Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin během 24 hodin vyrostl téměř o 17 %! Jak vyřazení Ruska ze systému SWIFT ovlivňuje kryptoměny?

Bitcoin během 24 hodin vyrostl téměř o 17 %! Jak vyřazení Ruska ze systému SWIFT ovlivňuje kryptoměny?
Zdroj: reuters.com

Bitcoin si v noci z pondělka na úterý připsal téměř 17 % po nárůstu z oblasti kolem 38 000 dolarů na ceny až kolem 44 000 dolarů. Společně s ním se zvýšila tržní kapitalizace celého kryptoměnového trhu o více než 200 miliard dolarů.

Co za tímto nárůstem stojí? Vedle pozitivního vývoje skrze technickou analýzu mohlo k vývoji ceny přispět i vyvíjení situace války na Ukrajině. Jak pohled na kryptoměny ovlivňuje např. vyřazení Ruska z platebního systému SWIFT, či stále se zvyšující částky darů odesílaných Ukrajinské vládě? Čtěte dále!

Vyřazení Ruska z platebního systému SWIFT

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, zkráceně SWIFT, je mezinárodní platební systém umožňující provádění okamžitých a vysoce bezpečných mezinárodních plateb. S více než 40 miliony transakcí za den a 11 000 propojených bankovních institucí ve více než 200 státech se jedná o nejvíce používaný způsob vyřizování mezibankovních transakcí na světě.

V posledních dnech se Evropská komise společně se Spojenými státy rozhodla pro radikální krok vyřazení Ruska ze zmiňovaného systému za účelem zasažení ruské ekonomiky.

Součástí těchto sankcí byly i udělené restrikce na Centrální banku Ruské federace znemožňující využití ruských státních rezerv za více než 600 miliard dolarů. Ruské finanční instituce tím pádem nebudou moci např. nakoupit rubl od svých západních protějšků, kvůli tomu pocítí ruská ekonomika západní sankce mnohem intenzivněji.

Jedná se prakticky o nejtvrdší krok v rámci ekonomických sankcí, kterému může být Rusko vystaveno. Pro Rusko to znamená znemožnění provádění mezinárodních transakcí. Ruská státní měna na uvalené sankce reagovala velmi negativně. Propady na rekordní minima dosahují až 30 %.

Zdroj: TradingView
Kurz Rubl/Dolar
Kurz Rubl/Dolar
Poznámka

Ruský Rubl má nyní nižší tržní kapitalizaci, než Bitcoin. V žebříčku celkových tržních kapitalizací fiat měn + BTC se Rubl nachází nyní na 17. místě, BTC na 14. místě.

Nejhorší dopady pocítí samozřejmě Rusko, nemůžeme ale přehlížet fakt, že tyto tvrdé sankce ovlivní i ostatní státy. Velmi negativní vliv pocítí například ekonomiky menších států na blízkém východě s velkými vazbami na Rusko, ale také samotná Evropská Unie. Ta má dle JP Morgan finanční závazky na Ruské banky za více než 80 miliard dolarů.

Jaké má Rusko oproti SWIFTu alternativy? Aneb malé krůčky vstříc kryptoměnám

Nemožnost provádět bankovní transakce v mezinárodním měřítku je pro Rusko zásadní překážkou a je proto logické, že se bude snažit hledat alternativy. V historii byly z platebního systému SWIFT vyřazené pouze 3 státy – Írán, Severní Korea a nyní Rusko.

Čínský mezinárodní platební systém CIPS

Cross-Border Interbank Payments System (CIPS) je Čínskou alternativou SWIFTu, provádí tedy transakce v čínském Jüanu. Služby CIPS využívá již více než 25 ruských bank. K tomuto systému se dříve uchýlily i zmiňované vyřazené státy jako Írán či Severní Korea.

