Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Analýza zlata – Bude závěr roku pro trh se zlatem růstový?

Analýza zlata – Bude závěr roku pro trh se zlatem růstový?

Analýza zlata – Bude závěr roku pro trh se zlatem růstový?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato (XAU) nepřestává bojovat. První polovina listopadu byla pro zlato velký úspěch, po čemž došlo k menším propadům. Což zase vystřídal nový kurzový růst, který ale prozatím nemá to správné momentum. Přestože poptávka po zlatě je za předešlé dva kvartály opravdu silná, konkurence zlata má stále tendenci sílit.

Co lze tedy od trhu se zlatem v závěru roku čekat?

Vývoj ceny zlata v posledních 2 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Největší poptávka po zlatě za předešlých 50 let

V minulé analýze jsem se nechal slyšet, že centrální banky za třetí kvartál nakoupily vůbec největší objem zlata za předešlých 12 let. Neměl jsem ovšem zrovna po ruce dlouhodobější graf. Poté jsem ale náhodou narazil na informaci, že za třetí kvartál centrální banky nakoupily největší objem rovnou za 50 let. Je tato informace pro nás nějak důležitá? Proč to centrální banky dělají?

Centrální banky ví, že globální ekonomická recese se rychle blíží. Takže se na ni přirozeně připravují. Faktem ale zůstává, že držba zlata ze strany centrálních bank je v praktické rovině téměř k ničemu. Avšak odborná a neodborná veřejnost má ráda, když centrální banka drží nějaké ty objemy žlutého kovu. Proč? Protože to zvyšuje důvěru v národní měnu.

Ale v té praktické rovině nemá zlato v rozvaze centrální banky absolutně žádný vliv na sílu měny. Respektive vidím jedinou možnost v tom, že by za zlato centrální banka nakupovala zpátky svou měnu. Něco na způsob devizových intervencí, které ještě nedávno dělala ČNB. Takže jde skutečně spíše jenom o tu hru důvěry. To jest třeba si uvědomit.

Americké dluhopisy mají nejvyšší výnosy za 15 let

Americký trh se státními dluhopisy je vhodné téma na samostatný příspěvek. Nyní si jenom stručně vysvětlíme, proč jsou v USA obrovským konkurentem pro zlato. Dluhopisový trh čelí již minimálně rok velmi turbulentnímu vývoji. Dluhopisový trh se v USA za posledních několik měsíců prakticky zhroutil a mne osobně hrozně překvapilo, jak to nikoho příliš nezajímalo.

Hlavně v naší české kotlině je americký dluhopisový trh něco zcela ignorovaného. Což je na druhou stranu logické, protože český retailový investor nemá ani moc možnost, jak do tohoto trhu napřímo investovat. Mimoto dluhopisy jsou pro drtivou většinu lidí něco složitého. I když ale do dluhopisů neinvestujete, musíte je sledovat a chápat, jak fungují. Abyste ochránili své investice v jiných aktivech.

Výnos na 1letých federálních dluhopisech
Výnos na 1letých federálních dluhopisech
Zdroj: tradingview.com

A teď se dostáváme k souvislosti se zlatem. Státní dluhopisy jsou v obecné rovině považovány za tzv. risk free aktivum. Aktivum, které zároveň nese běžný výnos v podobě úroku z kupónu drženého dluhopisu. A výnosy na těchto dluhopisech jsou momentálně na nejvyšších úrovní za předešlých 15 let. Výnos na 1letém federálním dluhopisu aktuálně dosahuje 4,8 %. Zatímco na 2letém 4,5 %.

Krátké splatnosti nesou momentálně největší výnos. A na rozdíl od zlata je to jistý výnos, který pokryje větší část inflace. Pro amerického investora jsou tak tyto krátkodobé dluhopisy něco neskutečně lukrativního. Investicí pokryjí větší část inflace a za rok, dva získají zpátky jistinu. Až ji obdrží, mohou se rozhodnout, zda půjdou třeba do akcií nebo zlata. Když bych byl Američan, udělal bych to přesně tímto způsobem.

Trh se zlatem se zatím nevzdává

Trh se zlatem uskutečnil v první polovině listopadu velmi slušné rally. Šlo snad o nejsilnější price action za předchozí dva roky. Kurz se ovšem zastavil nad S/R levelem 1 765 USD, nad kterým je point of control volume profile. Hladina zafungovala jako rezistence a došlo k několikadennímu poklesu. Samotný pokles ale nebyl silný. A objemy taktéž absentovaly. Na prvním high volume node volume profile nastal odraz. Řečenou úroveň býci spatřovali jako příležitost.

Denní graf futures trhu na zlato
Denní graf futures trhu na zlato
Zdroj: tradingview.com

Tím kurz zlata dostali zpátky k S/R úrovni 1 765 USD/unce. Nicméně tentokrát se zřejmě nakupující setkali s větším odporem. Jak můžete sami posoudit, kurzu se příliš nedaří rezistenci prolomit. Navíc nesmíme zapomínat na to, že point of control nad cenovou rezistencí též funguje jako neprolomitelná bariéra. Mimo jiné je v blízkosti těchto dvou rezistencí ještě 200denní klouzavý průměr. A to dělá z úrovní nad kurzem silnou rezistenční konfluenci.

Závěrem

Trhy se navzájem hrozně ovlivňují, a proto je nutné chápat jednotlivé souvislosti. Když chcete analyzovat trh se zlatem, měli byste vlastně analyzovat i dluhopisový trh. To platí přirozeně i pro akciový trh.

V každém případě trvám na svém starém názoru, že pro zlato může vzniknout výborná příležitost až v průběhu první poloviny následujícího roku. Tedy až úrokové míry přestanou růst nebo začnou klesat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo