Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Dramatický týden na finančních trzích. Fed a ECB rozhodly o dalším směrování trhů

Publikováno
Burza s odstupem: Dramatický týden na finančních trzích. Fed a ECB rozhodly o dalším směrování trhů
Zdroj: Depositphotos.com

 

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu byly oči investorů otočeny k zasedáním evropské a americké centrální banky. Zatímco Fed ponechal sazby na stávající úrovni, ECB přistoupila ke zvýšení základní úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů. Potvrdily se tak předpoklady a akcie na obou stranách Atlantiku poměrně výrazně rostly.

Jako obvykle jsme však sledovali i vývoj českých akcií, kryptoměn nebo komodit. Připoutejte se, protože to opět bude jízda, rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Růst amerických akcií pokračuje díky uklidnění obav z inflace

Zdá se, že příznivé inflační a růstové signály pomohly americkým akciím pokračovat v rallye, která začala jen s několika přestávkami koncem května. Index S&P 500 zaznamenal nejdelší úsek denních zisků od listopadu 2021 a nejlepší týdenní výkonnost od konce března.

Výrazně více se však opět dařilo růstovým akciím a akciím s velkou tržní kapitalizací, což se projevilo i na výkonnosti indexu Russell 2000, který sice zakončil týdenní obchodování v kladných číslech, z námi sledovaných indexů však dopadl nejhůře.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Americká inflace na nejnižší úrovni od konce roku 2021

Americká ekonomika pravděpodobně prožívá “zlatou expanzi” pokračujícího růstu spolu s klesající inflací. V úterý ministerstvo práce oznámilo, že index spotřebitelských cen vzrostl meziročním tempem 4,0 % – což je stále dvojnásobek cíle Federálního rezervního systému, ale pokles oproti předchozímu měsíci (inflace v dubnu činila 4,9 %) a nejpomalejší tempo od března 2021. Ve čtvrtek pak ministerstvo práce odhalilo, že se ceny výrobců v květnu snížily o 0,3 %, což znamená čtvrtý pokles za posledních šest měsíců.

Zatímco klesající ceny výrobců částečně odrážely pokračující pokles ve výrobním sektoru (a také výrazný pokles cen potravin a benzinu), investoři se dočkali dobrých zpráv na spotřebitelské straně ekonomiky. Maloobchodní tržby vzrostly za měsíc o 0,3 % a za posledních 12 měsíců o 1,6 %, což představuje první meziroční nárůst od ledna. Mezitím ukazatel spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity vzrostl více, než se očekávalo, a dosáhl nejvyšší úrovně za poslední čtyři měsíce. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se pak nezměnil a vzdoroval tak konsenzuálnímu očekávání poklesu z 20měsíčního maxima z předchozího týdne.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za posledních 12 měsíců
Vývoj americké inflace za posledních 12 měsíců

Fed (zatím) ponechal úrokové sazby na stávající úrovni

Nadějné údaje o inflaci možná pomohly investorům vstřebat poněkud jestřábí výhled tvůrců politiky Fedu. Ve středu představitelé Fedu oznámili, že oficiální cílovou sazbu federálních fondů ponechají stabilně v rozmezí 5,00 % až 5,25 %. Jedná se však spíše o “přeskočení” než o trvalou “pauzu” v plánu zvyšování sazeb, neboť mediánová projekce sazeb naznačuje další dvě zvýšení o čtvrt procentního bodu do konce roku.

Americké benchmarky po zveřejnění této informace poklesly, ale tisková konference předsedy Jeroma Powella byla interpretována jako poměrně holubičí. Powell opakovaně zdůraznil, že politický výbor neučinil žádné rozhodnutí o zvýšení sazeb a že případné další kroky budou záviset na příchozích údajích o růstu a inflaci.

Evropské indexy zakončily týdenní obchodování v kladných číslech

Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,47 %, neboť investoři kvitovali rozhodnutí amerického Federálního rezervního systému nezvyšovat úrokové sazby. Naděje, že by Čína mohla zavést stimulační opatření, zřejmě akcie také povzbudila a tak se i akciové indexy v největších evropských ekonomikách posunuly výše. Německý DAX si připsal 2,56 %, francouzský index CAC 40 si připsal 2,43 % a italský FTSE MIB stoupl o 2,58 %. Britský index FTSE 100 pak přidal 1,06 %.

Výnos desetiletých německých státních dluhopisů se vyšplhal nad 2,5 % poté, co Evropská centrální banka (ECB) zvýšila úrokové sazby a naznačila, že pravděpodobně dojde i k dalšímu budoucímu zpřísnění. Výnosy švýcarských a francouzských dluhopisů rovněž zamířily vzhůru. Výnosy krátkodobých britských dluhopisů pak vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2008 poté, co údaje ukázaly, že mzdy ve Spojeném království v dubnu vzrostly více, než se očekávalo, což podpořilo očekávání dalšího zvýšení výpůjčních nákladů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

ECB podle očekávání zvyšuje úrokové sazby a stále má “co dohánět”

ECB zvýšila svou hlavní depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 % – nejvyšší úroveň za posledních 22 let. Prezidentka ECB Christine Lagardeová po zasedání řekla, že tvůrci politiky “mají stále co dohánět” a že v červenci pravděpodobně opět zpřísní výpůjční náklady, pokud nedojde k podstatné změně základního výhledu.