I kdyby jej Rusko začalo plně využívat, stále se z hlediska efektivity a dostupných možností nedá považovat za plnohodnotnou náhradu SWIFTu. Rusko tím nevyřeší problémy s přístupem ke svým finančním rezervám a zároveň nebude vystaveno mezinárodnímu trhu v takové míře. Dle Banky pro mezinárodní vypořádání jsou pouze 4 % všech světových transakcí prováděny v čínském Jüanu.

Ruský interní systém SPFS

System for Transfer of Financial Messages (SPFS) je čistě ruský platební systém vyvíjený už od roku 2014 s prvními transakcemi uskutečněnými v roce 2017. Elvira Nabiullina, guvernér Centrální banky Ruské federace, v pondělí oznámila, že ruský platební systém bude i nadále funkční.

“Ruský interní platební systém SPFS je plnohodnotnou vnitrostátní náhradou za mezinárodní systém SWIFT,” sdělila Nabiullina.

Je patrné, že systém je prvoplánově stavěn pro vnitrostátní použití. Během let 2018 až 2020 se povedlo navázat partnerství celkem s 23 bankami z cizích států. Mezi nimi jsou např. bankovní instituce Arménie, Běloruska, Kazachstánu, nebo Německa. Oproti SWIFTu a jeho 11 000 konexím je 23 velmi malé číslo a je tedy otázkou, do jaké míry bude tato možnost pro Rusko využitelná.

Kryptoměny

Dalším možným řešením je využití kryptoměn. Dle posledních informací už jim Rusko věnuje zvýšenou pozornost. Ačkoliv to někteří odborníci spíše nepředpokládají, nemůžeme uchýlení Ruska směrem ke kryptoměnám přehlížet. Masivní nárůst ceny BTC za poslední den je možné částečně připisovat i vyjádření ruských představitelů o další možné alternativě SWIFTu – vlastní digitální měny.

Jednu celosvětovou digitální měnu tu už máme – Bitcoin. Záměry Ruska jsou však pochopitelné. Státy mnohem více upřednostní vlastní digitalizované měny (CBDC) před plnou decentralizací.

Peněžní pomoc Ukrajině

Kryptoměny, jako např. Bitcoin, se díky krizi na Ukrajině ukázaly jako skvělou alternativou tradičního finančního systému. V tomto směru umožňují prakticky komukoliv po celém světě přispět libovolnou částku Ukrajinské vládě pro snazší boj proti ruské invazi.

V době psaní článku Ukrajinská vláda včetně ostatních institucí podporujících vojenské a záchranné složky vybrala 24,6 milionů dolarů od počátku ruské invaze. Jedná se o celkovou částku přijatou na adresy Ukrajinské vlády. Dle webu cointelegraph.com dosahují celkové dary Ukrajině až 34 milionů dolarů.

Peněžní pomoc Ukrajině skrze kryptoměny je ukázkovým příkladem skutečné síly kryptoměn.

Vývoj kryptoměnového trhu

Kryptoměnový trh za poslední týden doslova překypuje volatilitou. Cena BTC se 24. února propadla až na ceny kolem 34 000 dolarů, ten samý den se však dostala zpět do úrovní kolem 39 000 dolarů.

Nyní se pohybujeme kolem 43 500 dolarů, nárůst ceny od lokálního minima je tedy více než 30%. U některých altcoinů ale můžeme nalézt mnohem vyšší zhodnocení. Např. LUNA si za poslední týden připsala neskutečných 80 %.

Zdroj: cryptobubbles.net
Kryptoměnový trh za poslední týden silně posílil
Kryptoměnový trh za poslední týden silně posílil

Dle výkonnosti 50 největších altcoinů se ale stále v žádném případě nenacházíme v altseason. Tomu odpovídá i silně rostoucí tržní kapitalizace Bitcoinu.

Masivní nárůst přišel společně se strmým propadem ruského Rublu. Objemy obchodů BTC vůči Rublu dosahují po udělení sankcí rekordních hodnot srovnatelných s květnem minulého roku. Je patrné, že vysoká nejistota na trhu přímo decimuje forexový trh a rusové se tím pádem přirozeně ubírají k alternativám, kterými jsou kryptoměny.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.