Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Ještě před týdnem nic nenaznačovalo tomu, že by kryptoměnový svět mohl zažít svůj vlastní Lehman Brothers moment nebo že by se mohla opakovat situace z roku 2014, kdy došlo ke krachu burzy Mt. Gox a desetitisíce bitcoinerů přišly ze dne na den o své peníze.
Stačilo však několik tweetů, špatná komunikace a strach investorů majících v živé paměti ještě poměrně nedávný krach společností Celsius a Voyager Digital a v úterý se obětí letošního bear marketu stala první velká burza. Na základě zvěstí o insolvenci příbuzné společnosti Alameda Research vzali uživatelé útokem burzu FTX a za 72 hodin se pokusili vybrat přes 6 miliard USD aktiv. FTX takový nápor pochopitelně nezvládla a výběry zastavila.
Alameda Research je společnost zaměřující se na market making a obchodování na kryptoměnových trzích, kterou ještě před burzou FTX založil nynější CEO FTX, americký podnikatel a obchodník Sam Bankman-Fried, známý též jen svým monogramem SBF.
Před několika dny zveřejnila Alameda Research svoji rozvahu. Ukázalo se, že má nesplacené závazky v hodnotě 8 miliard USD a k jejich pokrytí aktiva v hodnotě 14,6 miliardy USD. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby největší podíl na majetku společnosti nečinil token burzy FTX (FTT) následovaný dalšími altcoiny, někteří by dokonce řekli shitcoiny, kterým se v posledních měsících nejen propadla cena, ale také “vyschla likvidita”. Kdyby se tedy společnost nyní svá aktiva rozhodla prodat na volném trhu, nejen že by jejich cenu s největší pravděpodobností okamžitě srazila na nulu, ale samozřejmě by je nebyla schopna prodat za ceny uvedené v rozvaze.
FTX Tokenu držela Alameda Research celkem za 5,82 miliard USD. Do částky byly započítány i tokeny, které jsou uzamčené, a ještě nebyly vypuštěny do oběhu. Paradoxní je, že při ceně 22 USD činila celková tržní kapitalizace FTT 3 miliardy USD, tedy skoro 2x méně než hodnota aktiv v rozvaze Alamedy. Z tohoto porovnání jasně vidíme, že množství FTT, které společnost drží, je obrovské.
Mezi dalšími aktivy ve vlastnictví Alamedy byla Solana (SOL) v hodnotě 1,2 miliardy USD, tokeny SRM, MAPS, OXY a FIDA. 0,13 miliardy USD držela společnost v hotovosti a 2 miliardy USD v majetkových cenný papírech.
Mohlo se zdát, že zvěsti o neschopnosti splácet své dluhy se utiší a Alameda si na likviditu počká do příštího bull marketu, ostatně jako většina velkých kryptoměnových hráčů, kteří se pro nedostatek nakupujících jednoduše nemohou zbavit všech svých aktiv naráz.
To by se ale do celé situace nesměl vložit CEO Binance, Changpeng Zhao, známý též jako CZ.
As part of Binance’s exit from FTX equity last year, Binance received roughly $2.1 billion USD equivalent in cash (BUSD and FTT). Due to recent revelations that have came to light, we have decided to liquidate any remaining FTT on our books. 1/4
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) November 6, 2022
V rámci transparentnosti CZ oznámil, že Binance se zbaví všech FTT, které získala za předchozí investice právě do FTX. Dle transakce, kterou Binance následně odeslala ze své peněženky na burzu, se jednalo o tokeny v hodnotě cca 560 milionů USD. CZ v dalších tweetech mj. zmínil, že důvodem prodeje je, že se v Binance “poučili z toho, co se stalo kryptoměně LUNA“.
Vedení FTX i Alameda Research nad rozhodnutím konkurenční burzy zakroutilo hlavou a ubezpečilo komunitu, že vše je v pořádku. CZmu dokonce neformálně nabídlo odkoupení všech tokenů FTT formou OTC obchodu za aktuální cenu 22 USD. V dalších tweetech, které si mezi sebou obě strany vyměnily, bylo patrné, že CZ a Binance o dohodu zájem nemají.
Cena FTT se propadla ještě o dalších pár dolarů a zastavila svůj pokles mezi 16 a 18 USD. Zdálo se, že nic dalšího už se nestane a příběh je u konce. Omyl.
Nejistota ohledně možné insolvence Alamedy Research a vědomí jejího úzkého spojení s FTX podnítilo zvýšené množství uživatelů, aby z burzy FTX svá aktiva vybrali. Již v pondělní podvečer začali někteří kryptoměnoví tradeři na Twitteru upozorňovat, že jejich výběry se zpožďují. To nejspíše podnítilo k výběrům další uživatele a za 72 hodin byly na FTX odeslány požadavky o výběr v hodnotě 6 miliard USD. V úterý večer si novináři všimli, že kryptoměnové adresy FTX na blockchainech Etherea, Solany a Tronu přestaly odesílat transakce.
— Tree (@Tree_of_Alpha) November 8, 2022
Následovaly 2 hodiny nejistoty, během kterých celá komunita netrpělivě čekala na jakékoli vyjádření ze strany FTX. To však nepřicházelo a cena burzovního tokenu FTT se propadla na 14 USD.
Nekonečné ticho svými tweety přerušili SBF a hned po něm CZ. Během odpoledne byla mezi Binance a FTX uzavřena nezávazná dohoda o převzetí a akvizici FTX právě burzou Binance. Bylo potvrzeno, že útok, kterým vzali uživatelé výběry na FTX, burza neustála, avšak Binance s krizí likvidity pomůže a uživatelé se svých prostředků dočkají.
This afternoon, FTX asked for our help. There is a significant liquidity crunch. To protect users, we signed a non-binding LOI, intending to fully acquire https://t.co/BGtFlCmLXB and help cover the liquidity crunch. We will be conducting a full DD in the coming days.
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) November 8, 2022
FTT během pár minut vystřelilo zpátky téměř na 22 USD, BNB pro změnu dosáhlo skoro 400 USD. Komunita se ocitla v euforii, že Changpeng Zhao jedním tahem zachránil celý kryptoměnový trh, který v posledních hodinách začal následovat pohyby tokenu FTT.
Lidé si ale brzy začali uvědomovat, že uzavřená dohoda mezi oběma stranami je opravdu jen neformální ukázka budoucího záměru a věci nakonec vůbec nemusejí dopadnout tak růžově, pokud se strany nedohodnou na bližších podmínkách, které nejspíše zatím neměly čas probrat.
Převzetí FTX Binance by také znamenalo velkou ránu pro Solanu (SOL), která se od momentu, kdy euforie i trhy dosáhly svého vrcholu, začala hroutit jako první. Vliv Binance v FTX téměř jistě znamená konec podpory Solany touto burzou, Binance totiž pomáhá vyvíjet svůj vlastní L1 blockchain a konkurenta pro Solanu – BNB Chain. A právě FTX jako silný hráč a investor za Solanou stojící byl její hlavní a jedinečnou výhodou, která konkurenci v podobě například Avalanche (AVAX), Polygonu (MATIC), Elrondu (EGLD) nebo NEAR Protocolu (NEAR) chyběla.
FTT se začalo znovu hroutit a tentokrát už se nemohlo spolehnout na jednu věc, která jej předtím dost možná držela nad vodou. Na FTX.com někdo odstranil buy wall v hodnotě 150 milionů USD na ceně 14 USD. FTT tedy touto hranicí projelo jako nůž máslem a jakmile se ocitlo na dosud neviděných cenách bez jediného supportu, nabralo volný pád a strhlo s sebou celý trh, dokonce i Bitcoin, který se letos poprvé podíval až na hranici 17 tisíc USD.
Situace se určitě bude dále vyvíjet, ale už nyní si z ní můžeme vzít 2 hlavní ponaučení. Zaprvé tolikrát opakované “not your keys, not your coins”. Jakmile nemáte nad svými mincemi výhradní kontrolu, nejlépe ve vlastní hardwarové peněžence, a svěříte jejich správu třetí straně, vkládáte v ní absolutní důvěru a v případě jejího úpadku, který obvykle přijde náhle a nečekaně, je třeba počítat s tím, že se se svými financemi už nikdy neshledáte.
A zadruhé, pro obchodování mějte vždycky velkou finanční rezervu. Pokud tak neučiníte, celý kryptoměnový trh tím nejspíš neshodíte, ale likvidace pozice nebo celého účtu z důvodu přepákování, tedy vytvoření většího dluhu, než který dokážete pokrýt, je jedna z nejbolavějších věcí, které vás při obchodování nejen kryptoměn mohou potkat.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.