Již několik týdnů pozorujeme na akciových trzích vlnu optimismu. Jak jsme již několikrát vysvětlili v předchozích dílech, tato vlna optimismus je založena na spekulaci, že Fed a posléze i ostatní centrální banky, budou muset změnit svoji měnovou politiku. Tuto spekulaci živí především makroekonomické údaje naznačující zpomalení inflace a začátek hospodářské recese. Obrat v měnové politice by znamenal silný akciový růst. Investoři nechtějí nechat ujít tuto příležitost na jednoduché zbohatnutí a neváhají akcie kupovat.
Střízlivější pohled na věc ukazuje, že i když inflace zpomaluje, zůstává v Americe, ale i u nás velmi silná. Ten kdo chce uchránit své peníze před inflací, nemá jinou možnost než akcie. Dluhopisy, i přestože úrokové výnosy stouply, zdaleka nepokryjí ztráty způsobené inflací. Kryptoměny zažívají od začátku roku 2022 těžké období a jejich cena zdaleka není konsolidována.
Investice do zlata či do nemovitostí taktéž z důvodů vysokých úrokových sazeb nejsou bez rizika. A bez změny měnové politiky to na žádný převratný růst, který by porazil inflaci, nevypadá. Investorovi tak nezbývá nic jiného než akcie, protože na účtu z nich inflace ukrajuje značnou část. Akcie tak mají zajištěný přísun hotovosti a to i přestože jejich cena je vzhledem k rizikům značně vysoká.
Právě výhledy na světovou ekonomiku nutí investory k rozvaze. Mnoho investorů v poslední době vystoupilo v médiích a varovalo, že současný růst cen akcií není podložen. I přes tento optimismus Fed jistě v září zvedne sazby, což bude tlačit cenu akcií dolů. Zveřejněný zápis z jednání Fedu, znovu potvrdil, že Fed i nadále plánuje bojovat s inflací v nejbližších týdnech. Analytici se tak znovu přiklání k variantě, že Fed minimálně ještě jednou zvedne sazby o 75 bazických bodů.
Problémy v Číně budou představovat velké riziko pro zpomalení světové ekonomiky. Již nyní jsou USA v technické recesi, a kdyby zpomalila Čína, propad HDP bude mnohem větší. A znovu platí mechanické zákony.
Pokles HDP se projeví dříve či později na výsledcích globálních firem. Stejně tak se dá zmínit geopolitická nejistota ohledně konfliktu na Ukrajině, která může vyústit v zastavení dodávek zemního plynu z Ruska. Tato skutečnost by způsobila exponenciální růst cen již dnes tak drahých energií.
Připomeňme si však hlavní problém, který tu existoval i před Covidem a před Ruskou invazí – Vysoké zadlužení státního i privátního sektoru, a období nízkého hospodářského růstu. Nízký hospodářský růst v západním světě má dvě příčiny: nedostatek zásadních technologických inovací a špatný demografický vývoj. Tyto dvě skutečnosti naznačují, že i když se podaří současné aktuální problémy vyřešit, tyto dvě příčiny se budou odstraňovat jen velmi těžko. Rizika tak jsou velmi vysoká. Současná cena akcií je vysoká a prakticky se počítá, že vše ve světě dopadne co nejlíp.
Výhled na příští týdny
I když je to vždy velmi riskantní, zkusme učinit odhad vývoje ve střednědobém horizontu. Od poloviny roku 2021, kdy se začalo mluvit o zvyšování úrokových sazeb a problémech s inflací, jsme vždy měli velmi umírněný postoj co do výše zvedání sazeb. Sazby se zvedat budou, protože je potřeba bojovat s inflací, ale nikdy se nedostanou na tak vysoké úrovně, aby se jejich výše vyrovnala inflaci. Což by teoreticky měla být úroveň, kdy inflace začne opravdu velmi rychle klesat.
