Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie AMD – Akvizice s Xilinx dokončena, největší zisk v historii firmy, ale technicky trh skomírá

Publikováno
Akcie AMD – Akvizice s Xilinx dokončena, největší zisk v historii firmy, ale technicky trh skomírá
Zdroj: depositphotos.com

Akcie AMD z fundamentálního hlediska v posledních pár letech nesmírně zesílily. Vzhledem k tomu, že celý rok 2021 je ukončený, ukážeme si snadno viditelný kontrast s předešlými léty. Nezapomeneme ovšem i na kurzový vývoj akcií, který si rozebereme v rámci technické analýzy. Povíme si i poslední důležité zprávy, včetně dokončené akvizice s firmou Xilinx.

Akvizice s Xilinx je dokončena

Společnost AMD 14. února dokončila největší akvizici v historii polovodičového průmyslu. Nákupem společnosti Xilinx za 49 miliard dolarů. Celý proces probíhal minimálně rok a půl. Původně se ovšem kalkulovalo s tím, že akvizice bude hotová již ke konci roku 2021. Čekalo se pouze na rozhodnutí antimonopolních orgánů.

Čili bylo již nějakou dobu jisté, že k akvizici dojde – podotýkám, že hodnota transakce byla původně 35 miliard USD, protože firma asi platila ve svých akcií (od té doby hodně vzrostla jejich hodnota).

Zároveň chci upozornit, že zpráva ohledně akvizice je už samozřejmě dávno tzv. priced in – dlouho se o akvizici vědělo.

Nicméně společnost AMD si od dokončené akvizice hodně slibuje. Tento obchod dle jejich slov z nich dělá absolutního lídra v oblasti vysoce výkonných a adaptivních počítačů. Rozšiřuje také celkový trh AMD na zhruba 135 miliard USD z 80 miliard USD.

Zatímco AMD vyrábí centrální procesorové jednotky a grafické procesory, Xilinx se zaměřuje na vývoj a výrobu speciálních čipů. Známé jako „field-programmable gate arrays“ a adaptivních systému na čipu. Akvizice umožní AMD získat větší část trhu datových center. Což pro nás znamená, že jejich výnosy by měly v následujících obdobích růst.

CEO AMD – Jak to vidí s trhem čipů?

Nedostatek čipů samozřejmě pořád trápí celý trh. Respektive výrobci čipů na tom vydělávají, zatímco zbytek trhu musí platit víc. A dokud je nabídka na trhu slabá, zůstane to tak. Už jsme tohle téma zmínili v analýze na akcie Qualcomm, takže si pouze stručně uvedeme, co tvrdí CEO AMD doktorka Lisa Su.

Lisa Su je toho názoru, že v celém polovodičovém průmyslu probíhají masivní investice. Například jsme si už párkrát zmiňovali, že Intel plánuje postavit vůbec největší továrnu, která má stát hned zpočátku 20 miliard USD.

Nicméně v průběhu času se investice může vyšplhat až na 100 miliard USD. Čili průmysl s polovodiči rozhodně není pozadu. Tady si dovolím upozornit, že právě tyto velké investice ze strany Intelu jsou pro AMD ta největší hrozba. Intel zaspal dobu a evidentně se snaží dohnat své resty a dostat se zpátky na vrchol.

I přesto se dle CEO AMD nedostatečná nabídka ještě tento rok nevyřeší. Ještě polovina roku 2022 má být spíše horší. Až v druhé polovině letošního roku má dojít k viditelnému zlepšení. Lisa Su patří k tzv. insiderům, takže má samozřejmě nejlepší možné informace o dění uvnitř firmy. Avšak je dobré podobná slova brát s rezervou, protože i insideři mohou lhát/manipulovat.

Fundamentální analýza akcie AMD

Kvartální výsledky

Co se týče kvartálních výnosů, ty za předešlá čtvrtletí stabilně stoupají. Za poslední čtvrtletí výnosy činily 4,83 miliardy USD. Což je mezikvartálně růst o téměř 12 %. Zisk byl též solidní, dosahoval 974 milionů USD, mezikvartálně zlepšení o 5,5 %. Nicméně nejlepší výsledek se datuje k poslednímu kvartálu z roku 2020 – 1,78 miliardy USD.

Hrubá marže za poslední kvartál dosahovala více jak 50 %. Provozní marže byla přes 25 %. Čistá marže činila více jak 20 %. Čili se jednalo o jeden z lepších kvartálů. Ovšem čtvrtý účetní kvartál roku 2020 dosahovala čistá marže až 55 % – proto takové zisky.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály.
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnosy jsou 1,21 miliardy USD. Mezikvartálně provozní výnosy vzrostly o velmi pěkných 27 %. EBITDA si taktéž solidně polepšila o více jak 26 % na 1,35 miliardy USD. Volné cash flow bylo za poslední účetní období 736 milionů USD – při srovnání s předešlými roky takový standard.

