Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Inflace v USA zpomaluje, trhy to oceňují růstem navzdory všem rizikům

Publikováno
Burza s odstupem: Inflace v USA zpomaluje, trhy to oceňují růstem navzdory všem rizikům
Zdroj: Depositphotos.com

V minulé burze s odstupem jsme psali o iracionalitě trhu. Pohyby na trhu byly do jisté míry nečitelné, ale s přibývajícím časem důvody a příčiny vyplavou nahoru. Trhy byly v napětí, protože očekávaly velmi důležitý makroekonomický údaj o americké inflaci.

Americká inflace začíná pomalu ztrácet na síle. Inflace v červenci dosáhla 8,5 %.

Specialisté a analytici očekávali inflaci na úrovni 8,7 % po červnové 9,1 %. Inflace tedy zpomalila. Americký prezident Joe Biden to považuje za velmi dobré znamení a z jeho projevu posluchač měl pocit, že Amerika svůj boj s inflací již vyhrála. Nesmíme zapomínat, že inflace 8,5 % je pořád vysoká. Jednoměsíční pokles ještě neznamená, že je vyhráno. Zdá se, že inflace ustupuje, otázkou je, jak rychle se dostaneme zpět do pásma 2 %, jak jsme byli zvyklí.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v USA
Vývoj inflace v USA

Trhy si na rozdíl od politiků uvědomují, že ještě není vyhráno. Americká inflace však dala trhům nový konsensus. Díky tomu, že inflace již zpomaluje, Fed nemusí být tak agresivní s utahováním sazeb. Fed bude zasedat až 21. září, což je poměrně daleko. Ale již nyní začíná převažovat názor, že Fed zvedne sazby pouze o 50 bazických bodů. Trhy tak nyní již oceňují, že proces utahování měnové politiky se blíží ke konci. Samozřejmě je to předčasné, ale hrát proti tendenci na trhu je vždy velmi choulostivé a opovážlivé. Pokud nepřijde žádná nepříznivá a nečekaná zpráva, je pravděpodobné, že růst cen akcií bude pokračovat do zasedání Fed. A pokud Fed bude mít holubičí výhled do konce roku 2022, je možné, že podzimní růstová rallye se prodlouží až do tradičního vánočního růstu.

Je zajímavé položit si otázku, co přijde potom a jaké budou výzvy, když se Fed rozhodne zpomalit či zastavit tempo zvedání úrokových sazeb. Jsou tu dvě hlavní rizika. Prvním je recese. I s recesí nyní trhy počítají, ale problém nastane, když se ukáže, že recese bude pomalá a bude mnohem delší, než se čekalo. V tu chvíli se na trhy znovu vrátí silná obava, protože inflace, i když zpomaluje, určitě bude i další rok okolo 5 %.

V tu chvíli by se světová ekonomika ocitla ve stagflaci, a to by akciové indexy ocenily velkým poklesem. Druhým rizikem je, že inflace chytne druhý dech. Trh práce v USA je napjatý, a pokud bude nedostatek pracovníků, tak vznikne silný tlak na růst mezd. V tomto případě by inflace chytla druhý dech. To je i velké riziko pro Českou republiku. Pokud vláda bude přidávat hlavně státním zaměstnancům, inflační spirála se bude točit dál.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj nezaměstnanosti v USA
Vývoj nezaměstnanosti v USA

Třetí největší riziko zůstává cena energií. V posledních týdnech zažíváme pokles cen ropy. To je dobrá zpráva. Ale ceny elektrické energie i nadále stoupají a nic nenasvědčuje tomu, že cena elektřiny narazila na strop, ba právě naopak. Pokud se na podzim výrazně ochladí a bude nás čekat tuhá zima a topná sezona začne dřív, ceny energií můžou znovu růst exponenciálně. Firmy již nyní bojují se zvýšenými náklady a tento boj potrvá určitě do konce roku 2022.

Právě výsledková sezona za třetí čtvrtletí může udat nový směr trhům. Inflace může trvat dlouho a následně centrální banky mohou kdykoliv přehodnotit svůj postoj k utahování měnové politiky.