Bylo jen otázkou času, kdy se celý proces zvedání úrokových sazeb zastaví, protože jejich přílišné zvedání by vyvolalo finanční kolaps vzhledem k míře současného zadlužení. Na konci srpna 2022 centrální banky ještě nezměnily svou politiku, ale již nyní se trhy připravují na její zastavení.
Třetí čtvrtletí i závěr roku vykáže zpomalení růstu HDP, které se odrazí na dočasném poklesu cen komodit. Právě pokles cen komodit a recese budou důležité argumenty pro návrat uvolnění měnové politiky. Takže se znovu vrátíme do režimu velmi levných peněz.
Někdo může namítat, že se v podstatě jedná o další z mnoha monetárních cyklů a není to nic nového. Ano to je jistě pravda, ale novinkou bude to, že se tento cyklus bude odehrávat na pozadí vysoké inflace. Inflace neklesne pod 2 %, ale bude se držet na mnohem vyšší úrovni. To bude oslabovat ty měny, které budou mít trvalé problémy s inflací.
Investor se tak může připravit na celou situací tím, že si zodpoví otázku, v jaké měně jsou jeho akcie a jaká je hlavní měna, kterou používají firmy, kde má svoje peníze investovány. Zvládnutí měnového rizika bude klíčové proto, aby udržel portfolio v zisku. Samozřejmě celý tento procesu bude provázen značnými turbulencemi na trhu. A to je druhé důležité ponaučení. Minimálně ještě rok, ale pravděpodobně ještě delší dobu nás čeká velmi volatilní období.
Firemní zprávy: Znamení doby Bed Bath & Beyond
Nejenom makroekonomická data a otázky monetární politiky způsobují rozruch na trzích. Dění na americké burze bylo do značné míry ovlivněno strmým růstem a následně velmi tvrdým pádem akcií Bed Bath & Beyond. Společnost Bed Bath & Beyond byla založena v roce 1971 a zabývá se prodejem nábytku. Můžeme vzdáleně přirovnat k například k síti prodejen JYSK. Jedná se o společnost, která je spíš symbolem doby minulé. Většina mladých drobných investorů má tento řetězec spojený se svým mládím, kdy jejich rodiče vybírali nábytek a oni se dlouhé hodiny nudili v tomto obchodě.
To je důležitý aspekt, protože tento narativ udělal z Bed Bath & Beyond meme akcii. Důvodem investice tak byla nostalgie, jak jsme viděli v GameStopu. Samozřejmě společnost díky svému přežitému byznys modelu generuje ztráty, a pokud se nestane zázrak, je odsouzena ke krachu. Tuto skutečnost využívají samozřejmě draví investoři z hedgeových fondů, pro které šortovat akcie Bed Bath & Beyond je velmi snadná kořist. Takže u Bed Bath & Beyond máme všechny ingredience na to, že by se mohla stát ukázkovou meme akcií. To se však asi nestane. A možná Bed Bath & Beyond bude začátek konce celého fenoménu meme akcií.
Akcie Bed Bath & Beyond zažila od konce červenec do 17. srpna růstovou rally, která znamenala závratný zisk ve stovkách procent. O to víc, když společnost zveřejnila katastrofické výsledky. Pokles tržeb meziročně byl 25 % a společnost se ocitla v čisté ztrátě 358 milionů amerických dolarů. V podstatě nic racionálního nemohlo vysvětlit silný růst této akcie. Abychom celou situaci pochopili, musíme se vrátit na konec roku 2021. Již tehdy se společnost Bed Bath & Beyond ocitla v hledáčku drobných investorů z fóra reddit. Tuto společnost šortovalo velmi mnoho hedgeových fondů, a proto se malí hráči pokusili nákupem akcií donutit tyto investory uzavřít jejich krátké pozice. Což se do určité míry povedlo, protože cena akcií Bed Bath & Beyond vzrostla.
