Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie PayPal po vydání hospodářských výsledků – Je hluboký pokles ceny akcií blízko konce?

Analýza akcie PayPal po vydání hospodářských výsledků – Je hluboký pokles ceny akcií blízko konce?
Zdroj: technopixel.org

Akcie PayPal (PYPL) se od svého historického maxima celkově propadly o více jak 70 %! To v mnohých může vyvolávat strach a v jiných na oplátku vidinu výjimečné příležitosti.

Každý by se proto nyní měl ptát, jak si tento fintech titul může vést v současném makroekonomickém prostředí. Je rychle akcelerují inflace problém? A co úrokové sazby? Zkusíme si tuto problematiku objasnit. Následně se v rámci fundamentální analýzy podíváme na to nejdůležitější – hospodářské metriky. Nezapomeneme ani na technickou analýzu, po které si uděláme krátké shrnutí.

Načítání
Načítání
Koupit akcie PayPal! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

PayPal ve vztahu k úrokovým sazbám a inflaci

PayPal se může chlubit rychlým růstem objemů (total payment volume – TPV), které tento fintech dokáže zpracovat. Jenom za celý rok 2021 PayPal zpracoval platby v celkovém objemu 1,25 bilionu USD – meziročně růst o 33 %. Za první kvartál letošního roku to činí 323 miliard USD, což je meziročně vzestup o 13 %.

Jednoduše řečeno, v posledních pár letech objemy plateb nesmírně rychle vzrůstaly. Firma logicky z těchto rostoucích objemů těžila – pěkně se to projevilo na obratu, provozním zisku a čistém zisku.

Zdroj: statista.com
Total payment volume
Total payment volume

Čili z toho můžeme konstatovat, že je růst objemů plateb pro PayPal skutečně zásadní. Respektive je pro akcie PayPal klíčové, aby spotřebitelé utráceli velké množství peněz. Tudíž koupěschopnost spotřebitelů musí zůstat silná. A to dost komplikuje inflace. Inflace je v tomto ohledu dvojsečná. Nebo chcete-li, má dvě strany mince. Jako prakticky vše v ekonomii.

Logickým následkem inflace je, že objemy plateb rostou – PayPal na tom vydělává. Když se proto na to koukneme pouze z tohoto pohledu, inflace není přece pro fintech nic hrozného. Díky inflaci musí spotřebitelé vydávat čím dál větší finanční prostředky za služby a produkty. Nicméně vše se jednou zlomí.

Je třeba si uvědomit, že jistou dobu se dá inflace kompenzovat růstem mezd a úsporami z dřívějška. Jednoho dne se ovšem stane, že růst mezd se zastaví a úspory jsou vyčerpané. Úspory se vlastně ani vyčerpat nemusí – stačí, aby úrokové míry vzrostly natolik, aby střadatelé měli motivaci k tvorbě úspor. A tvorba úspor znamená odložit současnou spotřebu do budoucna – tolik teorie ze školy.

Z toho nám vychází, že PayPal z inflace těží pouze po určitou dobu. Jak je to ale s úrokovými sazbami? Firma nabízí i kreditní karty, takže z rostoucích sazeb mohou samozřejmě též těžit. Bohužel jsem v posledním reportu nenašel konkrétní objemy, které z těchto plateb plynou. Mělo by jít ovšem o jednotky procent, protože až 92 % výnosů pochází právě ze samotných transakcí, které PayPal zprostředkuje. Tedy nikoliv z úroků.

Z čehož nám vychází, že růst úrokových sazeb PayPal moc nepomůže, právě naopak. Růst úrokových sazeb pospolu s inflací snižuje koupěschopnost spotřebitelů – jak jsme si vysvětlili výše. Proto si taky myslím, že ten strmý pád kurzu akcie PayPal o více jak 70 % má příčinu právě zde. Respektive očekávání investorů bylo v tomto ohledu negativní. Proto z trhu dávno raději odešli.

Fundamentální analýza akcie PayPal (PYPL)

Kvartální výsledky

Pojďme se konečně podívat na čtvrtletní výsledky. Dá se říct, že “vstupní” kvartál do nového roku příliš nevyčníval – v negativním i pozitivním smyslu. Obrat je za první čtvrtletí 6,44 miliard USD, což je mezikvartálně pokles o téměř 7 %. Meziročně je to růst o cca 5,5 %. Provozní zisk však rapidně klesá, za první čtvrtletí je 700 milionů USD. Mezikvartálně provozní zisk padl o 33,33 %, meziročně o téměř 40 %. Pravděpodobně je drtí inflace, která jim zvyšuje náklady.

PayPal zaznamenal pokles čistého zisku o 36,45 % na 509 milionů USD. Meziročně je to sestup o 54,5 %. EBITDA je 1,03 miliardy USD, mezikvartálně pokles o více jak 25 %. Volné cash flow je přes 1 miliardu USD.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Hrubá marže dosahovala 42,2 %. Provozní marže skoro 11 %. Čistá zisková marže dosahovala téměř 8 %. Předešlé období dosahovala zisková marže dvojciferných čísel. Pokles je tu tedy značný a příčinou je růst nákladů.

