Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Epidemie nového koronaviru – je to investiční příležitost?

Publikováno
Epidemie nového koronaviru – je to investiční příležitost?

Rostoucí celosvětové obavy ze šíření nového koronaviru 2019-nCoV, který již dorazil i k nám do Evropy, mají významný vliv na náladu na mezinárodních finančních trzích.

Výrazný pokles zaznamenal čínský index MCHI, ale na negativní náladu investorů doplácí také americké indexy jako S&P500 nebo DJI. Nákaza je teprve v rané fázi a dá se očekávat, že pokles nebo stagnace budou ještě nějakou dobu pokračovat.

V souvislosti s tímto vývojem se nabízí mírně neetická a kontroverzní otázka: Jak by na současnou situaci měli reagovat investoři?

Akcie padají napříč všemi sektory

Současná krize poslala ceny akcií rapidně dolů. Na příklad již zmíněný index S&P500 zaznamenal 1% pokles během jediného obchodního dne, k čemuž naposledy došlo před pěti měsíci.

Jedná se o první skutečně výraznou korekci za dlouhou dobu, která nejspíše bude pokračovat, dokud se situace nestabilizuje.

Pokles se netýká jen vybraných sektorů nebo firem s rozsáhlými aktivitami v Číně. Negativní výsledky zaznamenaly firmy jako Microsoft, Google, AMD nebo třeba American Airlines.

Co však od současného vývoje mohou očekávat investoři?

Virové epidemie v minulosti

K zodpovězení této otázky se podívejme na to, co se na trzích dělo při podobných nákazách v minulosti.

Během epidemie SARS z let 2002 a 2003 ztratil hongkongský index MSCI téměř 10 %, ale ztrátu poté odmazal během jediného měsíce a během následujících tří zaznamenal 17% růst. K podobnému vývoji docházelo také během epidemií prasečí chřipky, Eboly, Ziky nebo MERS.

Čím více akcie v počátečních fázích epidemií klesaly, tím více získávaly po jejich odeznění.

Pro úplný obrázek je však také třeba vzít v potaz vlastnosti samotného viru. Nový koronavirus 2019-nCoV je dle současných informací zhruba čtyřnásobně méně nebezpečný než SARS-CoV. Dle nejnovějších dat na něj umírá zhruba 2,6 % nakažených.

Obětmi jsou zejména starší a nemocní lidé s oslabenou imunitou, přičemž je také třeba brát v potaz, že velké procento obyvatel Číny v této věkové kategorii kouří, což je na onemocnění tohoto typu činí ještě více náchylnými.

Globální propad akcií spíše nehrozí

koronavirus investicePodobné události z minulosti i charakteristika současného koronaviru tedy naznačují, že by současné výprodeje na akciových trzích neměly mít dlouhé trvání a měly by být naopak stimulem k následnému výraznému růstu.

Za zmínku však jistě stojí i fakt, že již v této relativně rané fázi epidemie zaznamenali někteří investoři výrazné zisky.

Rapidní, více než 30 % růst minulý týden vykázala firma Inovio Pharmaceuticals zaměřující se na vývoj antivirotik.

Rostly také akcie firem Moderna nebo Novavax, které působí ve stejné branži a spolu s Inovio Pharmaceuticals ohlásily vývoj vakcíny proti novému koronaviru.

Investoři by měli zachovat klid

Co se však týče zmíněných farmaceutických společností, existuje reálné riziko, že jsou jejich současné výsledky důsledkem globální atmosféry strachu a značně nafouknuté mediální bubliny. Hrozí proto, že velmi rychle odezní.

Když navíc vezmeme v potaz podobné epidemie z minulosti, tak za předpokladu, že nedojde k nečekané mutaci viru, která by jej učinila výrazně nebezpečnějším, s největší pravděpodobností nelze očekávat globální propad a systematické vyprodávání akciových titulů napříč všemi trhy.

Současná korekce by proto neměla být důvodem k prodeji, ale naopak příležitostí ke koupi takříkajíc „ve slevě“.

Jakmile se situace uklidní, k čemuž již spousta států podniká aktivní kroky, krizí zasažená aktiva by se měla vrátit přinejmenším na svou původní úroveň a s největší pravděpodobností pokračovat v růstu.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