Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Bitcoin] Analýza 8. 1. 2021 – Dlouhodobá analýza – jak bude v roce 2021?

Publikováno

Ahoj tradeři, Bitcoin nám opět překonává rekordy. Jak jsem psal v poslední analýze nazvané Kam dál v novém roce, tak predikovat pouze pohyb nahoru, se stále ukazuje jako nejlepší strategie.

Kdokoliv se snaží nabrat dlouhodobější obchody na důležitějších supportech, má smůlu. Trh jej jednoduše nechává za sebou a každý den vidíme nové ATH.

Za poslední týden si BTC ke včerejšímu maximu připsal 10 000 USD, tedy asi 30 % hodnoty, kterou měl koncem minulého týdne. A tak není divu, že se množí otázky jako: “Kdo to skončí?” a “Nevím, jestli mám raději nakoupit, nebo prodat.

Proto jsem se rozhodl v dnešním článku více rozebrat dlouhodobou situaci na Bitcoinu a to, co očekávám v následujících měsících.

To je ale velmi komplexní činnost. Jsme nyní v naprosto nových podmínkách jak technicky (all time high), tak fundamentálně (dodání likvidity USD do trhů od americké centrální banky Fed a další faktory).

Je to tedy spíše hrubý plán, který dále na týdenní bázi ve svých analýzách aktualizovat a zpřesňovat. A sestává z:

  • Nastavení kontextu, ve kterém se BTC nyní pohybuje
  • Určení pravděpodobného vrcholu růstu
  • Určení pravděpodobného dna
  • Nastavení kontextu dalšího pohybu

Aktuální kontext BTC

Jak všichni víme, Bitcoin vytvořil své dno v březnu minulého roku na ceně 3 850 USD. Během dneška poté vytvořil vrchol na 41 000 USD, takže během posledních 10 měsíců máme nárust o asi 1 000%, což je zdesetinásobení hodnoty.

Ve světě kryptoměn jsme zvyklí na ledacos, ale takto silný trend je extrém.

Abychom to podepřeli fakty, podívejme se na následující grafy:

Zhodnocení trendu pomocí technických indikátorů 
Zhodnocení trendu pomocí technických indikátorů

Na horním grafu můžeme vidět porovnání ceny a klouzavého průměru o periodě 20 svící na týdenním grafu. 20 WMA je zajímavý tím, že v průběhu celé historie působil jako velmi přesný support během bullish cyklů BTC, a naopak jako rezistence během bearish trendů.

A tím pádem se k němu BTC rád vrací, ikdyž to znamená klidně několik desítek % propadu.

A jak je patrné z grafu, nyní se tento klouzavý průměr pohybuje kolem 17 tis. USD, což je asi 56 % pod aktuální cenou BTC.

Druhým indikátorem, který vidíme ve spodní části grafu, je týdenní RSI. Tento indikátor udává sílu trendu a jeho “překoupenost”. Čím výše RSI je, tím je trend více nadhodnocený. A jak vidíme, nyní se RSI pohybuje nad jakoukoli hodnotou, kterou jsme zažili během býčího trendu v letech 2016-2017. Hodnoty jsou porovnatelné s vrcholem v roce 2013/14.

Takovýchto indikátorů, které nám poukazují na to, že trend zašel příliš daleko, bych mohl ukázat desítky. Důležité ale je, že nám tyto indikátory ukazují právě jen to, že je trend dále, než by bylo technicky zdravé. Neříkají nic o tom, kde přesně bude vrchol.

Kde bude vrchol růstu?

Ani se tomu nedivím, protože určit vrchol růstu v kontextu trhu, který si připisuje každý týden desítky procent a nemáme žádné historické rezistence kterých se můžeme chytit, je těžké.

Hrubou představu nám mohou projekce fibonacciho úrovní, které sice jsou velmi subjektivním měřítkem, ale vidím velkou shodu na 3 nejdůležitějších cenových úrovních, a to:

  • 40 800 USD
  • 43 150 USD
  • 46 600 USD
Hlavní pravděpodobná zóna vrcholu aktuálního bullish cyklu
Hlavní pravděpodobná zóna vrcholu aktuálního bullish cyklu

Základem tedy je, že vrchol růstu dává smysl právě v této zóně – mezi 40 800 a 46 600 USD.

Pozor, tím neříkám, že se Bitcoin nikdy nedostane nad 46 tis. USD. Ani zdaleka, mluvím pouze o aktuálním krátko/středně-dobém růstovém cyklu.

Určení pravděpodobného dna

Pokud bychom se bavili o nějaké “logické” úrovni, kam by BTC měl dojít po nalezení vrcholu, potom každého zcela jasně napadne předchozí ATH kolem 19-20 tis. USD. Je to důležitá historická úroveň, kterou Bitcoin zeshora nikdy neotestoval, takže dává smysl návrat právě sem.

A myslím si, že to je přesně důvod, proč se sem BTC vracet nebude. jde jednoduše o moc jednoduchý level, na který čeká spousta lidí, se kterými trh ve výsledku zamete.

