Poslední týden v roce 2020 nepřinesl žádné zásadní pohyby na světových trzích. Investoři si vybrali většinou zasloužené prázdniny po velmi hektickém roce. Za zmínku stojí pouze Bitcoin, který se dostal přes psychologickou hranici 30 000 dolarů. Navíc se zdá, že i tato hranice nemusí být konečná. Bitcoin se bezesporu stal jednou z nejlepších investicí v roce 2020.
Poklidný poslední týden na světových trzích využijeme k přehledu změn cen za celý rok, abychom ukázali, které akcie byly ty nejlepší a naopak, kterým firmám bylo lepší se v roce 2020 vyhnout.
Indexy: Japonská burza versus čínské akciové trhy
Ve zkráceném obchodním týdnu se dařilo japonskému indexu Nikkei, který za poslední týden v roce přidal solidních 2,95 procent. Za celý rok 2020 činil přírůstek 16 procent. Burza v Šanghaji se nenechala zahanbit a přidala přes 2,25 procent. Za rok 2020 ale dosáhla menšího zisku než japonská a přidala 12,68 procent. Hongkongská burza přidala za týden nejvíc. Připsala si 3,20 procent. Z pohledu celého roku však tato burza skončila ve ztrátě 4,29 procent. Hongkongskému indexu škodí především neklidná politická situace a otázka jak dopadne celé začlenění této provincie do pevninské Číny.
Z pohledu námi sledovaných tří asijských indexů by se zdálo, že nejlepší investice byl japonský Nikkei.
Investice do japonských akcií zůstává i nadále atraktivní, avšak absolutním asijským vítězem burza v Tokiu není.
Velmi dobře si vede čínský index China A50, který kopíruje výkonost 50 největších firem z Šanghajské burzy a burzy ve městě Šenzenu. Index China A50 zaznamenal roční výkonnost 22,45 procent. Ještě lépe dopadl SZSE Composite Index, který je indexem pouze burzy v Šanzenu. Ten dosáhl velmi solidního ročního přírůstku a to 35,79 procent.
Indexy: Evropské indexové Waterloo
Německý DAX 30 přidal v posledním týdnu skromných 0,97 procent. Roční performance byla taktéž slabá. Německý index vzrostl pouze o 3,78 procent za rok. Francouzský CAC 40 si za týden polepšil o 0,53 procent. Avšak z pohledu ročního obchodování se index CAC40 propadl o 8,15 procent. Britský FTSE sužovaný nejasností kolem Brexitu a jeho dopadů, odepsal za týden 0,64 procent. Roční výkonost britského indexu byla záporná. FTSE byl ve ztrátě 15,24 procent.
Evropa je jednoznačným poraženým ve srovnáním s Asii i se zámořskými trhy. To vše přesto, že i Evropská centrální banka natiskla velké množství eur a nakupuje akcie přímo na evropských trzích. Pro úplnost dodejme, že nejhůř z evropských akciových trhů dopadlo Španělsko s roční ztrátou 16,31 procent. V evropském kontextu se pak roční ztráta pražské burzy osm procent jeví jako přijatelná. Naši jižní sousedé dopadli mnohem hůře. Vídeňská burza, jejichž dvě akcie se obchodují i v Praze, ztratila za rok 13,57 procent. Německou burzu dokázala kladně překonat jen burza ve Stockholmu. Švédský index posílil za rok 2020 o rovných pět procent.
Indexy: Technologie vládnou vše
Průmyslový Dow Jones přidal v posledním týdnu roku 2020 1,35 procent. Za rok dosáhl zisku 6,89 procent. Rok 2020 zůstane pro Dow Jones úspěšný, protože si vytvořil historické maximum 30 606 bodů. Index S&P500 si připsal za poslední týden zisk 1,45 procent. V ročním měřítku pak předvedl solidní výkon 16,11 procent. Což je skoro trojnásobně více než evropské burzy.
Absolutním vítězem však zůstává technologický Nasdaq100. Technologie, vedle Bitcoinu, byly investicí roku 2020. I přesto, že se poslední týden Nasdaq100 nedařilo a přidal pouze 0,65 procent, roční zisk byl 42,87 procent. Americký Nasdaq100 tak pokořil i čínské indexy. Avšak vítězství Ameriky je částečné, protože ostatní dva indexy už neměly tak výrazný růst.
Firemní zprávy: Vítězství Tesly
Řekněme si tedy, jak si vedly firmy z technologického Nasdaq100. Nikoho nepřekvapí, že vítězem se stala Tesla. Tesla nabídla svým investorům pohádkové zhodnocení o 696 procent za rok. A to i přesto, že obecně automobilový průmysl je koronakrizí velmi zasažen.
Kapitalizace Tesly dosahuje závratných výšin a zdaleka přesahuje všechny ostatní klasické automobilky. Elon Musk se stal druhým nejbohatším člověkem na světě. Pokud Tesla předvede stejný výkon i v roce 2021, Musk bude absolutně největším boháčem již za pár měsíců.
Na druhém místě se umístily akcie Moderny. To také není žádné překvapení s ohledem na jejich vakcínu, která konkuruje Pfizeru. Moderna přidala 453 procent za rok. Koronavirus vynesl na třetí místo softwarovou firmu Zoom, jejíž akcie dosáhly zhodnocení 400 procent. Home office a distanční výuka se v roce 2020 staly standardem. Jistě, po skončení koronaviru se žáci vrátí do školy, ale změna ve společnosti už začala.
Rozkvět zaznamenala interaktivní fitness platforma Onepeloton.com. Společnost Peleton interactive, která jí provozuje, za rok 2020 posílila o 395 procent. Na pátém místě se pak umístila Pinduoduo, která se zaměřuje na elektronický obchod v Číně. Tato akcie posílila o 334 procent. Z velkých společností se dařilo především Mastercardu nebo Paypalu a výrobcům procesorů a grafických karet Nvidia nebo Amd. Tyto firmy dokázaly skoro zdvojnásobit svoji hodnotu a tím určitě potěšily své akcionáře.
Firemní zprávy: Poražení z Nasdaq100
Na rok 2020 nebude dobře vzpomínat společnost Walgreens Boots, která se zabývá distribucí léčiv. Společnost ztratila za rok 2020 přes 32 procent. Na druhé místě od konce skončila mediální společnost Fox Corps. Ta utrpěla roční ztrátu 20 procent. Na třetím místě se umístila společnost Intel, která má za sebou složitý rok. Akcie největšího světového výrobce polovodičů ztratily 17 procent. V červených číslech se pohybovaly také společnosti Gilead a nebo Cisco.
Slovo závěrem: Ožije Evropa v roce 2021?
Z našeho srovnání vyplývá, že právě Evropa zaostala za Amerikou a Asií. V následujícím roce se dá i nadále počítat s velkou dynamikou asijského regionu.
Právě Asie by měla přitahovat pozornost investorů. Americké akcie naopak dosáhly svého vrcholu. Poslední dobou se mluví o návratu z technologických akcií k akciím založeným na cyklické spotřebě.
Otázkou pro další rok také zůstává, zda je Tesla bublina či nikoliv. Americké volby budou mít dopad hlavně na vnímání sociálních sítí. Tlak na jejich rozdělení a na to, aby ztratily monopol bude velký. Akcie GAFAM by se mohly ocitnout v nepřízní investorů.
Evropský akciový trh v současnosti má ještě mnoho podhodnocených firem, které můžou přitáhnout investory. Právě existence podhodnocených německých, francouzských a britských firem, by mohla příští rok vytáhnout evropské indexy výše než letos.
Přejeme hodně štěstí do nového roku.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.