Pokud mluvíme o rizicích na světových trzích, nesmíme zapomenout na Čínu. Nejde až tak o politicko-vojenské napětí okolo Tchaj-wanu, ale o celkovou ekonomickou situaci v Číně. Čínské HDP díky tvrdým restrikcím vázané na politiku zero covid poklesl o 2,6 %. Nemovitostní sektor v Číně je podminovaný. Stát bude muset vyřešit problém s Evergrandem a dalšími developery, kteří mají problém se splacením svých závazků. Kvůli poklesům HDP vázaných na covid roste silně i čínské zadlužení.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj čínského státního dluhu vůči HDP
Vývoj čínského státního dluhu vůči HDP

Čínská centrální banka může vyřešit celou situaci tím, že rozvolní svoji měnovou politiku, ale tímto krokem se Čína bude ještě rychleji zadlužovat. Následně její měna oslabí a můžeme se dočkat, že i Čína bude řešit problémy s inflací. Ta se nyní drží na solidních 2,7 %. Čínskou komunistickou stranu čeká sjezd, který by měl dodat čínské ekonomice novou vizi. Pokud se tak nestane, hrozí, že hospodářský pokles Číny se stane trvalým a bude zpomalovat celosvětovou ekonomiku. Situace v Číně tak může ohrozit současnou růstovou rallye.

Firemní zprávy: Palantir znovu zklamal své akcionáře

Palantir patří k nejznámější a nejsledovanější růstové technologické akcii. Jeho vstup na burzu byl dlouho očekáván. Rozvoj datové analýzy patří k nejslibnějším současným lidským oborům. S určitou nadsázkou můžeme říct, že data jsou novou ropou. IPO Palantiru bylo jedno z nejočekávanějších v roce 2020. Akcie se upisovala okolo 10 dolarů, následoval strmý růst, který se zastavil na 35 dolarech v lednu 2021. Od tohoto vrcholu však akcie Palantiru zažívají pozvolný pád. Od začátku roku 2022 se jejich cena propadla o 46 %. Akcionáři Palantiru očekávali od výsledku možný odraz nahoru. To se však nestalo. Výsledky Palantiru znovu spustily velký výprodej na této akcií.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PLTR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Analytici očekávali zisk 3 centy na akcii. Palantir však vygeneroval ztrátu ve výšce jednoho centu na akcii. Tržby dopadly o něco lépe. Očekávalo se 417 milionů dolarů, celková tržba byla 473 milionů dolarů. Čtvrtletní tržby rostly o solidních 26 %. To však je pro mnohé investory málo, protože Palantir sliboval svým akcionářům růst o 30 % za každý kvartál. Jak to však u růstových akcií bývá, je mnohem důležitější výhled do budoucnosti. Finanční ředitel Glazer vidí problémy ve státním sektoru, který rostl jen 13 %. Růst v tomto segmentu není organický, ale skokový. Jeho růst ovlivňují především jednorázové události či problémy. To je jeden z mnoha důvodů, proč se Palantir čím dál víc zaměřuje na soukromý sektor. Firma má celkem 304 zákazníků v obou sektorech. Akcie Palantiru se propadly o 15 %, to je až přehnaná reakce na to, že výsledky nebyly nejhorší. Riskem do budoucnosti zůstává hlavně ředění akcií. Vedení společnosti dostává velké množství nových akcií. Tyto nové akcie samozřejmě snižují zisk firmy.

Centrální banky: Utahování měnové politiky ve světě pokračuje

I když trhy se již radují a sázejí na to, že Fed bude utahovat měnovou politiku pomaleji, než původně zamýšlel, tak trend zvedání sazeb pokračuje i nadále. Už se asi nedočkáme stejného signálu, jako když přišel covid a všechny centrální banky na světě srazily úrokové sazby. Nyní budou rozdíly mezi různými centrálními bankami.

I pokud by Fed zastavil zvedání sazeb automaticky, to nebude znamenat, že i například anglická centrální banka svoje sazby zastaví. Možná právě naopak. Měnová politika se stane víc různorodá než doteď. To jistě potěší obchodníky na forexu, kteří budou mít větší možnost obchodovat v závislosti na dané měnové politice každé země.

Jak už je naším železným zvykem, uplynulý týden nabídl nový seznam zemí, které zvedly svoje úrokové sazby. Thajsko zvedlo své sazby o 25 bazických bodů na 0,75 %, Srbsko o 25 bazických bodů na 3 %, Peru o 50 bazických bodů na 6,5 % a Mexiko o 75 bazických bodu na 8,5 %.

Indexy: Světem zavládla zelená barva

Po dlouhé době prakticky všechny indexy byly v zelené barvě. Tento optimismus je opravdu těžko vysvětlitelný. Růst už trvá několik týdnů, a tak se mluví, že medvědí trend, který jsme znali v první polovině roku 2022, je za námi. Je to jedna z možností. Následující týdny to potvrdí, anebo vyvrátí. Nic na tom však nemění, že investor by měl být nyní značně obezřetný a nenechat se unést převládajícím optimismem. Burza v Šanghaji rostla o 1,32 %. Japonský Nikkei posílil o stejný rozdíl 1,32 %. Jedinou výjimkou byl index Hang Seng, ale i jeho ztráta byla zanedbatelná a činila 0,13 %.

V Evropě taktéž optimismus pomohl všem indexům. Německý DAX rostl o 1,63 %. Francouzský CAC přidal 1,26 %. Britský FTSE zaostal za evropskými indexy a stoupl pouze o 0,82 %.

Trhy nejvíc rostly v USA, kde dopad možné změny měnové politiky Fedu by byl největší. Průmyslový Dow Jones přidal solidních 2,93 %. Index S&P500 vzrostl o 3,26 %. Technologický Nasdaq100 předvedl výborný výsledek a rostl o 3,08 %.

Komodity: Ropa znovu roste

S největší pravděpodobností jsme se na začátku srpna dotkli současného dna pro cenu ropy. Dno pro rok 2022 bude na hranici 90 dolarů za barel. Bohužel cena ropy nevydržela na této hranici dlouho a začala znovu růst. Americká lehká ropa se dostala na úroveň 92 dolarů za barel a ropa Brent se prodávala za 97 dolarů za barel. Tento růst se projevil novým zájmem o společnosti podnikající v ropném průmyslu. Investoři vnímali pokles cen ropy jako příležitost pro nákup akcií těchto společností. Francouzská společnost TotalEnergies tak za pouhý týden přidala velmi solidních 8 %.

Pro české řidiče to však automaticky neznamená zdražení na benzinových pumpách, protože zpráva o americké inflaci oslabila americký dolar, takže růst ropy byl vykompenzován oslabením dolaru.

Pokles ceny ropy se vysvětluje rozšířením nabídky. V srpnu se na trh po několika měsících vrátila libyjská ropa. To představuje přes 1,6 milionů barelů ropy denně navíc. Nabídka ropy v červenci byla nejvyšší od začátku roku 2022. Z pohledu technické analýzy nedávný pokles ropy nic nezměnil na tom, že z dlouhodobého pohledu ropa zůstává v růstovém kanálu. Aby ropa změnila tuto tendenci, musela by prolomit hranici 80 dolarů za barel, jinak můžeme čekat, že ropa znovu chytne druhý dech a její cena vystřelí nad 100 dolarů. To je jeden z důvodů, proč i nadále investoři věří akciím ropného průmyslu.

Komodity: Zlatu se daří

I když podle akciových indexů se zdá, že investory nic netíží a čeká nás bezstarostná jízda za novými rekordy, vývoj na zlatě nám však ukazuje, že určitě nejsme v klidné době. Zlato se znovu přiblížilo k hranici 1800 dolarů za trojskou unci a prodávalo se za 1793 dolarů. Z pohledu technické analýzy však má zlato před sebou ještě hodně práce. Teprve až prorazí hranici 1850 dolarů za unci, to bude znamenat, že ze střednědobého horizontu se tendence mění. Zlatu by výrazně pomohla zpráva, že Fed si dá pauzu v utahování měnové politiky. Pokud by k tomu došlo, růstová tendence na zlatě by začala s plnou silou.

Ještě lépe než zlato dopadlo stříbro, které se prodávalo za 20,8 dolarů za unci. Týdenní růst na stříbře činil solidních 5 %.

Slovo závěrem: Jedna vlaštovka jaro nedělá

I přes velký optimismus bychom neměli zapomenout, že americká inflace jen lehce poklesla. Jestli se opravdu jedná o změnu trendu a inflace zpomaluje, ukážou až další měsíce. Optimismus tak může rychle vyprchat, pokud se potvrdí, že inflace v USA znovu roste. Investor by se měl připravovat na oba možné protichůdné scénáře. Buď Fed již od září nebude utahovat silně měnovou politiku, a to pro trhy bude silný růstový signál, anebo přijdou špatné makroekonomické údaje, které naopak budou nutit Fed zvedat sazby. V tomto případě bychom měli být svědky nových velkých výprodejů. Štěstí přeje připraveným, a proto je lepší být přípraven na obě dvě možnosti.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