Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Cardano v roce 2020 čekají velké věci – Mainnet, smart kontrakty a scaling pomocí Hydry

Cardano v roce 2020 čekají velké věci – Mainnet, smart kontrakty a scaling pomocí Hydry

Cardano v roce 2020 čekají velké věci - Mainnet, smart kontrakty a scaling pomocí Hydry

Cardano (ADA) je jedním z velmi nadějných projektů ve světě kryptoměn. Nejen, že má silný tým vývojářů, ale má také silnou a aktivní komunitu, což je u decentralizovaných projektů extrémně vítaná kvalita.

Rok 2020 je pro Cardano stěžejní, protože bude spuštěn mainnet a brzy na to by měly být nasazeny smart kontrakty. Díky přidání nové vrstvy pod názvem Hydra bude Cardano zvládat také velké množství transakcí za vteřinu.

Tržní kapitalizace
$41,74 mld.
Změna za 24h
+0,78%
Cena
$1,31
Aktualizováno 31.7.2021 11:02

2020 – rok Cardana

Nejprve si srhneme, co to vlastně Cardano je. Jedná se o projekt z dílny Charlese Hoskinsona, který se podílel na vývoji Etherea. Cardano patří do rodiny blockchainů, které se dají nazvat smart kontrakt platformami. V podstatě se jedná o chytré blockchainy, které umožňují tvorbu smart kontraktů, na nichž se následně staví komplexní, decentralizované aplikace.

To znamená, že Cardano soutěží s projekty jako je Ethereum, Tezos, EOS, Cosmos, NEO a mnoha dalšími. Hlavním cílem těchto sítí je tvorba decentralizovaných aplikací a vznik nového finančního systému.

Cardano se momentálně nachází ve fázi testování, které probíhá na testnetu Shelley. Výsledky jsou prozatím slibné a očekává se plynulý přechod na mainnet a následná implementace smart kontraktů do sítě. Části vývojářů se nedávno podařil technologický průlom a po pěti letech vývoje je na světě protokol pro scaling Ouroboros Hydra.

Mýtická Hydra

Hydra je druhá vrstva nad první vrstvou Cardana, kde se používá PoS (Proof of Stake) konsenzus. Hydra je navržena tak, aby dobře zapadla do modelu stake poolů. Každý pool může vytvořit novou hlavu Hydry, takže přidání dalších poolů znamená, že lze přidat více hlav.

Přidáním nových hlav do protokolu lze tedy dosáhnout téměř lineárního škálování. Byly provedeny simulace a výsledky jsou skvělé. Každá hlava Hydra může zpracovat kolem 1 000 TPS a je zde další prostor pro další optimalizaci. Takže s 1 000 pooly by Cardano mohlo teoreticky dosáhnout až 1 milionu TPS a finalita transakcí bude velmi rychlá.” napsal Jaromír Tesař, zakladatel československé Cardano komunity a provozovatel poolu Cardanians.io.

Dobré porovnání najdeme i u existujících platebních systémů. VISA zvládá přibližně 2 000 transakcí za vteřinu. Implementace Hydry do ostrého provozu by však mohla přinést kategoricky vyšší počty transakcí.

A přesně to blockchain prostor potřebuje. Bitcoin nyní zvládá přibližně 7 transakcí za vteřinu a Ethereum jich zvládne 20. Ethereum by nicméně mělo spustit svou verzi 2.0 tento rok a optimistické odhady počtu transakcí se pohybují okolo 9 000 TPS.

Hydra je řešení na druhé vrstvě, což znamená, že Cardano má navíc potenciál k vyššímu škálování pomocí shardingu první vrstvy, který se s Hydrou nevylučuje.

Graf vývoje ceny ADA
CZK
USD
EUR
BTC
Normal
Logarithmic

Výhled ADA pro rok 2020

Cardano má před sebou v roce 2020 jeden hlavní úkol a tím je spuštění mainnetu. “Současný testnet s Rust nodem stále běží a nyní je stabilní. Během dubna se začne testovat Haskell node. Testování by mělo být kratší. Můj odhad na spuštění decentralizované verze mainnetu je červen/červenec. Pokud se objeví vážnější chyby, tak klidně později.” říká Jaromír Tesař.

Dalším velkým milníkem pak bude spuštění smart kontraktů na již běžící síti. “Smart kontrakty budou nasazeny až poté, co poběží decentralizovaný mainnet. Nasazení je však doslova otázkou změny několika řádků kódu. Vývoj běží paralelně. Jakmile se spustí mainnet, bude možné v řádu několika týdnů nasadit i smart kontrakty.” dodává Tesař.

Po nasazení smart kontraktů bude podle Hoskinsona tvorba a managment digitálních majetků (programovatelných tokenů – např. Stable coiny)  na Cardanu podstatně snažší než na síti ETH. To je kritické pro adopci mezi institucemi a širokou veřejností.

Cardano je černým koněm kryptoměnového světa a rok 2020 bude pro úspěch Cardana kritický.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$780,3 mld.
Změna za 24h
+4,39%
Cena
$41 567
Tržní kapitalizace
$285,6 mld.
Změna za 24h
+1,81%
Cena
$2 443
Tržní kapitalizace
$62,02 mld.
Změna za 24h
+0,11%
Cena
$1
Aktualizováno 31.7.2021 11:02

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo