Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vývoj kryptoměnových trhů během války na Ukrajině, co bude dál?

Publikováno
Vývoj kryptoměnových trhů během války na Ukrajině, co bude dál?
Zdroj: businesstoday.in

Finanční trhy nemají rády špatné zprávy, ale o to víc nemají v lásce nejistotu. Této skutečnosti jsme byli svědky při úplném začátku ruského útoku na Ukrajinu, kdy akciový index S&P 500 nejprve klesl na úroveň z loňského května a poté předvedl obrat vzhůru o více než 400 bazických bodů. Podobný obrat čekal i kryptoměnový trh. Jeho tržní kapitalizace nejprve odepsala 150 miliard dolarů, aby ke konci dne tyto ztráty smazala a skončila v zelených číslech.

Bitcoin (ne)bezpečným přístavem?

Během posledních měsíců se Bitcoinu začalo přezdívat digitální zlato. Kryptoměna tak ve skutečnosti ale nezafungovala a potvrdila korelaci s ostatními rizikovějšími aktivy. Zatímco zlato připsalo přes 3,5 % a dostalo se téměř na hodnotu 2 000 dolarů za unci, Bitcoin ve stejnou dobu naopak odepsal více jak 7,5 %.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání

Jak jsme však zmínili výše, ke konci dne došlo na finančních trzích k obratu a zlato nakonec skončilo ve ztrátě. Budoucí vývoj obou instrumentů bude záviset na dalším vývoji situace na Ukrajině.

Implikovaná volatilita

Týdenní implikovaná volatilita bitcoinu ve čtvrtek vyskočila na 75 % a překonala tak hodnotu z šesti měsíců dozadu, kdy se na trzích tak velké číslo ocitlo po krachu v květnu 2021. Podle Omkara Godboleho, z webu CoinDesk, navíc inverzní struktura volatility bitcoinu obvykle předchází cenovému dnu. Implikovaná volatilita ve zkratce označuje očekávání investorů ohledně cenových turbulencí v určitém období.

Zdroj: coindesk.com
Vývoj kryptoměnových trhů během války na Ukrajině. Co bude dál?
Implikovaná volatilita Bitcoinu

Výkyvy volatility však mohou být krátkodobé, což by mohlo zpozdit výrazný vzestup spotové ceny BTC. “Tyto výkyvy ceny bitcoinu by se pravděpodobně setkaly s agresivním prodejem, což by omezilo vrchol,” napsala tento týden v oznámení na Telegramu QCP Capital, společnost obchodující s kryptoměnami se sídlem v Singapuru.

Nárůst objemu nákupu a prodeje

Podobně jako volatilita, i objem obchodů s Bitcoinem na hlavních burzách dosáhl nejvyšší úrovně od posledního výrazného cenového propadu, který se konal 5. prosince. Výprodeje s vysokým objemem obvykle naznačují kapitulaci investorů, která by mohla vést ke krátkodobým cenovým skokům.

Nicméně podle údajů společnosti CryptoQuant byl v pátek poměr objemu nákupů vůči objemu prodejů mírně vyšší, což naznačuje býčí náladu mezi obchodníky. Přehled zobchodovaného objemu dle jednotlivých burz znázorňuje graf níže, přičemž celkový objem podle dat serveru CoinMarketCap činil 130 miliard dolarů.

Zdroj: coindesk.com
Vývoj kryptoměnových trhů během války na Ukrajině. Co bude dál?
Objem obchodů s bitcoinem z pátečního dne dle jednotlivých burz

Altcoiny jsou lídrem

Během pátečního obchodního dne se Bitcoinu dařilo podstatně hůře než ostatním altcoinům jako XRP, LUNA, ATOM, MATIC či ICP. Ty zakončily obchodní den v zisku až 10 %, což naznačuje, že investoři mají větší chuť riskovat a věří v brzký konec války společně s nešířením konfliktu na jiná území.

Solidární gesta

Kromě kroků jednotlivých vlád a světových orgánů se k určitým gestům solidarity vůči Ukrajině rozhodly též různé společnosti působící v kryptoměnové oblasti. Jednou z takových je těžební pool Flexpool, těžící Ethereum, který se stal pravděpodobně prvním, kdo po invazi na Ukrajinu přerušil poskytování služeb ruským uživatelům.

Ani česká kryptoměnová scéna nezůstala pozadu, kdy Marek Palatinus, CEO společnosti Satoshi labs, daroval částku 25 milionů korun v Bitcoinu charitám.

Podle dat z blockchainu bylo na podporu země zužované válkou darováno více než 130 BTC, což při momentální ceně aktiva činí částku ve výši 120 milionů korun. Od srpna minulého roku peněženka patřící charitativní nadaci “Come Back Alive” obdržela 19 bitcoinů.

I vy můžete přispět! Ukrajinská vláda veřejně sdílela adresy pro BTC a ETH vklady.

Může Rusko využít Bitcoin?

Samozřejmě se nabízí i otázka, zda by Rusko nemohlo využít inovativní technologii blockchainu ve svůj prospěch. Zavedené sankce omezující Rusku možnosti používat nejběžnější fiat měny – dolary, eura, libry a jeny – lze Bitcoin použít k obcházení sankcí, protože do něj není zapojena žádná třetí strana.

Poznámka

“Pokud se Rusové rozhodnou, a jsem si jistý, že to již dělají, nepoužívat jinou měnu než kryptoměnu, mohou se účinně vyhnout prakticky všem sankcím,” řekl Ross S. Delston, odborník na dodržování předpisů proti praní špinavých peněz.

Zdá se, že s tímto Putinova administrativa počítala. Zatímco ruské trhy se propadly až o 48 %, komodity včetně ropy, hnojiv, pšenice, zlata a nyní i bitcoinu od ruské invaze posilují, což jsou pro Rusko jako hlavní vývozní zboží hlavní přínosy. Zajímavé také je, že z celosvětové tržní kapitalizace Bitcoinu se 12 % nachází v Rusku.

Potenciální zneužití

Pokud by se Čína společně s Ruskem rozhodly pro vystoupení ze systému amerického dolaru, existuje malá pravděpodobnost, že by začaly používat rubly nebo čínský jüan. Tato úvaha nás tedy zavádí k technologii blockchainu. Být nejpokročilejším uživatelem a velkým držitelem globální rezervní měny, kterou neovládá žádná země, by se rovnalo situaci, kdy jste výrobcem a distributorem globální rezervní měny.

Tato motivace vede tyto velmoci k tomu, aby si uvědomily, že Bitcoin bude mít v příštích desetiletích zásadní význam. Země, které budou mít velký vlastnický podíl spolu s prováděním těžby a dalších bitcoinově prospěšných aktivit v rámci své země, budou mít značnou výhodu.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.