýšit množství zpracovávaných transakcí za sekundu.

Klouzavé průměry na ADA.
Klouzavé průměry na ADA. Zdroj: Barchart

Z technického pohledu vidíme, že ADA je zatím v medvědím teritoriu hluboko pod 50denním i 200denním klouzavým průměrem. Tyto se protnuly nejprve v březnu a následně i v dubnu.

Tomu předcházel silný propad ceny s velkým objemem obchodovaných transakcí, což byl jev viditelný napříč všemi likvidními trhy včetně akciových a komoditních.

Aktuální graf ceny Cardana

Důležitou metou pro nastartování býčího trendu ADA tak je teritorium 0,04 až 0,045 dolarů, kde se momentálně oba klouzavé průměry nachází.

Využití XRP stoupá

Ripple, potažmo token XRP je znám především ve spojitosti s bankovními převody. Pro tyto účely využívá svůj primární produkt RippleNet. Jedná se o síť propojující finanční instituce, především bankovní domy, která má za cíl zrychlit a zjednodušit mezinárodní platby a to za minimální poplatky.

V rámci sítě je od loňského roku využívána také služba On Demand Liquidity (volně přeloženo likvidita na přání, ODL). Jedná se v podstatě o jakési mezinárodní platební koridory pro převody konkrétních měn mezi konkrétními finančními institucemi.

Koridor umožňuje například v Mexiku vložit do banky tamní měnu peso a za pár minut si ve Spojených státech vybrat dolary. To vše za minimální poplatky. Pro tyto převody jsou využívány tokeny XRP, které mezi oběma měnami fungují jako prostředník a zajišťují potřebnou likviditu. Převody tohoto druhu cílí mimo jiné na remitence.

I proto získávají stále více na popularitě ODL spojující rozvíjející se a vyspělé ekonomiky. Průkopníkem je výše zmíněné ODL mezi Mexikem a Spojenými státy, které funguje již od loňského jara. A letos zaznamenává výrazný nárůst, který je markantní zejména v posledních týdnech.

Graf množství XRP, které denně protečou mexickým koridorem.
Graf množství XRP, které denně protečou mexickým koridorem. Zdroj: Liquidity Index Bot

Denní objemy dosahují 30 milionů XRP. Další koridory, konkrétně do Filipín (PHP), Evropy (EUR) a Austrálie (AUD) také získávají na popularitě.

Graf množství XRP, které denně protečou mexickým koridorem.
Graf množství XRP, které denně protečou mexickým koridorem. Zdroj: Liquidity Index Bot

Celkově v těchto koridorech od konce října 2019 proteklo skoro 850 milionů dolarů a to s využitím XRP. Nyní v průměru koridory prochází v pracovní dny XRP v ekvivalentu 15 milionů dolarů.

Celkové denní objemy protékající všemi koridory v amerických dolarech.
Celkové denní objemy protékající všemi koridory v amerických dolarech. Zdroj: utility-scan.com

V poměru například k denním obchodovaným objemům se jedná o relativně malé číslo. Je to však počátek cesty. Vzhledem k již relativně velkému počtu bank z celého světa spolupracujících s Ripplem budou další koridory přibývat a tím i využití XRP. A zde se může postupně projevit efekt sněhové koule, který s sebou přinese i partnerství nová.

Vybraní partneři společnosti Ripple.
Vybraní partneři společnosti Ripple. Zdroj: ripple.com

Nová partnerství a kritika

Na jaře tohoto roku se také diskutovaly úvahy o možném IPO Ripple. Zatím však nejsou dány žádné konkrétní informace o tom, že by se tento krok reálně chystal.

Mohlo by se nicméně jednat o zajímavou investici oddělující Ripple technologii a token XRP, kdy mnoho kritiků upozorňuje, že cena XRP nemá se samotnou technologií nic společného a je nadhodnocena. Ripple by se vstupem na akciové trhy stal přijatelnějším a transparentnějším partnerem.

XRP letos na jaře zaznamenal zalistování na některých kryptoburzách. Mezi nimi například i jihoafrická Varl.com a singapurská Luno.

Celkové obchodované objemy tokenu jsou nicméně nižší než TOP5 kryptoměn, byť XRP má dlouhodobě mezi digitálními měnami třetí největší tržní kapitalizaci. Nízká zůstává i cena, která se letos na jaře po dlouhé době propadla pod 0,15 dolarů a bojuje o průraz psychologické hranice 0,2 dolary.

Aktuální graf ceny Ripplu (XRP)

Kritici tradičně namítají, že cenu sráží postupně uvolňování XRP do trhu z escrow. Takto je v průměru uvolněno do oběhu 200 milionů XRP měsíčně. Většina z toho však nejde na burzy a je prodána nebo distribuována v rámci OTC jako pobídka partnerům.

K pravidelnému přísunů však dochází i u BTC a dalších kryptoměn a to v ještě větším objemu. Cena XRP je tak zatím ovlivňována především sentimentem a na ten může mít vliv i kritika jeho postupného uvolňování.

Oživí Stellar Lumens v 2020 zašlou slávu?

Stellar Lumens (XLM) je přímým konkurentem Ripplu. Snaží se také o zajištění přeshraničních převodů s minimálními náklady a rychlým vypořádáním. Je to vlastně nechtěné dítě Ripplu, které vzniklo jeho forkem v roce 2014.

Tržní kapitalizací, jejíž výše je podobná jako u ADA, se XLM řadí do první dvacítky kryptoměn. I přesto stojí tak trochu mimo zájem kryptokomunity. Některé vlastnosti a fundamenty této kryptoměny však v letošním prvním čtvrtletí zaznamenaly zlepšení.

V prvé řadě došlo k nárůstu obchodovaných objemů. Oproti poslednímu čtvrtletí 2019 to bylo o více jak 8 %.

Průměrné denní obchodované objemy za Q1 2020.
Průměrné denní obchodované objemy za Q4 2019 a Q1 2020. Zdroj: Stellar Lumens Foundation

Potvrzování transakcí probíhá zhruba během 5 sekund. To je vítaná vlastnost i u přeshraničních převodů. Pro ně je nyní možné využívat i platební bránu CoinQvest, která nově umožňuje převody peněz za pomocí sítě Stellar.

Stellar Lumens Foundation (SLF), která je strůjcem sítě a podílí se na jejím vylepšování, letos oznámila investici ve výši 715 000 dolarů do společnosti DSTOQ. Ta se zaměří na tokenizaci cenných papírů na blockchainu Stellaru. Stále také probíhá spolupráce s IBM, který síť Stellaru využívá pro svůj globální platební systém. Celkově se SLF chce zaměřit na rozvíjející se trhy, kde vidí potenciál pro svou technologii.

Aktuální graf ceny Stellaru (XLM)

Ač Stellar Lumens postupuje ve vývoji a uzavírání nových partnerství vpřed, cena XLM má bohužel spíše sestupnou trajektorii. Pro to, aby alespoň dosáhla na úroveň letošních maxim z února na 0,085 dolarech, se bude muset téměř zdvojnásobit.

Je zde tak poměrně velký prostor pro růst, byť v současné ekonomické krizi se může jednat o nelehký úkol.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.