Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Berkshire Hathaway v období pandemie a její krátkodobý výhled

Berkshire Hathaway v období pandemie a její krátkodobý výhled
Zdroj: depositphotos.com

Koronavirová pandemie pořádně zahýbala se světem akcií. Jak se se současnou situací potýká investiční fond Bershire Hathaway slavného věštce z Omahy Warrena Buffetta? Jaké jsou vyhlídky do dalšího roku? 

Akciový index S&P 500 od konce února do 23. března, kdy index dosáhl svého dna, ztratil až třetinu své hodnoty, brzy se ovšem index dokázal na své předpandemické hodnoty vrátit, a dokonce je překonat. Zčásti pomohly stimulační balíčky, zčásti byl index tažen technologickými tituly, které pandemií nebyly zasaženy, ba právě naopak.

Ne všechny akcie si ovšem v krizi vedly dobře. Právě akcie konglomerátu Berkshire Hathaway, navzdory očekáváním a dobré pověsti, které společnost obklopují, se zatím nedokázaly vrátit na svoje původní hodnoty a celkově stále ztrácí několik %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Proč tomu tak je a co od Bershire můžeme očekávat v nadcházejícím roku?

Berkshire Hathaway v průběhu pandemie Covid-19

Berkshire Hathaway je konglomerát stabilních společností, které obecně mají předpoklady generovat zisk do jisté míry nezávisle na tom, jak se daří ekonomice. Jde firmy z oboru pojišťovnictví, bankovnictví, potravinářství, maloobchod, výroba aj. Růst se ovšem akciím Berkshire Hathaway příliš nedařilo a nakonec si firma vedla o něco hůře než akciový index S&P 500.

Konglomerát Berkshire Hathaway také v průběhu pandemie prodal všechny akcie leteckých společností. Buffett se nechal slyšet: “Svět se pro aerolinky změnil, a já nevím jakým způsobem.” Dost možná to ale byl krok mimo.

Warren Buffett byl také často kritizován za to, že nevyužil dramatického březnového výprodeje na akciovém trhu, a do žádné společnosti kapitálově nevstoupil. Buffett namísto toho dlouho zastával defenzivní pozici a jeho firma tak držela až rekordních 137 miliard $ v hotovosti a v krátkodobých a likvidních dluhopisech.

I přes nebývalý medvědí trh Buffettovi pravděpodobně přišly Americké akcie prostě příliš drahé. Možná je to pochopitelné, když si uvědomíme, že Buffett se na trzích pohybuje již desítky let a zažil mnohem horší propady.

Zdroj: elconfidencial.com

Jak na tento neúspěšný vývoj reaguje Warren Buffett?

Buffett se tedy ze současné situace snaží dostat dvěma způsoby jednak držením hotovosti a jednak orientací na mimoamerické trhy. Zejména Japonské, jejichž akcie považuje dlouhodobě za podhodnocené.

Poznámka

Tím snad poprvé jde proti svým vlastním zásadám – “nedržte hotovost” a “nikdy nesázejte proti Americe“.

Buffett také pozměnil svůj negativní názor ohledně investování do zlata a do zlata investoval – i když ne napřímo. Koupil totiž podíl v těžební společnosti Barrick Gold.

V třetím kvartále tohoto roku Warren Buffet nakoupil více než pětiprocentní podíl v pěti japonských obchodních konglomerátech (nejznámější např. Mitsubishi), podnikající v mnoha odvětvích, čímž tak připomínají samotný Berkshire Hathaway.

Za nákupem může stát snaha vyhnout se předraženým americkým akciím, dobrý management a snad i snaha porozumět blíže japonskému trhu. Ten je známý svou tendencí podhodnocovat akcie a mohl by tak do budoucna poskytovat další možnosti.

Firma Berkshire Hathaway také ve velkém měřítku prováděla takzvaný “zpětný odkup akcií” (v angličtině Buyback nebo Share Repurchase). Je to odkup svých vlastních akcií, které se veřejně obchodují na burze. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku na tyto účely šlo až 9 miliard $.

To může indikovat hlavně dvě příčiny. První z nich může být to, že akcie Berkshire je podle názoru Buffetta stále podhodnocená (i přestože je dost drahá). Ta druhá příčina může spočívat v tom, jak někteří investoři tvrdí, že Buffett si se současnou situací na trhu zkrátka neví rady.

Co může ovlivnit cenu akcií Berkshire Hathaway a vyplatí se je ještě vůbec kupovat?

Akcie Berkshire Hathaway svým diverzifikovaným portfoliem představují vlastně takový “akciový index” a jejich koupí se může investor celkem dobře zajistit vůči riziku malé diverzifikace. Podobně jako když nakoupíte podílový list v burzovně obchodovaném fondu (ETF), který má za cíl sledovat vývoj akciového indexu.

Vývoj akcie Berkshire Hathaway sice již od roku 2018 za vývojem S&P 500 zaostává, je to ovšem za dobu působení Buffettovy firmy ojedinělou výjimkou. Po mnoho let porážel indexy a udržel si průměrný roční růst trochu přes 20 %.

Růst S&P 500 byl tažen hlavně technologickými akciemi, kterým epidemie snad i pomohla. Naproti tomu Warren Buffett technologické firmy do svého portfolia povětšinou nezařazuje, a tak byly společnosti patřící do Berkshire zasaženy krizí více.

Hodnotu firmy Berkshire Hathaway může v následujícím roce ovlivnit vícero faktorů:

  • Příležitosti nákupu – s více než 130 miliardami $ v hotovosti je velmi pravděpodobné, že můžeme očekávat nějakou akvizici. Jakou, toť otázka.
  • Objevení vakcíny – čím dříve se objeví nová vakcína nebo dostupná možnost léčby, tím dříve může skončit situace, která není na trhu standardem a na kterou není Buffett zvyklý.
  • Hodnota akcií, které Berkshire Hathaway drží. Nakonec hodnota firmy Berkshire bude záviset hlavně na tom, jak se bude dařit firmám, do kterých nejvíce zainvestovala – tedy např. Coca-Cola, Apple nebo Bank of Amerika.

V příštím roce a v krátkodobém horizontu můžeme tedy pravděpodobně očekávat to samé, co i v tomto výjimečném roce. Tj. orientace na mimoamerické trhy, držení hotovosti, zpětné odkupy akcí.

Co můžeme očekávat v delším horizontu je ovšem těžší otázka. Warrenu Buffettovi je 90 let a viceprezidentu firmy Charlie Mungerovi je 96. Firma je velmi dobře manažersky řízena a můžeme očekávat podobnou filozofii řízení i poté, co bude vedení předáno následující generaci. Jedno je ale jisté – tento rok byl pro Warrena Buffetta v mnohém nový.

Jaký je váš názor na Bershire Hathaway? Napište nám jej do komentáře. 

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.