Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie AMD – Rekordní obrat a příznivý střednědobý výhled. Jaké jsou dlouhodobě zajímavé cenové hladiny?

Publikováno
Analýza akcie AMD – Rekordní obrat a příznivý střednědobý výhled. Jaké jsou dlouhodobě zajímavé cenové hladiny?
Zdroj: depositphotos.com

AMD akcie zaznamenaly dobrý výsledek za první kvartál letošního roku. Přesto to investoři příliš neocenili. To je holt zapříčiněno aktuálním makroekonomickým prostředím a jednotlivými statistickými metrikami.

A přesně to je téma, kterému se ve svých analýzách a vůbec všech článcích velmi často věnuji. V dnešním příspěvku si ukážeme hospodářská čísla za první čtvrtletí letošního roku. Ještě předtím si ale povíme pár zajímavých zpráv – Zvěsti o partnerství AMD s Nio a cíl AMD ohledně datových center. Nebude chybět technická analýza a stručný závěr.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Partnerství Nio a AMD – Je na tom něco pravdy?

Společnost AMD na svých oficiálních webových stránkách oznámila, že se společností Nio byla zahájena velká spolupráce. Kromě toho AMD na čínské sociální sítí Weibo zveřejnilo krátké video, kde je spolupráce s čínskou společností Nio představena (video je stále na Youtube).

Dle těchto zpráv se mělo Nio zavázat, že bude ve svých elektromobilech používat vlajkovou řadu procesorů EPYC od AMD. Jak jsme si říkali v dřívějších analýzách na AMD, řada procesorů EPYC je momentálně to nejlepší, co tato americká firma nabízí.

Zdroj: youtube.com
Záběr z promo videa o zahájené spolupráci
Záběr z promo videa o zahájené spolupráci

Ovšem situace pak rychle nabrala úplně jiný směr. Uvedená zpráva o spolupráci byla zase ze strany společnosti Nio rychle, a dokonce agresivně negována. Výkonný ředitel Nio požádal AMD, aby odstranilo video dříve zveřejněné na sociální síti Weibo a oznámení ze svých oficiálních webových stránek.

Celá ta kauza je proto docela absurdní. Těžko totiž říct, co přesně se mezi těmito firmami stalo. Respektive se nad tím dá hojně spekulovat. Osobně nejsem toho názoru, že v marketingovém oddělení AMD pracují amatéři, kteří by vytvořili promo s nereálným základem. Čili obě firmy asi opravdu nějakou spolupráci zahájily. Leč AMD dost možná jednostranně vytvořila propagaci. Zkrátka se na tom chtěli svézt, protože Nio je v Číně jedna z těch inovativních firem. Taková čínská Tesla. A “zneužití” jejich značky se čínské firmě asi nelíbilo.

Společnost AMD ve svém růstu spoléhá na datová centra

Společnost AMD je velmi optimistická, co se týče jejich výhledu do dohledné budoucnosti. Respektive jejich tržní potenciál vidí vskutku optimisticky. A to především díky datovým centrům. Společnost uvedla, že její celkový cílový trh nyní představuje 300 miliard USD. Oproti 79 miliardám USD z roku 2020. AMD totiž rozšířilo svou působnost nedávnými akvizicemi Xilinx a Pensando Systems. Obě akvizice jsme si v předešlých analýzách zevrubně rozebrali.

AMD předpovědělo zlepšení ziskových marží a volného cash flow. A také složený roční růst tržeb o 20 % na příští tři až čtyři roky. Firma navíc představila své nejnovější čipy pro PC, hry, servery a datová centra.

Fundamentální analýza AMD akcie

Takže AMD dosáhla za první čtvrtletí obratu v hodnotě 5,9 miliardy USD, což je mezikvartálně solidní vzestup o 22 %. Meziročně je to zlepšení o cca 71 %. Respektive je obrat za první čtvrtletí pro AMD historický rekord. Provozní zisk si však mezikvartálně pohoršil o 28,4 % na 868 milionů USD. Meziročně je to růst o 29 %. Čistý zisk zaznamenal mezikvartálně pokles o 19,3 %, díky čemuž je ve výši 786 milionů USD. Meziročně je to ovšem růst o 41,6 %. EBITDA vyšplhala na 1,5 miliardy USD. Mezikvartálně je to růst o více jak 11 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk, výnos a zisková marže AMD akcie
Zisk, výnos a zisková marže

Hrubá marže je za první kvartál 43 %. Provozní marže dosahovala skoro 15 %. Zatímco čistá marže je 13,35 %. Zisková marže je proto výrazně slabší než u předešlých sledovaných kvartálů.

