Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Domácnosti a firmy si za elektřinu příští rok zase připlatí. Kdy tento trend skončí?

Publikováno
Domácnosti a firmy si za elektřinu příští rok zase připlatí. Kdy tento trend skončí?
Zdroj: depositphotos.com

Za elektřinu si lidé a firmy příští rok opět připlatí. Zvýšení nejvíce zasáhne domácnosti, které si ceny zafixovaly ještě před energetickou krizi. Firmy na tom nebudou o moc lépe. Budou české firmy dále konkurenceschopné? Jak na to reaguje stát?

Ceny elektřiny stále zůstávají pro domácnosti a firmy strašákem. Stát ale slibuje, že tak velký výkyv cen, jako jsme zaznamenali v minulých letech, již nenastane. Musíme ale očekávat, že k nárůstu cen dojde každý rok, a to kvůli přechodu na bezemisní zdroje.

Stát již nechce dotovat elektřinu

Stát letos podpořil firmy a domácnosti částkou okolo 60 mld. Kč. Příští rok počítá jen s 9,3 mld. Kč, protože tržní elektřina mezitím zlevňuje. Proto tedy oznámení Energetického regulačního úřadu, o růstu ceny regulované složky elektřiny, rozpoutalo velkou debatu o energetice. Ta by měla v příštím roce vzrůst až o 71 % u domácnosti a u velkých průmyslových podniků až o 206 %.

Vláda ujišťuje, že tato razantně zvýšená regulovaná složka nebude mít na domácnosti silný dopad. Regulovaná složka letos tvoří zhruba pětinu koncové ceny. V minulosti tvořila až polovinu ceny.

Někteří dodavatele jako ČEZ Prodej již oslovují zákazníky s nabídkou refixace na výhodnější produkt s nižším stropem. Tuto možnost, jak ušetřit tisíce korun, využilo již přes 100 tisíc zákazníků, tedy dvě třetiny z oslovených.

Jak chce vláda pomoci firmám?

Je jasné, že energeticky náročné společnosti tlačí na vládu, aby peníze na podporu v rozpočtu přece jenom našla.

Ministerstvo připravuje nástroje, které poslouží k tomu, aby do budoucna dokázaly brzdit rostoucí ceny. Nabízí se možnost, aby mohl Energetický regulační úřad měnit cenu regulované složky častěji než jednou ročně. Další možností je odpustit platbu za obnovitelné zdroje energie určitým druhům odběratelů.

Ministerstvo chce vyjednat výjimku, aby bylo možné část z výnosů emisních povolenek přece jenom použít na dotace cen elektřiny. EU tuhle možnost dosud nepodporuje.

Elektřinu chce firmám příští rok dotovat Německo. Zatím však čeká na rozhodnutí Evropské komise, zda nejde o nedovolenou podporu. Postoj české vlády, alespoň ústy ministra Jurečky pak je jasný: “Naše vláda se spíš zaměřuje na cílenou pomoc, aby si firmy udržely zakázky a nepropouštěly lidi.”

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela pak ubezpečuje: “Pokud nastane nějaká mimořádná situace, například pokud by se z důvodu vývoje na okolních trzích naše země dostala do nějaké zásadní konkurenční nevýhody, na vládě vytváříme prostor, aby na to reagovala.”

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