Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Největší radost mají z uplynulého týdne bitcoinoví HODLeři. Cena ropy se za jediný týden propadla o 13 %

Publikováno
Burza s odstupem: Největší radost mají z uplynulého týdne bitcoinoví HODLeři. Cena ropy se za jediný týden propadla o 13 %
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! Jsou týdny, kdy se toho na finančních trzích příliš mnoho neděje a pak jsou tu týdny jako ten minulý. Kdy jsme u všech tříd aktiv sledovali značné výkyvy cen, které možná nedaly spát mnohým investorům.

Nebudeme zdržovat a hned se jdeme podívat na nejdůležitější události z finančních trhů z minulého týdne. Rychlý přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie se vyvíjely smíšeně

Hlavní americké indexy uzavřely týden smíšeně, což odráželo napětí v bankovním sektoru, obavy, že bude následovat výraznější zpomalení ekonomiky, a naděje, že Federální rezervní systém bude nyní nucen zmírnit nebo dokonce pozastavit svůj cyklus zvyšování úrokových sazeb. V souvislosti s tím se sektorové výnosy v rámci indexu S&P 500 značně lišily, přičemž výrazné zisky zaznamenaly akcie komunikačních služeb a technologií, zatímco finanční a energetické akcie utrpěly výrazné ztráty.

Obzvláště dobře si vedly akcie technologických mega-caps, které generují významný volný peněžní tok a mají minimální expozici vůči regionálním bankám.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Jaké poznatky si můžete odnést z problémů bank v minulém týdnu?

Tlaky na bankovní sektor byly minulý týden v centru pozornosti a novinové titulky dostaly trhy na horskou dráhu. Obavy se objevily po selhání bank SVB a Signature Bank, které se následně rozšířily na First Republic Bank a Credit Suisse.

Tento dvojitý úder zahrnující americké regionální banky a velkou mezinárodní banku na krátkou dobu vymazal letošní zisky indexu S&P 500. Rychlá opatření ze strany tvůrců měnových politik spolu s prudkým poklesem výnosů dluhopisů však pomohla akciím k oživení a dobře diverzifikovaným portfoliím k týdennímu růstu. Co může nedávný vývoj znamenat pro další měsíce?

Objevují se trhliny, ale kolaps SVB není opakováním roku 2008

Akcie světových bank oslabil pád SVB, 16. největší banky v USA, a uzavření Signature Bank v New Yorku, významného věřitele v kryptoměnovém odvětví. V letech od globální finanční krize v roce 2008 zkrachovalo 513 regionálních bank, ale SVB byla největší institucí, která tak učinila.

Aby pomohly omezit obavy z nákazy, Fed, ministerstvo financí a FDIC jednaly rychle a poskytly zálohu všem vkladatelům obou zkrachovalých bank, včetně vkladů klientů nad limit pojištění FDIC ve výši 250 000 dolarů. Fed také zřídil nový úvěrový nástroj, který má poskytovat bankám v problémech půjčky, aby pomohl zajistit, že budou schopny uspokojit potřeby svých vkladatelů.

Zdroj: fdic.gov
Graf ukazuje počet krachů amerických bank od roku 2009. Největšími bankami, které od roku 2008 zkrachovaly, byly SVB a Signature Bank
Graf ukazuje počet krachů amerických bank od roku 2009. Největšími bankami, které od roku 2008 zkrachovaly, byly SVB a Signature Bank

Ačkoli vývoj z minulého týdne vyvolává vzpomínky na bankovní krizi z roku 2008, existují některé výrazné rozdíly, které naznačují, že dopady mohou zůstat omezené.

