Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoinové ETF bude krvavá lázeň pro kryptoměnové burzy, tvrdí analytici

Schválení spotových ETFs spolu s halvingem slibují růst ceny Bitcoinu. Kryptoměnovým burzám ale zatopí svými nízkými transakčními poplatky. Celá oblast kryptoměn se tím nadobro změní.

Publikováno
Bitcoinové ETF bude krvavá lázeň pro kryptoměnové burzy, tvrdí analytici
Zdroj: Coingape.com

Kryptokomunita napjatě očekává start spotových ETFs na Bitcoin (BTC), který by měl přijít už se začátkem příštího roku. Hned několik ETFs má podanou žádost a čeká se na rozhodnutí Komise pro kontrolu cenných papírů USA (SEC). Zároveň se blíží halving, takže rok 2024 bude pro kryptoměnový svět s jistotou velmi zajímavý.

Světlé zítřky pro investory

Analytici již dlouho hovoří o růstu ceny bitcoinů, který tyto události s vysokou pravděpodobností vyvolají. Adam Back, CEO Blockstreamu, předpokládá růst ceny na 100 000 USD, tedy vysoko nad historické maximum. Některé predikce však jdou ještě dál. Samson Mow, ředitel společnosti Jan3, hovoří dokonce o ceně 1 milion USD. I když se čísla velmi liší, shodují se nejrůznější předpovědi na tom, že růst nás čeká.

Vývoj ceny BTC za poslední 3 měsíce

Krvavá lázeň pro kryptoburzy

Nově si však odborníci uvědomují, že ne všechny příchod Bitcoin ETFs potěší. Největší hrozbu představují pro kryptoburzy jako je Coinbase. Centralizované burzy tradičně prosperují z obchodních poplatků.

Zmíněná Coinbase v roce 2022 nashromáždila na poplatcích ohromující částku 2,4 miliardy USD. To je 77 % jejích celkových čistých příjmů ve výši 3,1 miliardy USD. Konkurenční struktura poplatků spotových Bitcoin ETFs, která by podle předpovědí mohla činit pouhých 0,01 %, však výrazně ohrožuje konkurenceschopnost kryptoburz, na nichž se poplatky šplhají i na 0,6 %.

Konkurenční prostředí se tedy značně změní a kryptoburzy na to budou muset reagovat, jinak přijdou o investory, kteří dají přednost nižším poplatkům a přesunou své peníze do ETFs. Nate Geraci, CEO společnosti ETF store, na sociální síti X prohlásil, že spotová Bitcoin ETFs odstartují “krvavou lázeň” kryptoměnových burz.

Krok k vyspělosti pro celou kryptosféru

S vývojem prostředí musí burzy inovovat. Snažit se konkurovat snižováním svých poplatků a při tom si zachovat příjmy pro ně bude velmi obtížné. Budou tedy muset nabídnout jinou hodnotu pro potenciální i stávající investory a přesunout své zaměření spíše k poskytnutí vynikajícího komplexního obchodního zážitku.

To může zahrnovat lepší bezpečnostní opatření, lepší služby zákazníkům a širší nabídku finančních produktů nad rámec obchodování s kryptoměnami.

Tlak na zavedené platformy, aby se rychle přizpůsobily, vylepšily svou nabídku a nově definovaly svou hodnotu pro uživatele, pravděpodobně změní celé obchodní prostředí. To bude více konkurenční a uživatelsky přívětivější. V konečném důsledku to přinese prospěch koncovým investorům a přispěje k vyspělosti trhu s kryptoměnami.

Líbil se vám tento článek?
31
5

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.