Zdroj: tradingview.com
Jednotlivé statistické metriky AMD akcie
Jednotlivé statistické metriky

Zisk na akcii (EPS) je 0,56 bodů. Ukazatel P/E byl ke konci prvního čtvrtletí 44,63 bodů. Leč od té chvíle cena výrazně klesla, takže aktuální P/E činí 32,44 bodů. Čili za posledních pár let jsme na vcelku nízkých úrovních. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pouhých 11 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí 10,6 %. V porovnání s předešlými kvartály jsou uvedené metriky na samém dně.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahoval k prvnímu kvartálu téměř 2 body a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahoval 2,4 bodů. Obě hodnoty jsou určitě nadstandard, takže AMD drží dostatek likvidity pro případné uspokojení závazků, které mají v dohledné době splatnost.

Když se podíváme na konkrétní čísla, v hotovosti má AMD 4,74 miliardy USD. Zatímco v krátkodobých investicích 1,79 miliardy USD. Což dohromady dělá 6,53 miliardy USD.

Hlavně celková aktiva jsou velmi zajímavá, protože mezikvartálně vzrostly o 439 %. Z 12,42 miliardy USD na téměř 67 miliard USD. Důvodem jsou dokončené akvizice. Celkové závazky logicky taktéž vzrostly, o 135 % na 11,6 miliardy USD. Vlastní kapitál tak nyní činí 55,33 miliardy USD, růst o 638 %. Tady aspoň vidíte, jak lze udělat rozvahu atraktivnější. Třeba v období dot com bubliny bylo častým jevem, že firmy prováděly akvizice, aby právě dosáhly tohoto “nafouknutí”. Tím samozřejmě neříkám, že AMD se odhodlalo k akvizici kvůli tomuhle. Uvádím to pouze pro širší kontext.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je téměř nulový. Celkový dluh je 2,16 miliardy USD. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům je taktéž skoro nula.

Technická analýza AMD akcie

Prvně se podíváme na týdenní graf, u kterého chci zmínit levely, jež jsou dlouhodobě dosti zajímavé. “Bohužel” jsou to úrovně docela vzdálené od našeho historického maxima na cca 165 USD. V relativních číslech je to od ATH 78 – 92 % dolů. Konkrétně jsou to tedy cenové S/R levely 35, 15 a 12 USD. Vycházím hlavně z objemového profilu, dle kterého na 35 USD začíná větší likvidní cluster.

Největší špičatost a tudíž point of control je zhruba na 12 USD. Jedná se již o akumulační cenové hladiny, které mohou být pro velké investory hodně zajímavé. Jakmile totiž začnou ve velkém nakupovat velké entity, propad ceny definitivně zastaví. A vytvoří tím podmínky pro otočku trendu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf AMD akcie
Týdenní graf AMD akcie

Pro každého burzovního spekulanta je proto důležité hledat cenové úrovně, které jsou právě zajímavé pro velké burzovní hráče. Bez nich to totiž prostě nejde. Přitom v dnešní době je identifikace těchto hladin vcelku jednoduchá. Objemový profil vám je doslova ukáže. Dřív to tak jednoduché nebylo, protože tyhle nástroje nebyly dostupné.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf AMD akcie
Denní graf AMD akcie

Co se týká denního grafu, AMD akcie prozatím striktně drží klesající trend znázorněný tou rezistenční diagonálou. Dochází pouze ke krátkým korekcím do protitrendu, po kterých ovšem následuje další klesající vlna. Z grafu je dále patrné, že prozatím funguje jako držák S/R level 86 USD. Čili ta celková ztráta od historického maxima je skoro 50 %. Jinak celé to cenové pásmo v rozmezí 98 – 74 USD je dle objemového profilu nemálo likvidní. Proto medvědům bude nějakou dobu trvat, než ho zcela prorazí.

Závěrem

Z pohledu obratu a výnosů se společnosti AMD zadařilo i na začátku letošního roku. Když se ovšem podíváme na statistické metriky jako ROE, ROIC nebo marže, zjistíme, že byznys očividně dostává negativní zásah. A nejspíš uvidíme to samé i za druhý kvartál.

Přesto jsou akcie AMD jedny z nejlepších na trhu a z těch růstových akcií se relativně drží. V každém případě sledujte zmiňované levely a reakce kurzu na dotyk s nimi.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