Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza: Kurz eura – jaké jsou jeho dlouhodobé vyhlídky?

Nedávno jsme si rozebrali, jak je na tom americký dolar, je tedy na čase se podívat i na euro, které je neméně důležité.

V rámci dnešní analýzy si nastíníme fundamentální hlediska, ale podíváme se také na technickou stránku.

Fundamentální pohled

Euro (stejně jako dolar) je silně inflační měnou. FED i Evropská centrální banka (ECB) mají nyní nastavenou expanzivní politiku počítající s kvantitativním uvolňováním.

Mimoto jsou úrokové sazby na nule a spekuluje se i o záporných sazbách. Osobně jsem i toho názoru, že ECB je v tomto ohledu ještě o stupínek dál než Federální rezervní banka. To oboje dohromady způsobuje měnovou inflaci.

Nejprve se podíváme na rozvahu Evropské centrální banky, kde můžeme sledovat, že za posledních dvacet let ECB nakoupila horentní sumy aktiv. Nyní má ve své rozvaze aktiva za 7 bilionů eur a poslední největší růst nepřekvapivě nastal v březnu 2020.

Objem aktiv v rozvaze ECB.
Objem aktiv v rozvaze ECB

Je tedy patrné, že ECB “tiskne” peníze, které potom proudí do finančního trhu, což způsobuje inflaci aktiv. Pokud je to ovšem v rámci kvantitativního uvolňování, eura by měla “ležet” u centrální banky a komerční je mají pouze ve svých rozvahách jako rezervy. Což je důvod, proč je měřená inflace skrze spotřební koš nízká.

Úrokové sazby v rámci eurozóny.
Úrokové sazby v rámci eurozóny

Nulové úrokové sazby nejsou pro žádnou měnu vůbec pozitivní záležitost. Bohužel Evropská centrální banka je drží při zemi už celou dekádu. A jak jsem se zmínil v úvodu, spekuluje se o záporných úrokových sazbách. To je potenciálně vážná hrozba pro všechny investory a vůbec kohokoliv, kdo tvoří ve jmenované měně úspory.

Peněžní agregát M2.
Peněžní agregát M2

Podle agregátu M2 peněžní zásoba dlouhodobě strmě roste a k listopadu 2020 to celkem dělalo téměř 14 bilionů eur. Tento agrefát jen dokládá, že ECB skutečně “tiskne” eura v nemalé míře, čímž na každého držitele měny ukládá další neviditelnou daň.

Technická analýza – jak si euro vede vůči ostatním měnám?

Nyní se podíváme na technickou analýzu eura vůči dolaru, japonskému jenu, ale také na index eura.

EUR/USD

V makroekonomickém měřítku má euro tendenci vůči americkému dolaru slábnout. Zlom nastal během finančních krizí, což je holt dáno nejspíš tím, že v americkou ekonomiku vkládají investoři mnohem více důvěry. Technicky je pro měnový pár velmi důležité rozpětí 1,2 – 1,26 USD.

Několik let vymezené pásmo fungovalo jako support, ale nakonec na přelomu 2014/2015 proběhl silný průraz. Od té chvíle je důležitým supportem pásmo 1,03 – 1,07 USD, zatímco první řečená relace je nyní silnou rezistencí.

Kurz je v tomto pásmu již několik týdnů, ale zdá se, že i druhý pokus o průraz selže.

Měnový pár EUR/USD
Měnový pár EUR/USD

EUR/JPY

Měnový pár EUR/JPY jsem vybral záměrně, protože japonská centrální banka (Bank of Japan) provozuje kvantitativní uvolňování už od roku 2000. V podstatě se jedná o průkopníka, co se týče tohoto nástroje. Každopádně i zde v roce 2008 euro vůči japonskému jenu drasticky zesláblo, což přetrvávalo až do roku 2012.

Měnový pár EUR/JPY
Měnový pár EUR/JPY

V roce 2012 nastala agresivní automatická reakce, díky které se kurz vyšplhal až na úroveň 150 jenů. Čímž se bývalý support potvrdil jako rezistence a kurz v roce 2017 klesal až k S/R levelu 114,5 jenů. Nastal sice odraz, ale technicky se trh nikam výrazně neposunul. Alespoň na mě graf z makroekonomického pohledu působí dost neutrálně.

Index eura

Jestliže investujete v cizích měnách a chtěli byste si kurz eura hlídat, ale nemáte dostatek času pro rozsáhlé analýzy, úplně stačí sledovat eurový index (EXY). Ten měří výkon eura vůči koši čtyř předních světových měn (USD, JPY, GBP, CHF).

Kurz indexu začal “nečekaně” v roce 2008 strmě klesat, ale kolem 123 bodů se vytvořil support, který držel až do závěru roku 2014.

Eurový index (EXY)
Eurový index (EXY)

Následný propad byl tvrdý, ale na 105 bodech došlo k odrazu a vzhledem k dalšímu vývoji, se úroveň potvrdila jako efektivní support. Později však proběhl retest již řečených 123 bodů, což se tentokrát potvrdilo jako rezistence a kurz byl donucen k ústupu zpátky k 105 bodům. V současné době máme čerstvě po druhém pokusu prorazit 123 bodů, ale zatím je snaha bez kladného výsledku.

Závěrem

Když by trh s eurovým indexem prorazil zaznačenou rezistenci, technicky by byla vysoká šance na dlouhodobější expanzi. Co se však týče fundamentu, Evropská centrální banka má stručně řečeno stejnou politiku jako Fed a BoJ. Tudíž se tu veskrze hraje o to, kdo využívá nástroje monetární politiky agresivněji.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.