Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Bitcoin dominance – Vyplatí se obchodovat Bitcoin nebo spíše ostatní kryptoměny?

Bitcoin dominance – Vyplatí se obchodovat Bitcoin nebo spíše ostatní kryptoměny?

Bitcoin dominance - Vyplatí se obchodovat Bitcoin nebo spíše ostatní kryptoměny?
Zdroj: newsbtc.com

Bitcoin se jako první kryptoměna už od svého vzniku drží v čele žebříčků – jak svou cenou, tržní kapitalizací, a při opomenutí Tetheru, který slouží k obchodování všech kryptoměn, také v zobchodovaném objemu. V tomto článku se podíváme na ukazatel Bitcoin dominance a na jeho význam.

Co je to Bitcoin dominance?

Bitcoin dominance je index, který vyjadřuje, jak velkou část ze součtu tržních kapitalizací všech kryptoměn tvoří tržní kapitalizace Bitcoinu.

Tržní kapitalizace ale nemusí znamenat celkové množství investovaných peněz. Jednoduše vyjadřuje pouze součin ceny a počtu jednotek v oběhu, ať už jde o akcie, komodity nebo právě kryptoměny.

Je to ale ukazatel, který je tradery často používaný. Ti jsou podle něj schopni poznat, jestli je "čas Bitcoinu" a vyplatí se ho obchodovat, nebo podle něj pozorují nástup takzvané altseason, neboli období, ve kterém se toho v Bitcoinu moc neděje, ale je naopak možné dosáhnout vysokých zisků na ostatních kryptoměnách.

Tento jev lze sledovat např. v podobě grafu na TradingView anebo v grafickém znázornění, které můžete vidět níže, na coin360.com.

Grafické znázornění Bitcoin dominance - poslední údaj v poli BTC
Grafické znázornění Bitcoin dominance – poslední údaj v poli BTC
Zdroj: coin360.com

The Real Bitcoin Dominance

Existuje také index zvaný The Real Bitcoin Dominance, který je dost podobný. Nezahrnuje však stablecoiny, ICO kryptoměny, a ani kryptoměny, které nevyužívají ke své funkci algoritmus Proof of Work.

Ten samozřejmě udává Bitcoin dominanci o několik desítek procent větší. Stablecoiny (jako je například Tether) mají velkou tržní kapitalizaci, a proto v klasickém indexu hrají podstatnou roli. Svou cenou i vlastnostmi však mají blíže ke klasickým FIAT měnám.

ICO kryptoměny jsou ze své podstaty centralizované a většinou jde o projekty firem. Často se jedná i o podvody. Proto jsou z výčtu kryptoměn také vyřazeny.

Proof of Work je jediný známý algoritmus, který dokáže dlouhodobě udržet kryptoměnu bezpečnou a decentralizovanou. Proto v tomto indexu nejsou zahrnuty ani kryptoměny, které využívají jiné ověřovací algoritmy.

Udrží si Bitcoin svou dominanci?

Do roku 2017 tvořil Bitcoin více jak 95 % celého trhu kryptoměn. Po bull runu 2017 však jeho dominance klesla a na původní hodnoty se už nikdy nevrátila.

tržní kapitalizace Bitcoinu a dalších kryptoměn
Bitcoin dominance od konce roku 2017 klesá.
Zdroj: coinmarketcap.com

Důvodů pro to může být hned několik. Do roku 2017 nebyly kryptoměny tolik známé a Bitcoin byl jednou z mála kryptoměn na trhu.

Po velkém růstu v roce 2017 však kryptoměny získaly na popularitě, lidé nabyli dojmu, že jim s Bitcoinem ujel vlak a začali investovat i do alternativních mincí.

Od té doby vznikly tisíce altcoinů a tokenů, které nyní tvoří necelých 60 % trhu s kryptoměnami.

graf ukazující cenu bitcoinu a bitcoin dominance index
S rostoucí cenou Bitcoinu paradoxně klesá jeho dominance
Zdroj: tradingview.com

V minulosti paradoxně s rostoucí cenou Bitcoinu klesala jeho dominance. S narůstající cenou Bitcoinu klesal poměr jeho tržní kapitalizace oproti tržní kapitalizaci celého trhu kryptoměn.

To může být způsobeno buď nárůstem cen altcoinů, nebo vznikem mnoha nových projektů v kryptoměnovém světě, kterými jsou Bitcoinové bullruny často doprovázeny.

O tom, jestli bude tento trend pokračovat, se možná dozvíme už v příštích pár týdnech. Je však možné, že roli ICO v tomto bull runu převezmou NFT, která v Bitcoin dominance indexu zahrnuta nejsou a ten tak zůstane na podobných hodnotách.

Závěr

Bitcoin dominance je zajímavý ukazatel, podle kterého lze určit, jestli je vhodné obchodovat Bitcoin nebo altcoiny. Ve velkém množství alternativních měn však může být oříšek najít tu pravou, která přinese největší zisky.

Při obchodování altcoinů je také důležité neporovnávat cenu s dolary nebo jinou FIAT měnou, ale spíše s Bitcoinem. Může se stát, že i když vidíte zhodnocení v desítkách, nebo dokonce stovkách procent, tak oproti Bitcoinu je zhodnocení nulové nebo záporné.

V takovém případě by než obchodování dávala mnohem větší smysl technika pravidelného přikupování Bitcoinu za malé částky DCA a dlouhodobé držení, které je časově i psychicky mnohem méně náročné.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$42 148
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 129
Graf posl. 7 dní
Graf Tether
Změna za 24h
0%
Cena
$1
Aktualizováno 19.1.2022 14:00

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo