Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Nejhorší měsíční close za předešlé dva roky

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně – Nejhorší měsíční close za předešlé dva roky
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin (BTC) zaznamenal za listopad vůbec nejhorší měsíční close za předešlé dva roky. Respektive prismatem toho, kde máme měsíční zavírací cenu. Ale to není vše, protože listopadová svíce zavřela i v dosti špatné podobě. A to je signál. Signál k pokračujícími kurzovému poklesu. V dnešní analýze se tedy zevrubně podíváme na techniku trhu a zmíníme si i aktuální kontext.

Akciová euforie, reakce Bitcoinu velmi střídmá

Tento týden měl další řeč Předseda Fed Jerome Powell. Jeho projev byl překvapivě velmi kladně přijat. Byl impulsem pro současný kurzový růst na akciovém trhu. Předseda Fed přitom neřekl nic zrovna nového. Potvrdil ovšem, že v prosincovém zasedání prostou úrokové sazby pouze 0,5 procentního bodu. Nikoliv o 0,75 procentního bodu. Informaci neřekl explicitně, ale bylo jasné, jak to myslí. Vše ostatní bylo akorát takové opakování. Aneb inflace je pořád vysoká, sazby zůstanou po jistou dobu na restriktivních úrovní.

Proč tedy taková euforie? Těžko říct. Osobně tržní reakci považuji za neopodstatněnou. A dle toho, co čtu na sociálních sítí, nejsem ani náhodou sám. Přijde mi, že spekulanti operující na akciovém trhu nechápou, že v průběhu roku 2023 budeme sledovat akumulovaný efekt restrikcí, které Fed v letošním roce prováděl. Čili je jejich počínání dle mého názoru hodně krátkozraké.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 za jeden obchodní den vzrostl o 3 %. Po zveřejnění inflace za říjen 10. listopadu činil čistý zisk 5,5 %. Takže nejde o nejsilnější price action z poslední doby. Přesto mi to přijde trochu příliš. Zajímavé ale je, že kurz bitcoinu vzrostl akorát o 2 – 3 % jako reakce na slova Jeroma Powella. Lze to nějak interpretovat? Já v tom vidím opravdu snížený zájem spekulantů. Možná překvapím, ale pro nás je to dobrá zpráva. Přesněji řečeno pro investory, co čekali na opravdu nízké ceny. Proč? Protože jde o faktor avizující, že se blížíme k potenciálnímu tržnímu dnu.

Nejhorší měsíční close na Bitcoinu za předešlé dva roky

Nyní si konečně shrneme měsíční graf. Kurz bitcoinu od historického maxima z listopadu 2021 po roční tržní minimum klesl o cca 77 %. Když to vezmeme jenom po měsíční close, je to přibližně 75 %. Co se týká listopadu, čistá ztráta za tento měsíc dosahuje něco přes 16 %. Když to ale vezmeme od vrcholu po minimum svíce, dostaneme se až na 27 %.

Ať se na listopad podíváme jakkoliv, výsledek není příznivý. Je třeba si i uvědomit, že vizuální stránka může mást. Jde o lineární graf. Proto se může zdát, že listopad není žádná tragédie. Jelikož v absolutních hodnotách jsme přirozeně tolik neklesli.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf BTC
Měsíční graf BTC

Co se týká samotné podoby svíce, ta je logicky hodně medvědí. Máme víceméně plnou červenou svíci. A spodní krátký knot celkový dojem nijak nemění. Listopadová svíce je důležitá i tím, že jde vlastně o průlomovou svíci. Mnoho měsíců se kurz bitcoinu držel nad 19 000 USD. Takže ten poměrně čerstvý průlom má obrovskou váhu na budoucí kurzový vývoj. Mimo jiné nesmíme zapomenout i na objemy, které byly za listopad největší od května 2021. Čili nabídková strana tu poptávkovou převálcovala.

V podstatě skoro vše, co jsme si v předešlých odstavcích zmínili, je pro kurz bitcoinu medvědí. Nikdo sice nevidí do budoucnosti. Ale můžeme jednotlivé signály správně interpretovat, abychom chápali, co se v pozadí kurzového vývoje odehrává.

Závěrem

Už dost dlouho zmiňuji, že aktuální medvědí trh je pro naši generaci investorů obrovskou příležitostí. Kdo byl trpělivý, vše se mu může v následujících letech pěkně zúročit. Je ale třeba mít nějaký plán. A nedělat věci nahodile. Pokud žádný plán nemáte, je vhodné si jej co nejdříve vytvořit. Nemusí být vyloženě napsaný na papíru. Stačí, když si ho pořádně promyslíte v hlavě.

Co se týká nynější situace na akciích, možná nás opravdu čeká tzv. Santa rally. Mně rally za současných okolností přijde jako padlé na hlavu. Jestli jsou ale akcioví investoři natolik krátkozrací, později si to lidově řečeno vyžerou.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.