Zdroj: tradingview.com
Jednotlivé metriky
Jednotlivé statistické metriky

Zisk na akcii (EPS) dosáhl 0,43 bodů. Poměrový ukazatel P/E je v současnosti 38,23 bodů. Oproti minulým čtvrtletím je to znatelně méně – tím se akcie PayPal staly mnohem přijatelnější pro případný nákup. Naposledy bylo podobné P/E v roce 2016. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je necelých 18 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosáhl 12,25 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 1,19 bodů, což je vlastně přijatelné. PayPal je proto ihned schopen zaplatit dluhy, které jsou v krátkodobém horizontu splatné.

Zdroj: tradingview.com
Celková aktiva a celkové závazky
Celková aktiva a celkové závazky

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,44 bodů a poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům činí 0,12 bodů. Oba ukazatele jsou proto na přijatelných úrovní. Celková aktiva jsou na úrovni 75,81 miliardy USD, zatímco celkové závazky dosahují 55,2 miliardy USD. Celkový vlastní kapitál dělá 20,6 miliardy USD. Celkový dluh představuje 8,81 miliardy USD.

Roční výsledky

Obrat je za celý rok 2021 více jak 25,5 miliardy USD, meziročně růst o 19,25 %. Výnosy rostou tímto tempem vcelku standardně. Provozní zisk si polepšil o 32,45 % na 4,51 miliardy USD. Čistý zisk dělal 4,17 miliardy USD, žádná změna oproti roku 2020. Mimochodem roky 2020 a 2021 jsou oproti létům předcházejícím skutečně rekordní. EBITDA je 5,78 miliardy USD, mezikvartálně vzestup o horentních 25,7 %. Volné cash flow je přes 5,43 miliardu USD.

Hrubá marže se pohybovala na 47 %, provozní marže na slušných 17,66 % a zisková marže na 16,3 %. V tomto přehledu zaznamenal největší růst právě provozní marže.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky

Zisk na akcii (EPS) dosáhl 3,52 bodů. Poměrový ukazatel P/E je za rok 2021 53,65 bodů. Hodnota, která je mezi lety 2017 až 2021 vlastně standard. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) činila necelých 20 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 14 %.

Technická analýza akcie PayPal (PYPL)

Jak jsme si řekli hned v úvodu, akcie PayPal mají po hrozivě hlubokém propadu. Celkově tak titul ztratil více jak 70 % ze své hodnoty a pouze minimum ztrát se podařilo umazat. Kurz logicky prorazil naprosto všechny klouzavé průměry – 200týdenní, 100týdenní, 50týdenní a 20týdenní. Během poklesu se u nich kurz maximálně jenom pozastavil a brzy pokračoval zase dolů. Už jenom to není vůbec dobré znamení, protože dynamické úrovně na vyšších časových rámcích rozhodně fungují jako spolehlivé supporty.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akcie PayPal
Týdenní graf akcie PayPal

Kurz se každopádně propadl až k S/R levelu 80 USD, což je historicky velmi slibná úroveň. Jak se sami z grafu můžete přesvědčit, na úrovni dříve proběhlo mnoho kurzových obratů a poměrně dlouho kolem hladiny kurz osciloval. Navíc je zde dle objemového profilu point of control, takže tu máme jednoznačně hutnou konfluenci. Kolem 80 USD je vůbec vcelku silný likvidní cluster. Takový náš “střed vesmíru” na trhu s titulem PayPal.

Zmíněná úroveň se proto pro mnohé může jevit jako ideální příležitost, která se skutečně naskytne možná jednou za několik let. Akcie PayPal mají po hlubokém propadu a zrovna se nachází na solidní konfluenci. Proto se jeví úroveň kolem 80 USD jako výtečná dlouhodobá příležitost. Nesmíme ale zapomínat i na ten kontext – růstové akcie jako je PayPal nemají zrovna na růžích ustláno. S růstem inflace a úrokových sazeb se to může ještě zhoršovat.

Nicméně bych si dovolil tvrdit, že trh má nyní ideální podmínky pro krátkodobější oživení. Když se podíváme na indikátor RSI, můžete identifikovat dokonce dvojnásobnou býčí divergenci. Na týdenním grafu se dvojnásobná divergence málokdy poštěstí. To ale neznamená, že z toho nemůže vzejít i trojnásobná. Jistotu nikdy nemáte.

Závěrem

Co se týče hospodářských výsledků, rok 2021 byl naprosto rekordní a nelze u tohoto období cokoliv vytknout. U prvního kvartálu z letošního roku už ale jdou vidět ty problémy, které trh tušil dlouho dopředu – inflace a úrokové sazby. Proto mám technickou analýzu tolik rád – trh vždy vše ví s předstihem. Stačí to z toho grafu umět vyčíst.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.