  • V roce 2008 bylo viníkem nadměrné podstupování rizika a úvěrové ztráty ze špatných úvěrů a derivátů v důsledku splasknutí bubliny na trhu s bydlením. Naproti tomu SVB čelila krizi likvidity, kdy mnoho vkladatelů chtělo své peníze najednou vybrat, což byl klasický run na banku.
  • SVB se od typické banky lišila tím, že měla koncentrovanou zákaznickou základnu se vklady od začínajících technologických a zdravotnických společností, které získávají financování od venture kapitálových firem. Tyto vklady se mezi koncem roku 2019 a prvním čtvrtletím roku 2022 více než ztrojnásobily, což bylo způsobeno boomem financování v době téměř nulových úrokových sazeb. SVB investovala většinu těchto vkladů do cenných papírů s pevným výnosem. S růstem úrokových sazeb a vyčerpáním financování rizikovým kapitálem vklady prudce poklesly, což donutilo SVB prodat své investice s pevným výnosem se ztrátou, aby získala hotovost.
  • Kolaps SVB je připomínkou nezamýšlených důsledků, které může mít agresivní zpřísňování sazeb ze strany centrálních bank, a zároveň poukazuje na špatné řízení úrokového rizika a jedinečnou klientskou základnu banky. Většina bank se spoléhá na různé zdroje vkladů, bývá mnohem více orientována na retail a zajišťuje své úrokové riziko. Procento nepojištěných vkladů SVB (těch, které přesahují limit pojištění FDIC ve výši 250 tisíc dolarů) přitom činilo 88 %. U velkých amerických bank je procento nepojištěných vkladů následující: Wells Fargo 37 %, Bank of America 32 % a Citibank 31 %.
  • Předpisy a reformy přijaté v roce 2010 vyžadují, aby velké banky držely mnohem více kapitálu a každoročně se účastnily zátěžových testů, aby prokázaly, že jsou schopny zvládnout vážný hospodářský pokles. V důsledku toho se rozvahy bank zlepšily a úroveň kapitálu v celém bankovním sektoru je výrazně vyšší. Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 amerických bank, který je měřítkem finanční síly, je výrazně nad svým průměrem před posledními třemi recesemi.
Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 amerických bank
Graf ukazuje ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 amerických bank

Hospodářský vývoj se významně nemění

Americká ekonomika zahájila rok pozitivní dynamikou, kterou podpořil silný růst zaměstnanosti, zvyšující se příjmy a odložená poptávka po službách. Růst pravděpodobně zpomalí, jak se do ekonomiky promítne dopad zpřísňování měnové politiky Fedu. Toto zpomalení a případná recese se však pravděpodobně ukáží jako mírné, a to na základě:

  • solidních spotřebitelských financí a
  • napjatého trhu práce vyplývajícího ze strukturální nerovnováhy mezi dostupnou nabídkou a poptávkou po pracovnících.

Z historického hlediska trvá 12-18 měsíců, než zvýšení sazeb Fedu ovlivní poptávku a zaměstnanost, a my se nyní nacházíme v tomto časovém okně. Jedinečné faktory pro tento cyklus a pandemické deformace pomohly učinit ekonomiku méně citlivou na zvyšování sazeb, a jejich vliv bude navíc postupně slábnout.

Pokud problémy ve finančním systému přetrvají, budou banky přistupovat k poskytování úvěrů opatrněji a pravděpodobně zpřísní podmínky poskytování úvěrů, protože se zaměří na posílení svých rozvah. Jak ukazuje následující graf, banky již v rámci příprav na tvrdší podmínky zpřísňují úvěrové standardy. Případný pokles objemu poskytnutých úvěrů potenciálně utlumí hospodářský růst a zvýší pravděpodobnost recese, ale také pomůže dřívějšímu návratu inflace k cíli Fedu.

Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje podíl bank zpřísňujících podmínky poskytování úvěrů, který je ve srovnání s historií zvýšený
Graf ukazuje podíl bank zpřísňujících podmínky poskytování úvěrů, který je ve srovnání s historií zvýšený

Sledovali jsme poměrně výrazný propad evropských akcií

Akcie v Evropě se propadly kvůli obavám vyvolaným napětím ve finančním systému. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 3,84 % níže. Klesly také akciové indexy v hlavních evropských ekonomikách. Francouzský index CAC 40 ztratil 4,09 %, německý index DAX poklesl o 4,28 % a italský index FTSE MIB odevzdal 6,55 %. Britský index FTSE 100 ztratil 5,33 %, což je jeho největší týdenní pokles od začátku června 2020.

V rámci indexu STOXX Europe 600 nejvíce klesl bankovní sektor, což odráželo obavy, že by problémy banky Credit Suisse mohly ve finančním systému vyvolat riziko protistrany. Akcie švýcarského finančního gigantu, který loni na podzim představil ambiciózní plán restrukturalizace, se prodávaly poté, co předseda Saúdské národní banky oznámil, že do společnosti nebude investovat další kapitál. Tento vývoj následoval po tom, co Credit Suisse odložila zveřejnění své výroční zprávy kvůli závažným nedostatkům v kontrolách finančního výkaznictví. Zpráva, že Švýcarská národní banka nabídla Credit Suisse poskytnutí likvidity, ve čtvrtek akcie povzbudila. Nicméně v médiích pokračovaly spekulace, že by nakonec mohly být zapotřebí další nezbytné kroky.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

ECB se drží zvýšení sazeb o půl procentního bodu, inflace zůstane nad cílem

Evropská centrální banka (ECB) uvedla, že v rámci pokračující snahy o omezení inflace zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,5 %. ECB zopakovala, že budoucí rozhodnutí budou záviset na údajích o inflaci, ale neposkytla žádné pokyny pro budoucnost. Uvedla také, že pozorně sleduje současné napětí na trhu a že bankovní sektor eurozóny je odolný a má silnou kapitálovou a likviditní pozici.

