Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Indexy] Analýza 4. 2. 2020 – Na shortování indexů je nyní brzo a zároveň pozdě

Americké akcie právě zažily nejhorší měsíc od srpna 2019. Americký akciový index S&P 500 se na konci ledna propadl o 3 %. Zároveň však ještě v polovině letošního ledna indexy vytvořily nová rekordní maxima..

Pojďme se podívat na to, jak zprávy o koronaviru i čtvrtletní reporty největších amerických korporací zamávaly s aktuálními grafy.

Svítí akciím stále zelená?

Technicky analyzovat akciové indexy je vždy poněkud “jednoduché”. Jednoduché v tom smyslu, že standardně akcie v dlouhodobém horizontu stále rostou a klesají pouze krátkodobě a prudce. Identifikovat trend a několik málo zón supportů/rezistencí je tak snadné.

V grafech výše jsem pro demonstraci uptrendu přiložil dlouhodobé 100denní a 200denní jednoduché klouzavé průměry.

Lze vidět, že nějaká korekce akcií už byla na místě. Nicméně dokud se cena nachází nad oběma klouzavými průměry, mají býci stále navrch a v principu bychom tedy z pohledu technické analýzy měli hledat vstupy pouze VE SMĚRU TRENDU, nikoliv proti trendu.

Širší pásmo mezi supporty 3 214.0 a 3 160.0 na SP500 se nabízí jako zajímavá zóna pro dlouhou pozici. Ti opatrnější by si mohli počkat na velmi silný support na vyznačené ceně 3 025.0.

Tato cenová hladina se v průběhu roku 2019 už několikrát osvědčila a navíc se momentálně shoduje s 200denním průměrem. Teprve pokud by cena protrhla i tuto hranici, začli bychom mluvit o možném obratu trendu.

Na Dow Jones Indexu je situace trochu atraktivnější. Ve srovnání s S&P či NASDAQ se jedná o relativně podkoupený index, proto se Dow jeví vhodnějším pro spekulativní nákup. Cena se tu aktuálně nachází ověřeném supportu 28 190. Méně agresivní tradeři by si pak radši počkali na případný sestup k ceně 27 420.

Jestli obchodujete CFD indexy, pak spekulovat na dorovnání Dow na své ohodnocenější sourozence S&P a NASDAQ by se mohlo vyplatit. Stále dominantní výsledky tahounů technologicky zaměrené burzy Nasdaq brání většímu propadu oproti průmyslověji orientovanému Dow Jones.

Srovnani aktualni ceny indexu NASDAQ, SP500 a Dow na spolecnem dennim grafu
Srovnání aktuální ceny indexů NASDAQ, SP500 a Dow na společném denním grafu z 3. 2. 2020

Existují i důvody, proč akcie nyní prodat?

Je dost dobře možné, že pokud nebezpečí epidemie koronaviru pomine, indexy se zase rychle vyšplhají na předchozí historická maxima. Bylo by tedy moudré nyní otevírat krátké pozice?

Vzhledem k robustnosti současného mnohaletého býčího trendu se spíš přikláním k názoru, že ne.

Skeptici už roky předpovídají pád akcií a ekonomickou krizi, ale ceny přitom prorážejí stále vyšší hladiny. Stačí se podívat na akcie Tesly nebo akcie Applu. Poráží jedno maximum za druhým.

Rada č. 1 technické analýzy zní: “trend je tvůj přítel,” a tak kontrariánsky shortovat akcie se z mého pohledu rovná hazardu na ruské ruletě.

Poznámka

TIP: Pokud chcete obchodovat jednotlivé burzovní indexy jako profíci, přečtěte si ebook o obchodování akciových indexů.

Existují však i silné důvody, proč se zatím prodeji indexů vyhýbat, a to i z fundamentálního hlediska.

Za prvé, Fed se loni nebál dvakrát snížit úrokové sazby o celkem 0,5 %, a to navzdory stále slušným hospodářským výsledkům Spojených států (rostoucí HDP lehce přes 2 %). Volnější úroková politika zabrala a zpomalení světové ekonomiky bylo dosud odvráceno.

Fed se jistě nebude ostýchat znovu sazby snížit v případě jakýchkoliv problémů. A na rozdíl od evropských či japonských centrálních bank ještě ta americká prostor ke snižování má.

Za druhé, co rovněž dodalo světovým korporacím druhý dech, bylo oteplení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou a zřejmé vyřešení komplikovaného odchodu Británie z EU.

Osobně předpokládám, že ke zvyšování celních bariér bude v budoucnu zase docházet, ale až po pravděpodobném znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Prezidentské volby se konají na podzim 2020 a do té doby Trump nebude riskovat zpomalení ekonomiky, a tím pádem i své šance na obnovení mandátu.

Za třetí, čtvrletní firemní zprávy o výdělcích i americké ekonomické reporty servírované celý leden vykazovaly až na výjimky velmi pozitivní výsledky:

A jak si vedou indexy ve srovnání se zlatem?

Jako malý bonus na závěr jsem si připravil ještě jeden nenápadný argument ve prospěch býčího sentimentu na akciových trzích.

Medvědi často doporučují prodávání akcií poukazem na rekordně vysoké hodnoty indexů, které “už přeci musí co nevidět spadnout na zem.” Faktem je, že kvantitativním uvolňováním centrálních bank posledních 15 let tyto instituce natolik zatemnily reálnou hodnotu peněz, že obyčejný pohled na standardní grafy Dow Jones a jiných nestačí.

Mým oblíbeným nástrojem je ohodnocení indexu S&P 500 proti zlatu. Na níže vloženém obrázku vidíme aktuální dlouhodobý cenový graf SP500/Gold, na němž se můžeme přesvědčit, že z pohledu spolehlivější měny než americký dolar se americké akcie nacházejí ještě stále velmi daleko od “skutečného” vrcholu z roku 2000.

Pomer ceny SP500 ke zlatu za poslednich 90 let
Poměr ceny SP500 ke zlatu za posledních 90 let (Zdroj: macrotrends.net)

Prozatím tak čínský koronavirus zůstává jediným současným přízrakem visícím nad akciovými trhy. Jakékoliv rozšiřování viru do západních zemí by mohlo růst indexů významně zabrzdit.

Na Finexu budeme tento vliv i nadále monitorovat.

Myslíte si, že po krátké zastávce budou americké akcie opět trhat nové rekordy? Dejte nám o vašem názoru vědět v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.