ECB také zvýšila své prognózy celkové a jádrové inflace v tříletém horizontu, čímž posílila argumenty pro pokračující zpřísňování měnové politiky. Centrální banka také snížila své odhady hospodářského růstu. V rámci snahy o zmenšení své rozvahy ECB potvrdila, že od července přestane reinvestovat výnosy z programu nákupu aktiv.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 12 měsíců

Ekonomika Spojeného království expanduje, Bailey z BoE tvrdí, že trh práce je stále “velmi napjatý”

Oživení růstu britské ekonomiky a lepší než předpokládané údaje z trhu práce podpořily očekávání trhu, že Bank of England (BoE) bude v červenci pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Místní ekonomika v dubnu vzrostla o 0,2 % po březnovém poklesu o 0,3 %. K růstu přispěla zvýšená produkce ve službách zaměřených na spotřebitele, prodej aut a vzdělávání. Meziroční růst průměrné mzdy se bez započtení bonusů vyšplhal za tři měsíce do dubna na 7,2 %, zatímco míra nezaměstnanosti po zvýšení na 3,9 % za tři měsíce do března ustoupila na 3,8 %.

Guvernér BoE Andrew Bailey po zveřejnění údajů řekl Výboru pro hospodářské záležitosti Sněmovny lordů, že trh práce je velmi napjatý a dodal, že míra inflace bude klesat, ale potrvá to mnohem déle, než se očekávalo.

Hodnota indexu PX se téměř nezměnila

Index PX v minulém týdnu posílil o 0,35 %. Za vítěze minulého týdne můžeme označit akcie Philip Morris, které vzrostly o téměř 2 %. V kladných číslech zakončily týdenní obchodování rovněž akcie Erste Group, které si připsaly procento. V mírném záporu naopak skončily akcie Komerční banky a cena akcií ČEZ a Moneta se pak v průběhu minulého týdne nezměnila.

Ministerstvo financí s ohledem na rekordních zisk ČEZu v roce 2022 navrhlo výplatu dividendy ve výši 145 Kč na akcii, vedení společnosti přitom navrhovalo dividendu 117 Kč. Pokud by došlo ke schválení tohoto návrhu, bylo by akcionářům vyplaceno celkem 78 miliard Kč, což odpovídá 100 % čistého zisku společnosti za loňský rok.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Na kryptoměnovém trhu vládl klid

Ceny dvou největších kryptoměn – Bitcoinu a Etherea – se v minulém týdnu příliš neměnily, když si Bitcoin připsal necelá dvě procenta, zatímco cena Etherea klesla o 1,6 %. Žádné zásadní pohyby se přitom neočekávají ani v následujících dnech. Index Fear and Greed Bitcoinu se drží v neutrálním pásmu pouhý jeden bod vykloněn ve směru strachu na hodnotě 49.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

  • Snaha býků udržet ADA nad supportem 0,376 dolaru za kus, která zejména v květnu udržovala ADA právě kolem této hranice, se v červnu zcela míjí účinkem. Nedělní kurz k americkému dolaru se pohyboval o necelých 10 centů níže, na hodnotě 0,27 dolaru za 1 ADA.
  • V republikány ovládané Sněmovně reprezentantů se dějí věci. V minulém týdnu republikáni navrhli zcela restrukturalizovat SEC a sesadit Garyho Genslera z pozice předsedy komise. Ten v poslední době v médiích vystupuje čím dál více proti kryptoměnám.
  • Kromě USA se nyní do problémů se zákony dostává Binance i na půdě Evropské unie. Kryptoměnová burza čelí podezřením z údajného praní špinavých peněz.
Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Cena ropy po dvou týdnech opět vzrostla

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate (WTI) zakončila týdenní obchodování na ceně 71,57 dolaru a za celý týden cena americké ropy vzrostla o 2,42 %.

V Londýně obchodovaná ropa Brent pak zakončila týdenní seanci na úrovni 76,66 dolaru za barel, a vrátila se tak nad support o hodnotě 75 dolarů. Za celý týden si globální benchmark pro ropu připsal 3 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Cena zlata a stříbra se pak během minulého týdne téměř nezměnila. Červencový futures kontrakt zlata na newyorské burze Comex se usadil na ceně 1 958,17 dolaru za unci. Za celý týden klesl o 0,15 %. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se pak usadila na hodnotě 1 957 dolarů, což znamená, že za celý týden spotové zlato kleslo o desetinu procenta.

O půl procenta pak klesla spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 24,24 dolaru a zakončil ho na hodnotě 24,12 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 38. O více než 38 procent již v letošním roce vzrostl index Nasdaq 100. Technologickým akciím se letos nebývale daří a potvrdilo se to i v minulém týdnu, kdy tento index vzrostl o 3,19 % – nejvíce ze všech indexů, které sledujeme.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.