Podle projekcí centrální banky dosáhne průměrná inflace v eurozóně v roce 2023 úrovně 5,3 %, k 2% inflačnímu cíli ECB by se pak měla vrátit v průběhu roku 2025.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za poslední rok
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za poslední rok

České akcie podobně jako globální výrazně ztrácely

Pražská burza klesala druhý týden v řadě, když index PX ztratil 2,98 %. Dolů ho táhly zejména bankovní tituly kvůli negativnímu vývoji v zahraničí. Největší ztrátu zaznamenaly akcie Erste Group, které odepsaly 11,60 %. Pojišťovna VIG ztratila 7,54 %, Komerční banka klesla o 4,85 % a akcie MONETA odepsaly 1,20 %.

Oslabovaly však i nebankovní tituly. Akcie zbrojovky Colt ztratily 0,17 % a akcie Kofoly 1,61 %. Posílily pouze akcie ČEZ a Pilulky. Akcie tabákové společnosti Philip Morris pak zůstaly na svém.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin si připsal téměř 30 %!

Nestabilita a nejistota na trzích způsobená pády několika amerických bank a problémy těch předních evropských přirozeně ovlivnila i obchodování s kryptoměnami. Nejviditelněji se situace na akciových trzích propsala do ceny Bitcoinu. Po poklesech z předcházejících týdnů tak nejvýznamnější kryptoměna výrazně posílila – téměř o 30 %. Týdenní obchodování pak zakončila lehce nad cenou 28 tisíc dolarů, což znamená 9měsíční maximum.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Ceny ropy se propadly téměř o 13 %

13% ztráta ropy v minulém týdnu se neobjevovala ani v nejdivočejších představách ropných medvědů. Americká ropa West Texas Intermediate se v pátek usadila na ceně 66,64 dolaru za barel, když mírně posílila z 15měsíčního minima 65,27 dolaru. Srovnatelnou ztrátu zaznamenal i globální ropný benchmark Brent, který zakončil týdenní obchodování na ceně 72,35 dolaru za barel. Zřejmě se výrazně projevila krize důvěry ve finanční systém, což asi neberou všichni stejně vážně jako vztah nabídky a poptávky. Celosvětový obchod s ropou může mít při současných cenách hodnotu téměř 200 miliard dolarů, ale barel ropy se nemůže pohnout bez financování, neboli likvidity, kterou poskytují banky. Banky jsou tvůrci trhu se všemi komoditami, nejen s ropou, protože sdružují kupující a prodávající a nejistota v bankovním sektoru se na komoditních trzích projevuje obzvláště silně.

Jak se dařilo zemnímu plynu? Dubnový kontrakt na zemní plyn na newyorské Henry Hub komoditní burze uskutečnil v pátek závěrečný obchod na ceně 2,35 dolaru za mmBtu, neboli milion metrických britských termálních jednotek. Týdenní obchodování tak zakončil poklesem o přibližně 5 %. Převážně teplá zima 2022/23 vedla ve Spojených státech k výrazně nižší poptávce po vytápění oproti normálu, takže ve skladech zůstalo více plynu, než se původně předpokládalo. V reakci na teplo a nedostatečné čerpání ze zásobníků ceny plynu klesly ze 14letého maxima 10 dolarů za mmBtu v srpnu na 7 dolarů v prosinci a poté se v posledním měsíci obchodovaly převážně na úrovni kolem 2 dolarů.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Zlato se pak dostalo na jedenáctiměsíční maxima a zamířilo k dlouhodobému cíli býků nad hranicí 2 000 dolarů. Dubnový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex v pátek uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 993,70 dolaru. Dubnové zlato tak zakončilo týden růstem o 106 dolarů, tj. o 5,7 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 983 dolarů za unci. Maximum seance pro zlato činilo 1 989 dolarů, což rovněž znamenalo 11měsíční maximum. Za celý týden spotové zlato vzrostlo o 5,23 %.

Ještě výrazněji pak rostla spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 20,69 dolaru a týdenní obchodování zakončil na ceně 22,39 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne vzrostla o více než 8 %.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 30. O téměř 30 % vzrostla v minulém týdnu cena Bitcoinu, který tak velmi pozitivně reagoval na nejistotu panující na akciových trzích. Z významých kryptoměn Bitcoin posiloval zdaleka nejvíce – například Ethereum posílilo o necelých 15 % a Solana o 9 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.