Když se místo toho zaměříme na úrovně, které za sebou zanechává po cestě, tak jsou zde na denním grafu pouze 3 možné supporty

  • 33-32 tis. USD
  • 26,2 tis. USD
  • 24-22,7 tis. USD.

Pokud je tedy základ této analýzy správný a BTC opravdu najde vrchol mezi 41-46,6 tis. USD, potom se bude vracet na jednu z těchto úrovní.

A protože se bavíme o komplexní korekci, připadají v úvahu pouze dvě nižší úrovně, tedy 26 tis a 24 tis. USD.

Určení scénáře začátku korekce
Určení scénáře začátku korekce

Kontext dalšího pohybu

Myslím si, že teď přichází to nejdůležitější a nejzajímavější. Něco, co není následkem, ale ve skutečnosti základem celého tohoto scénáře.

Během posledních několika měsíců většina kryptoměnových obchodníků – jak začátečníků, tak profesionálů, vydělala více, než za předchozí 3 kvartály roku 2020 dohromady.

Trh ale nikdy není tak jednoduchý navždy. Růstové fáze střídají cykly, kdy většina obchodníků ztratí profity, které v této růstové fázi vydělali.

Krásně to demonstruje následující graf, který ukazuje neuzavřený profit/ztrátu na mincích BTC v průběhu času.

Když shrnu logiku tohoto obrázku, tak pokud je hodnota vyšší než 0, na mincích je otevřený zisk. Pokud je hodnota menší než 0, jsou držitelé (globálně) ve ztrátě oproti své nákupní ceně.

Graf otevřeného profitu na BTC
Graf otevřeného profitu na BTC

Na tomto grafu vidíme cykly od roku 2011, které se neustále střídají. A aktuálně jsme opět v cyklu velkého otevřeného profitu.

Myslím si, že následky nebudou v ničem jiné od předchozích cyklů. Celý tento pohyb nahoru bude potrestaný a jediná otázka je: jakým způsobem.

Buď to může být začátek celého nového bear marketu, anebo dlouhá a bolestivá konsolidace, což jsou ty nejkomplexnější struktury, se kterými si většina obchodníků neví rady.

Začátek bear marketu do aktuálního kontextu nesedí, takže si myslím, že to bude právě range, ve kterém se budeme v dalších měsících pohybovat.

Nejpravděpodobnější scénář pohybu v dalších měsících. 
Nejpravděpodobnější scénář pohybu v dalších měsících.

Pohyb dolů na 26-24k by tedy ohraničoval výseč, ve které bychom se v následujících měsících pohybovali.

A jak vidíte na grafu výše, S/R zóna kolem 33-32k USD je uprostřed všeho a dává zde smysl jako pivotní uroveň, kolem které trh osciluje.

Závěr k aktuální situaci na BTC

Nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, co se může stát. Máme tady prostředí trhu, které nikdy v historii nebylo. Nejen tím, že je Bitcoin v neprozkoumaném území, ale zároveň i globální fundamentální faktory, které ovlivňují trh.

Vycházím ale z logiky, která vždy fungovala v jakémkoli tržním prostředí. Fáze jednoduchých výdělků střídají cykly, které jsou pro investory náročné. Toto není jen nějaká teorie, ale je to fakt, který mimo jiné dokládá i graf otevřeného profitu/ztráty výše.

Nejjednodušší tržní prostředí je v kryptu uptrend. Naopak nejsložitější jsou konsolidace, kdy obzvlášť začínající investoři vůbec neví, co se může stát.

Dostávají se tak do obrovských ztrát.

A myslím si, že právě toto obchodní prostředí dává v dalších měsících smysl z důvodů, které jsem popsal v článku.

Co bude dál? Těžko říct. Osobně si myslím, že po konsolidaci přijde další fáze uptrendu později v roce 2021. To bude ale záležet na spoustě faktorů, které zatím neznáme.

Hlavní myšlenka tohoto článku je, že ikdyž nyní přichází euforie, Bitcoin se dost pravděpodobně blíží k vrcholu jeho cyklu. A jednoduché tradingové prostředí brzy vystřídá o dost složitější.

Buďme na to připraveni!

Líbil se vám tento článek?
20
1

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš

Dobrý den,
chci se zeptat jestli jde shortovat BTC? Případně kde? Mám jenom brokera XTB, a pokud vím tak to nejde.

Redakce Finex

Dobrý den, obchodovat s kryptoměnami můžete třeba na největší burze na světě Binance. Binance je rozhodně spolehlivá burza, která vám nabídne spoustu možností. Jinak, vámi zmíněný český broker XTB obchodování s kryptoměnami také nabízí. Aktuální nabízí páku 1:2.

Na závěr bych ještě rád podotkl, že obchodováním s kryptoměnami si lze vydělat, ale rozhodně to není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Buďte opatrný. Přeji hodně štěstí.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Hezký den.