Pád cen akcií Bed Bath & Beyond je však spojen s osobou aktivistického investora Ryana Cohena, který je v současnosti prezident společnosti GameStop. Cohen tak patří k hlavním hybatelům celé komunity okolo meme akcií. Na začátku roku 2022 se rozhodl masivně nakupovat akcie Bed Bath & Beyond. Vstup do společnosti měla provázet modernizace celého zastaralého byznys modelu. V březnu 2022 Cohen autoritám, které dohlíží na akciový americký trh, dodal informace, že vlastní přes 7,78 milionů akcí této společnosti. 16. srpna znovu Cohen zveřejnil dokument, že i nadále vlastní velkou část firmy.
To ujistilo akcionáře, že i přes špatné hospodaření firmy chce Cohen firmu zachránit. Cohen však 17. srpna po uzavření trhů publikoval dokument, že všechny své akcie prodal. Pád akcií Bed Bath & Beyond mohl začít.
Jinak řečeno Cohen využil své autority, aby ujistil akcionáře, následně však této důvěry zneužil a prodal akcie na jejich vrcholu. Cohen tak jednal jako typický finanční žralok. A to je zásadní problém pro celou komunitu okolo meme akcií, protože mělo jít právě o vzpouru proti nečistým praktikám. Teď se jeden z hlavních aktérů dopustil přímo klasického nečestného jednání. Samozřejmě se již mnoho lidí dožaduje, aby jednání bylo prozkoumáno, zda tímto jednáním nedošlo k porušení zákonů. Vzhledem k tomu, že Cohen byl po formální stránce velmi dobře připraven, šance na jeho usvědčení jsou malé.
Ale to není to nejdůležitější. Cohen prakticky diskreditoval morální aspekt celého dění okolo meme akcí. Je velmi pravděpodobné, že mnoho investorů idealistů už do žádné příští vlny meme akcií nenastoupí. Díky Cohenovi tak budou čím dál víc zaznívat podezíravé hlasy, že celé hnutí byla jedná velká manipulace. V každém případě nám dění okolo Bed Bath & Beyond ukázalo, že investor musí být čím dál víc obezřetný a vědět jaké akcie vlastně kupuje.
Centrální banky: Čína a Turecko jdou proti celosvětovému trendu
I v oblasti měnové politiky byl uplynulý týden nesmírně zajímavý. Turecko snížilo svoje sazby o 100 bazických bodů na 13 %. A to i přesto, že turecká inflace dosahuje hrozivých 80 %. Jak chápat krok turecké centrální banky? Turecko je v jistém ohledu monetární laboratoř. Proti všem ekonomickým poučkám s inflací bojuje tak, že snižuje sazby. To samozřejmě inflaci nezastavuje, ale naopak posiluje. Jde o politické rozhodnutí, protože Erdogan je vždy připraven vyměnit guvernéra turecké centrální banky, který by chtěl sazby zvyšovat a bojovat s inflací tradičnějším způsobem.
Erdoganovo řešení však není úplně od věci. Turecký prezident zvolil inflaci jako řešení problému dluhu. Díky inflaci Turecko může umořit svoje dluhy, a turecké ekonomika se stane více konkurenceschopnou, protože jak pracovní síla tak i výrobky budou velmi levné. Inflace a oslabení turecké liry zařídí návrat investorů. Samozřejmě toto řešení zaplatí turečtí občané, a to ti, kteří měli úspory. Jedná se hlavně o střední a vyšší třídu. Ti však Erdogana nevolí. Nejchudší obyvatelé nemají co ztratit. Samozřejmě trpí zvyšováním cen, ale o úspory nemohli přijít, protože je ani před tím neměli.
Pokud se zahraniční investoři a turisté vrátí do Turecka jako do velmi levné země, bude z tohoto návratu profitovat i chudší vrstva obyvatel. Erdoganovo řešení má jistou logiku. Avšak zůstává jeden velký risk a to je hyperinflace. Turecká inflace by se měla po této šokové kůře začít zpomalovat. Pokud se tak nestane a bude dál růst, celý experiment se turecké centrální bance vymkne z rukou a inflace nebude 80 %, ale může být až tří číselná. To by naopak investory a turisty odradilo, protože by zvítězila nestabilita a chaos.
