Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Epidemie nového koronaviru – je to investiční příležitost?

Epidemie nového koronaviru - je to investiční příležitost?

Epidemie nového koronaviru - je to investiční příležitost?

Rostoucí celosvětové obavy ze šíření nového koronaviru 2019-nCoV, který již dorazil i k nám do Evropy, mají významný vliv na náladu na mezinárodních finančních trzích.

Výrazný pokles zaznamenal čínský index MCHI, ale na negativní náladu investorů doplácí také americké indexy jako S&P500 nebo DJI. Nákaza je teprve v rané fázi a dá se očekávat, že pokles nebo stagnace budou ještě nějakou dobu pokračovat.

V souvislosti s tímto vývojem se nabízí mírně neetická a kontroverzní otázka: Jak by na současnou situaci měli reagovat investoři?

Akcie padají napříč všemi sektory

Současná krize poslala ceny akcií rapidně dolů. Na příklad již zmíněný index S&P500 zaznamenal 1% pokles během jediného obchodního dne, k čemuž naposledy došlo před pěti měsíci.

Jedná se o první skutečně výraznou korekci za dlouhou dobu, která nejspíše bude pokračovat, dokud se situace nestabilizuje.

Pokles se netýká jen vybraných sektorů nebo firem s rozsáhlými aktivitami v Číně. Negativní výsledky zaznamenaly firmy jako Microsoft, Google, AMD nebo třeba American Airlines.

Co však od současného vývoje mohou očekávat investoři?

Virové epidemie v minulosti

K zodpovězení této otázky se podívejme na to, co se na trzích dělo při podobných nákazách v minulosti.

Během epidemie SARS z let 2002 a 2003 ztratil hongkongský index MSCI téměř 10 %, ale ztrátu poté odmazal během jediného měsíce a během následujících tří zaznamenal 17% růst. K podobnému vývoji docházelo také během epidemií prasečí chřipky, Eboly, Ziky nebo MERS.

Čím více akcie v počátečních fázích epidemií klesaly, tím více získávaly po jejich odeznění.

Pro úplný obrázek je však také třeba vzít v potaz vlastnosti samotného viru. Nový koronavirus 2019-nCoV je dle současných informací zhruba čtyřnásobně méně nebezpečný než SARS-CoV. Dle nejnovějších dat na něj umírá zhruba 2,6 % nakažených.

Obětmi jsou zejména starší a nemocní lidé s oslabenou imunitou, přičemž je také třeba brát v potaz, že velké procento obyvatel Číny v této věkové kategorii kouří, což je na onemocnění tohoto typu činí ještě více náchylnými.

Globální propad akcií spíše nehrozí

koronavirus investicePodobné události z minulosti i charakteristika současného koronaviru tedy naznačují, že by současné výprodeje na akciových trzích neměly mít dlouhé trvání a měly by být naopak stimulem k následnému výraznému růstu.

Za zmínku však jistě stojí i fakt, že již v této relativně rané fázi epidemie zaznamenali někteří investoři výrazné zisky.

Rapidní, více než 30 % růst minulý týden vykázala firma Inovio Pharmaceuticals zaměřující se na vývoj antivirotik.

Rostly také akcie firem Moderna nebo Novavax, které působí ve stejné branži a spolu s Inovio Pharmaceuticals ohlásily vývoj vakcíny proti novému koronaviru.

Investoři by měli zachovat klid

Co se však týče zmíněných farmaceutických společností, existuje reálné riziko, že jsou jejich současné výsledky důsledkem globální atmosféry strachu a značně nafouknuté mediální bubliny. Hrozí proto, že velmi rychle odezní.

Když navíc vezmeme v potaz podobné epidemie z minulosti, tak za předpokladu, že nedojde k nečekané mutaci viru, která by jej učinila výrazně nebezpečnějším, s největší pravděpodobností nelze očekávat globální propad a systematické vyprodávání akciových titulů napříč všemi trhy.

Současná korekce by proto neměla být důvodem k prodeji, ale naopak příležitostí ke koupi takříkajíc „ve slevě“.

Jakmile se situace uklidní, k čemuž již spousta států podniká aktivní kroky, krizí zasažená aktiva by se měla vrátit přinejmenším na svou původní úroveň a s největší pravděpodobností pokračovat v růstu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo