Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Výhled Fedu ovlivňuje pravidla hry! Bitcoin na ročním maximu a Meta se vydává na bitevní pole

Publikováno
Burza s odstupem: Výhled Fedu ovlivňuje pravidla hry! Bitcoin na ročním maximu a Meta se vydává na bitevní pole
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu jsme byli svědky mírného poklesu amerických akcií a mnohem výraznějšího propadu těch evropských, přestože se na trhu neodehrávalo mnoho významných událostí. Vzhledem k tomu, že obchodní týden na českém trhu byl zkrácený o dva dny, v českém akciovém rybníčku panoval relativní klid.

Jako obvykle jsme se však blíže podívali i na komodity a kryptoměny, kde se děly velmi zajímavé věci. Zajímá-li vás více, jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie během klidného obchodního týdne klesly

Americké akcie uzavřely na nižší úrovni v celkově klidném týdnu, což lze přičítat zkrácenému svátečnímu týdnu a chování investorů, kteří očekávají začátek výsledkové sezóny za druhý kvartál letošního roku.

Růstové akcie se přitom držely o něco lépe než jejich hodnotoví protějšci. Růstovým akcií poskytla pozitivní impuls společnost Tesla, která má velkou váhu v indexu Nasdaq Composite a dalších růstových indexech, když vykázala lepší než očekávané tržby, stejně jako její menší konkurent v oblasti elektromobilů, společnost Rivian. Naopak neuspokojivé výsledky zkoušek nového léku na rakovinu plic společnosti AstraZeneca oslabily sektor zdravotní péče. Trhy byly v úterý uzavřeny v souvislosti se svátkem Dne nezávislosti.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Zápis z jednání odhalil jestřábí výhled Fedu

Zdá se, že hlavním faktorem, který v průběhu týdne ovlivnil sentiment, bylo středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Federálního rezervního systému. Zápis odhalil, že ačkoli bylo rozhodnutí nezvyšovat v červnu sazby jednomyslné, někteří členové by upřednostnili další zvýšení. Očekávání, že sazby zůstanou vyšší po delší dobu, se ve čtvrtek prohloubila poté, co prezidentka dallaského Fedu Lorie Loganová na shromáždění Asociace pro výzkum centrálních bank řekla, že ve zbytku roku předpokládá ještě dvě zvýšení sazeb. V reakci na to začaly trhy oceňovat zhruba 44% pravděpodobnost dvou nebo dokonce tří zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu do konce roku.

Tato pravděpodobnost se však snížila a v pátek skončila na zhruba 36 %, zřejmě v reakci na údaje naznačující zpomalení na trhu práce. Ministerstvo práce oznámilo, že zaměstnavatelé v červnu vytvořili 209 000 pracovních míst mimo zemědělství, což je mírně pod očekáváním a nejnižší číslo od prosince 2020. Přírůstky za předchozí dva měsíce byly rovněž revidovány o celkem 110 000 pracovních míst níže. Míra nezaměstnanosti se snížila z květnových 3,7 % na červnových 3,6 %. Zpráva rovněž odhalila, že počet osob zaměstnaných z ekonomických důvodů na částečný úvazek v červnu vyskočil o zhruba 11 %, což odráží nárůst počtu osob, jejichž pracovní doba byla zkrácena z důvodu nedostatku práce nebo zhoršených podnikatelských podmínek.

Zdroj: tradingeconomics.com
Tento graf ukazuje vývoj počtu vytvořených pracovních míst mimo zemědělství v USA za posledních 12 měsíců
Tento graf ukazuje vývoj počtu vytvořených pracovních míst mimo zemědělství v USA za posledních 12 měsíců

Meta si bere na mušku Twitter s aplikací Threads, registrují se miliony lidí

Společnost Meta Platforms ve středu přímo vyzvala na souboj Twitter s aplikací Threads, která během několika hodin získala miliony uživatelů a snaží se využít značně oslabeného stavu svého konkurenta po sérii chaotických rozhodnutí majitele Elona Muska. Mezi těmi, kdo se k nové platformě rychle připojili, byly celebrity jako Kim Kardashian a Jennifer Lopez, ale i významní politici, například demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez.

“Pojďme do toho. Vítejte v Threads,” napsal generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg ve svém prvním příspěvku v aplikaci spolu s emotikonem ohně. Později také uvedl, že aplikace zaznamenala 10 milionů registrací za sedm hodin. Na Twitteru také zveřejnil známý mem Spidermana, který stojí proti druhému Spidermanovi – vtipně tak narážel na rivalitu s Muskem a mezi oběma službami.

Analytici uvedli, že vazba Threads na Instagram by jí mohla poskytnout vybudovanou uživatelskou základnu a reklamní aparát. To by mohlo odčerpat reklamní dolary z Twitteru v době, kdy se jeho nový generální ředitel snaží oživit jeho skomírající podnikání.

Přestože Threads byla spuštěna jako samostatná aplikace, uživatelé se mohou přihlásit pomocí svých přihlašovacích údajů k Instagramu a sledovat stejné účty, což z ní potenciálně činí snadný doplněk pro více než 2 miliardy aktivních měsíčních uživatelů Instagramu.

Aplikace podobně jako Twitter umožňuje psát krátké textové příspěvky, které mohou uživatelé lajkovat a odpovídat na ně – neobsahuje však žádné možnosti přímých zpráv. Příspěvky mohou mít až 500 znaků a mohou obsahovat odkazy, fotografie a videa v délce až pěti minut, uvádí se v příspěvku na blogu Meta.

Aplikace je k dispozici ve více než 100 zemích ke stažení v Apple App Store i Google Play Store – v Evropské unii však dosud není možné novou aplikaci stáhnout. Akcie společnosti Meta ve středu před otevřením trhu vzrostly o 3 % a překonaly tak zisky konkurenčních technologických firem.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie první prázdninový týden výrazně ztrácely

Panevropský index STOXX Europe 600 v minulém týdnu oslabil o 3,08 % kvůli obavám, že centrální banky budou muset pokračovat v utahování měnové politiky. Investory také zklamala absence konkrétních opatření na podporu čínské ekonomiky, a to i přes další přísliby její podpory ze strany čínských vládních představitelů. Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomika rovněž zaznamenaly výrazné ztráty. Německý DAX ztratil 3,61 %, francouzský index CAC 40 se propadl o 4,09 %, italský FTSE MIB odepsal 1,60 % a britský index FTSE 100 klesl o 3,65 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů se pak zvýšily. Výnos referenčního německého desetiletého dluhopisu skončil nad 2,6 %. Výnosy francouzských a italských dluhopisů rovněž vzrostly. Ve Spojeném království výnosy státních dluhopisů vzrostly na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2008.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Trhy ovlivňovaly smíšené makroekonomické zprávy

Německé údaje o průmyslové výrobě, továrních zakázkách a vývozu ukázaly na pokračující slabost ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Produkce v květnu oproti dubnu poklesla o 0,2 % a nenaplnila tak konsenzuální očekávání, která předpokládala, že průmyslová výroba zůstane beze změny. Nové zakázky v květnu vzrostly o 6,4 % v důsledku zvýšené poptávky po lodích, kosmických zařízeních a vojenských vozidlech. Na tříměsíční bázi však tato metrika stále klesla o 6,1 %.

Výrobní ceny v eurozóně se pak v květnu meziročně snížily o 1,9 %, zejména v důsledku poklesu nákladů na energie. Objem maloobchodních tržeb v eurozóně se v květnu již druhý měsíc nezměnil, protože zvýšené výdaje za nepotravinářské zboží kompenzovaly pokles výdajů za potraviny a pohonné hmoty pro automobilový průmysl. V meziročním srovnání se maloobchodní tržby snížily o 2,9 %, což znamenalo osmý měsíční pokles v řadě.

Spotřebitelská inflační očekávání dále klesají, Lagardeová z ECB je však stále jestřábí

Podle měsíčního průzkumu Evropské centrální banky (ECB) se spotřebitelská inflační očekávání pro příštích 12 měsíců v květnu dále snížila. Účastníci průzkumu vidí inflaci za rok na úrovni 3,9 %, což je pokles z dubnových 4,1 %.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová se však držela svého jestřábího postoje a v rozhovoru pro francouzské regionální noviny uvedla, že tvůrci monetární politiky ECB mají stále co dělat, aby snížili inflaci tak, aby se v letech 2024 a 2025 pohybovala v blízkosti 2% inflačního cíle.

Na pražské burze panoval relativní klid

Pražská burza v obchodním týdnu, který byl přerušený dvěma svátečnými dny mírně klesla, když index PX oslabil o 0,29 procenta na 1283,70 bodu. Většina hlavních titulů zaznamenala pohyby do jediného procenta, přičemž výjimkou byly pouze akcie Erste Group, které během týdne odepsaly 1,27 % své hodnoty. Aktivita na trhu však byla po většinu týdne poměrně nízká.

Za zmínku stojí, že akcie ČEZ udržely technický support na úrovni 900 Kč, když uzavřely týdenní obchodování na ceně 905 Kč za akcii. Přibližně 14 dní setrvalý propad se pak podařilo zastavit akciím řetězce lékáren Pilulka, které v minulém týdnu vzrostly o téměř 8 % na 410 korun. Akcie výrobce nápojů Kofola pak zakončily týdenní obchodování na ceně 249 Kč – což je jejich nejvyšší cena od konce dubna.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin dosáhl nového ročního maxima

Ceny Bitcoinu a Etherea, zůstaly v uplynulých sedmi dnech, stejně jako předchozí týden, téměř beze změny. Nicméně lídr trhu Bitcoin dosáhl ročního maxima poté, co v pondělí překročil hranici 31 000 dolarů, a to díky zprávě, že největší světový správce aktiv, společnost BlackRock, znovu podává Komisi pro cenné papíry a burzy žádost o vytvoření spotového bitcoinového ETF – regulovaného investičního nástroje, který by v případě schválení poskytl investorům expozici vůči Bitcoinu bez nutnosti jeho přímého nákupu.

Komise na konci června vyjádřila pochybnosti ohledně první žádosti společnosti BlackRock a obecně uvedla, že většina z mnoha žadatelů o spotové ETF nebyla dostatečně konkrétní ohledně toho, jak budou integrovat “dohodu o sdílení dohledu”, aby zabránili podvodům a manipulacím. Taková dohoda by žadatelům umožnila sledovat obchodní činnost na trhu a ověřovat totožnost zákazníků.

Společnost BlackRock ve svém novém podání uvedla jako svého partnera pro dohled nad trhem společnost Coinbase. O dva dny později správce aktiv Valkyrie, který se zaměřuje především na kryptoměny, rovněž znovu podal svou žádost o ETF a stejně jako společnost BlackRock jmenoval společnost Coinbase jako svého partnera pro dohled nad trhem.

Dalším býčím signálem pro fanoušky Bitcoinu bylo, že se provozovatel krypto bankomatů Bitcoin Depot v pondělí stal první společností svého druhu, která byla veřejně kótována na burze NASDAQ. Tyto zprávy však nestačily k tomu, aby se pohyb ceny Bitcoinu směrem vzhůru změnil v trvalou rally. Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace v úterý klesla zpět pod 31 000 dolarů, poté během čtvrtka krátce znovu překonala tuto hranici, než dosáhla dna na 30 153 dolarech. O víkendu se volatilita Bitcoinu ustálila, za celý týden však Bitcoin nakonec odepsal něco málo přes procento.

Jaké další události v minulém týdnu rezonovaly světem kryptoměn?

  • Ekosystém Cardana čelí v poslední době rapidnímu posílení zájmu vývojářů dApps i jejich uživatelů a tak není divu, že se pravidelně stává předmětem pozitivní predikce. Tentokrát s jednou takovou přišel populární analytik Alan Santana.
  • 59 % Kanaďanů má podle průzkumu provedeného veřejnoprávní televizí v současné době zájem o používání digitální měny centrální banky (CBDC). Čtvrtina populace by CBDC dokonce ráda upřednostnila před hotovostí.
  • US je podle Wall Street Journal ve vážných problémech. A netýká se to jen žalob SEC, ale i kondice společnosti jako takové. Nyní dokonce mělo údajně dojít k propouštění 10 % amerických zaměstnanců.

Ropa dosáhla na nejvyšší cenu za poslední měsíc

Americká ropa v pátek dosáhla měsíčního maxima, když newyorská ropa WTI, neboli West Texas Intermediate, poprvé od 5. června dosáhla téměř 74 dolarů s intradenním maximem 73,91 dolaru za barel. Americký ropný benchmark pak uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 73,61 dolaru a za celý týden ropa WTI vzrostla o 4,6 % a navázala tak 2,1% zisk z předchozího týdne.

Londýnská ropa Brent se po dosažení měsíčního maxima 78,53 dolaru usadila na ceně 78,42 dolaru. Za celý týden vzrostla ropa Brent o 4,4 % a rovněž navázala na růst o 1,4 % v předchozím týdnu.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato se v pátek přiblížilo k hranici 1 900 dolarů, poté, co slabší než očekávaná zpráva o zaměstnanosti v USA za červen naznačila určité zmírnění jestřábího postoje Fedu. Srpnový futures kontrakt zlata na newyorské burze Comex tak uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 930,50 dolaru. Za celý týden se cena referenčního futures kontraktu na zlato prakticky nezměnila. Bez výrazných změn se obchodovalo i spotové zlato, jehož cena za týden stoupla o pouhých 6 dolarů (0,3 %).

O 1,24 % pak stoupla spotová cena stříbra, které zakončilo týdenní obchodování na ceně 23,02 dolaru za unci poté, co v pondělí otevíralo na hodnotě 22,73 dolaru za unci.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 31. Bitcoin se v minulém týdnu dvakrát dostal nad cenu 31 tisíc dolarů a dosáhl tak svého 12měsíčního maxima. Do konce týden se bohužel nad touto cenou neudržel a zaznamenal drobnou týdenní ztrátu.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.