Čínská centrální banka přistoupila k symbolickému kroku snížení sazeb o 5 bazických bodů na 3,65 %. Jedná se však o důležité symbolické gesto, protože Čína naznačuje, že problémy čínské ekonomiky jsou vážné a to především na realitním trhu. Čínská centrální banka zároveň vzkazuje, že tyto problémy jí nejsou lhostejné a sazby snižuje. Což by mělo realitnímu trhu pomoci.
Jinak ve světě pokračuje trend zvedání úrokových sazeb. Uruguay zvedla svoje úrokové sazby o 50 bazických bodů na 10,25 %, Namibie o 75 bazických bodů na 5,5 %, Ghana o 300 bazických bodů na 22 %, Filipíny o 50 bazických bodů na 3,75 %, Norsko o 50 bazických bodů na 1,75 %.
Indexy: Návrat obav na světové trhy
Jak se dalo předpokládat, indexy se oděly do červené barvy po celém světě. Negativním sentimentu nejlépe odolávaly trhy v Asii. Japonský index Nikkei ztratil 0,27 %. Burza v Šanghaji oslabila o 0,11 %. Index Hang Seng oslabil o 1,77 %.
V Evropě byla situace mnohem horší. Francouzský CAC 40 ztratil 2,91 %. Německy Dax dokonce odepsal 3,97 0. Britský FTSE se však držel zmenšil se pouze o 0,11 %.
V zámoří situace nebyla nějak růžová. Dow Jones ztratil 0,61 %. Avšak index S&P 500 dopadl hůř odepsal 1,6 %. Technologický Nasdaq100 byl ještě pod větším tlakem a ztratil 3,22 %.
Ceny ropy zastavily svůj růst. Ropa Brent se obchodovala na 95 dolarů za barel a americká lehká ropa stála 89 dolarů za barel. Růst ropy byl zastaven obavou z blížící se recese. Právě možnost hospodářské recese cenu ropy sráží. Ropa je nyní velmi dobrým ukazatelem scénáře změny monetární politiky ve světě.
Pokud dojde k většímu poklesu ceny ropy na úrovně okolo 60 až 70 dolarů, může to být velmi dobrý důvod k novému kurzu měnové politiky. Díky levné ropě by se na nějakou dobu inflace zastavila. Investoři by měli pocit, že problém inflace je už vyřešen.
Komodity: Zlatu se nepodařilo prorazit hladinu 1800 dolarů
Spekulace o změně monetární politiky nahrávaly ceně zlata. Avšak zlatu se nepodařilo prorazit klíčovou úroveň 1800 dolarů. Následně se tak ceny zlata vrátily k 1744 dolarů za trojskou unci. Pokud se ukáže, že Fed znovu zvýší sazby o 75 bazických bodu, prodejní tlak na zlatu bude stoupat. To však neznamená, že zlato nemá potenciál, právě pokles ceny může přilákat investory, kteří budou považovat zlato za pojistku právě proti změně měnové politiky.
Jelikož výsledková sezona za druhé čtvrtletí 2022 je prakticky u konce a nová makroekonomická data přijdou až v první polovině září, trhy nebudou mít silné kurzotvorné zprávy. Hlavní událostí tak bude tradiční každoroční setkání v Jackson Hole, které proběhne 25. až 27. srpna. Velmi očekávané bude vystoupení Jeroma Powella, který má představit svůj výhled pro americkou ekonomiku.
Mohli bychom se dočkat přesnějších obrysů a nástinů pro měnovou politiku do konce roku 2022. V každém případě pořád platí pravidlo, že rozhodnutí centrálních bankéřů jsou založena na jejich vůli, nikoliv na striktním racionálním pohledu. Jelikož do hlav centrálních bankéřů nikdo nevidí, měli bychom mít na paměti, že trhy jsou dnes naprosto nepředvídatelné.
Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.