Zisk na akcii (EPS) jsou téměř 0,8 body. Ukazatel P/E je zhruba 57 bodů. Předchozí tři kvartály se hodnoty držely těsně nad 30 body, takže akcie AMD zase „podražily“. Uvedený ukazatel je třeba brát v kontextu, ale i přesto je to už vážně hodně. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 47,5 %. Rentabilita je na hodně vysoké úrovni, ale předchozí kvartály byly znatelně silnější. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 44,5 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,56 bodů. Učebnicově se má poměr rovnat 1-2, takže AMD drží vůči dluhu nadbytek likvidity. Poměr roven 1 znamená, že firma je okamžitě schopna zaplatit dluhy, které mají v dohledné době splatnost. Proto musí podnik vlastnit dostatek velmi likvidních aktiv. Vyšší poměr ovšem neznamená hned lépe, protože velmi likvidní aktiva nesou malý výnos.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 2 bodů, což je právě učebnicově přijatelná hodnota. Ukazatel běžné likvidity kalkuluje s aktivy, které nelze ihned převést na peněžní prostředky. Ovšem jejich „roztavení“ do likvidní podoby nesmí trvat déle jak rok. Zatímco ukazatel pohotové likvidity kalkuluje pouze s velmi likvidními aktivy.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,06 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,1 bodů. Oba poměry jsou proto logicky přijatelné. Celkový dluh firmy dosahuje 582 milionů USD, což je vůči vlastnímu kapitálu 7,14 miliardy USD zanedbatelné. Vlastní kapitál firmy roky soustavně roste, což musíme kvitovat.

Roční výsledky

Při pohledu na přiložený graf je zjevné, že výsledky za celý rok 2021 jsou pro AMD vůbec nejlepší v historii firmy. Meziročně výnosy vzrostly o více jak 68 % na 16,43 miliardy USD. Zatímco zisk byl utržen 3,16 miliardy USD, což je meziročně zlepšení o 27 %. To je největší roční zisk v historii firmy.

Hrubá marže je za celý rok 48,25 %, což je od roku 2015 nejvyšší hodnota. Provozní marže je za rok 2021 téměř 22,5 %. Zisková marže je 19,24 %. Čili i z pohledu marží se jedná o nejlepší výsledek za poslední léta.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky

Provozní výnosy dosahují za celý fiskální rok 3,68 miliardy USD. Meziročně tudíž provozní výnosy stouply o 166 %. EBITDA meziročně posílila o více jak 138 % na 4,14 miliardy USD. Volné cash flow za celý rok firma vygenerovala na 2,22 miliardy USD. Zase se za předcházející roky jedná o nejlepší výsledek. Zisk na akcii (EPS) je 2,57 bodů.

Technická analýza akcie AMD

Akcie AMD mají své all time high na 164,5 USD, které se datuje do konce listopadu. Od té doby se ovšem trh spíše otřásá, než by byl nějak stabilní. Od konce listopadu můžeme sledovat, že probíhá klesající trend, který trvá už po mnoho týdnů. Od historického maxima po tržní minimum z ledna letošního roku činila ztráta téměř 40 %. A kdyby propad nezastavil S/R level 98 USD, bylo by to ještě horší.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie AMD
Denní graf akcie AMD

Na řečené úrovni došlo ke vskutku iniciativní reakci, díky čemuž se cena rychle vrátila do těsné blízkosti S/R levelu 135 USD a 100denního klouzavého průměru. Zde ovšem došlo k ráznému zamítnutí a cena se dokonce vrátila zpátky pod S/R level 120 USD. Propad se sice zastavil u 200denního klouzavého průměru, ale může brzy zase pokračovat k S/R levelu 98 USD.

Ta zmiňovaná hladina je hodně silná. Jednak je to vrchol z počátku roku 2021 a navíc zde dle objemového profilu začíná likvidní cluster. To ale automaticky neznamená, že nemůže dojít k průlomu. Musím zdůraznit, že tržní struktura, která se tvoří od listopadu, je mnohem jiná než předešlé korekční struktury. Prodávající jsou hrozně agresivní (trend je strmý) a na základě objemů mají velkou sílu – ty postupně s klesajícím kurzem rostou.

V případě, že se k S/R levelu 98 USD vrátíme, je nutné sledovat reakci na dotyk. Pokud kurz úroveň prolomí, vnímal bych to jako velký problém. Potom by trh asi směřoval k otestování S/R levelu 74 USD. Což od historického maxima znamená ztrátu asi 55 %.

Závěrem

Akcie AMD za rok 2021 fundamentálně nesmírně zesílily. Výnosy jsou velmi dobré, zisk je též solidní. Rentabilita odpovídá technologickému sektoru. Vlastní kapitál je postupně navyšován, podnik je bez dluhů. Dokáže ovšem AMD novou laťku překonat i v roce 2022? Pokud bude i nadále na trhu slabá nabídka s čipy, je to možné. Pokud se ovšem nabídka s poptávkou dostanou do rovnováhy, může rok 2022 hospodářsky skončit znatelně hůř.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