Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza indexu S&P 500 a Nasdaq – Měsíční podoba svící je pro akcie žalostná

Analýza indexu S&P 500 a Nasdaq – Měsíční podoba svící je pro akcie žalostná

Analýza indexu S&P 500 a Nasdaq – Měsíční podoba svící je pro akcie žalostná
Zdroj: usnews.com

Akcie mají za sebou druhý měsíc v letošním roce, který na první pohled vypadá žalostně. Přitom vstup do nového roku (lednová svíce) byl vcelku povedený. A v jednom ze svých posledních příspěvků jsem svým čtenářům ukázal, že do trhů de facto pořád proudí přebytek likvidity. Co se tedy s akciovým trhem stalo? Prvně se podíváme na související okolnosti. Je třeba si kontext objasnit. A poté se podíváme na akciové indexy S&P 500 a Nasdaq na měsíčních grafech.

Srovnání vývoje indexů Nasdaq 100 a S&P 500 v letošním roce
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Klesá peněžní zásoba, akcie strádají

Jak neustále opakoval můj oblíbený ekonom Milton Friedman, inflace je vždy měnovým fenoménem. Když stimulujete tvorbu mohutných objemů nových peněz, dříve nebo později, v závislosti na obrátkovosti peněz, se to musí jednou projevit na růstu cenové hladiny.

Čemuž zpravidla předchází nafouknutí hodnoty aktiv na trzích. Některé trhy se akorát nafouknou znatelněji než jiné. Čemuž mimochodem vděčí hlavně Bitcoin. Faktem je, že Satoshi Nakamoto, vytvořil Bitcoin právě kvůli nezřízené hospodářské politice státních institucí, jako jsou Fed a americká vláda.

Inflace a peněžní zásoba M2
Inflace a peněžní zásoba M2
Zdroj: isabelnet.com

Každopádně peněžní zásoba v meziročním podání klesla. Dle grafu vůbec poprvé za předešlých několik desítek let je méně peněz než před rokem. Respektive došlo ke "zničení" malého objemu nových peněz. Což se přirozeně prvně projeví na vyfouknutí hodnoty aktiv. A to se stalo s nemalým předstihem, protože trh popsaný fundament propsal do kurzů s předstihem. Je třeba si ale uvědomit, že pokles peněžní zásoby má dopad i na reálnou ekonomiku. A reálná ekonomika, minimálně zpočátku, má dopad i na finanční trh.

Druhý přiložený graf též nenese zrovna příjemnou informaci pro akcie a Bitcoin. Pokaždé když Fed zvyšoval úrokové sazby, nakonec se v ekonomice a finančním systému cosi "rozbilo". Mimo to připomínám, že Fed v minulém roce zvyšoval úrokové sazby nejagresivnějším tempem za mnoho předešlých dekád. Proto si musí každý býk uvědomit, že vlastně bojuje se silnou historickou zkušeností. A to je velmi rizikové. A nepovažuji za moudré tvrzení, že tentokrát se situace vyvine jinak.

Jednotlivé cykly růstu úrokových sazeb
Jednotlivé cykly růstu úrokových sazeb
Zdroj: isabelnet.com

Ono se to jednoho dne zlomí. Otázkou je, kdy se to stane. A kde přesně impuls vznikne. Je třeba akorát zůstávat trpělivý. Měnové restrikce mají jednak zpoždění a jednak setrvačnost. Tudíž se mohou v plném rozsahu projevit i s 2ročním zpožděním. Alespoň takhle nějak to tvrdil Friedman.

Měsíční close může být pro Nasdaq a S&P 500 fatální

Nyní se podíváme na podobu měsíčního close pro indexy Nasdaq a S&P 500. Prvně začneme technologickým indexem, kde je ta tragédie mnohem lépe viditelná. Zatímco lednová svíce zavřela ve velmi pěkné impulsní podobě, únorová svíce má ryze medvědí podobu. Jde totiž o tzv. gravestone doji. Svíci interpretujeme, že nabídka téměř úplně absorbovala poptávku, která se během měsíce pokusila kurz indexu dostat výš. Býci jednoduše selhali ve své snaze. A tím pádem vzrostla pravděpodobnost pro pokles kurzu indexu Nasdaq.

Měsíční graf Nasdaq
Měsíční graf Nasdaq
Zdroj: tradingview.com

Na S&P 500 též nemůžeme mluvit o nějakém pozitivním close. Poptávková strana zřetelně nebyla schopna překonat rezistenční pásmo, které se nachází kolem 4 100 bodů. Uvedená rezistence je dle kurzového vývoje z let 2021 a 2022 nemálo relevantní. A neschopnost se nad zmíněné pásmo vrátit, je sám o sobě špatným signálem. Kurz akciového indexu S&P 500 se v podstatě pět měsíců snaží posilovat. Ale i laik na první pohled vidí, že se trh nikam technicky nepohnul. Pořád setrváváme pod těmi 4 100 body.

Měsíční graf S&P 500
Měsíční graf S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Závěrem

Akciový trh jednoznačně balancuje nad propastí. Stačí do něj lidově řečeno šťouchnout. I okolnosti nejsou zrovna pro akcie příhodné. Jak jsme si ukázali na prvních dvou grafech. Zdůrazňuji ovšem, že nechci strašit. Ani se nesnažím věštit budoucnost. Jen je potřeba mít dostatek informací pro zhodnocení nynějšího rizika na trhu. Bez toho se opravdu neobejdete.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo