Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americký dolar je v nesnázích – Ale na jak dlouho, bude brzy opět posilovat?

Americký dolar je v nesnázích – Ale na jak dlouho, bude brzy opět posilovat?
Zdroj: depositphotos.com

Americký dolar asi rok a půl v kuse drtil celý trh. A tím jsou myšleny jednak jiné měny, ale i akcie. Těch důvodů, proč tomu tak je, je vícero. Růst amerického dolaru je totiž důsledek změny v měnové politice Federálního rezervního systému. V polovině roku 2021 začalo být zřejmé, že v dohledné době přijde restriktivní měnová politika, a proto taky americký dolar potom rok a půl strmě rostl.

Avšak posledních několik týdnů je dolar spíše v nesnázích. Minulý týden byl dokonce vůbec nejhorší za předchozích několik let. Jelikož kurzová ztráta na dolarovém indexu činila asi 4 %.

Proč se tak stalo? A je šance, že dolarový index zase započne růst? Co může pokračování v poklesu dolaru znamenat pro trhy? Je to dobře? Špatně? Na to si zkusíme odpovědět.

Růst úrokových sazeb jako palivo pro růst dolaru

Jak už bylo řečeno, americký dolar velmi rychle posiloval díky nové měnové politice Fed. Navíc je současný cyklus růstu úrokových sazeb vůbec nejagresivnější za předešlých 40 let. Proto není nijak překvapující, že se to odráží na měnovém trhu. Růst úrokových měr láká spekulativní kapitál do dané země. A to znamená větší poptávku po dané měně.

Nesmíme zapomínat i na to, že vyšší sazby implikují nižší inflaci. A to opětovně zvyšuje poptávku po dané měně. Nemluvě o tom, že americká centrální banka tímto způsobem inflaci exportuje do zemí, se kterými obchoduje. Protože potřebujete více své vlastní měny na koupi produktů a služeb z USA. A tak bychom mohli pokračovat.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Taky nesmíme opomenout kvantitativní utahování, neboli redukci držených aktiv v bilanci centrální banky. To je též tlak na růst úrokových měr na trhu. A tedy růst hodnoty amerického dolaru vůči ostatním měnám. Řečený měnový nástroj je hrozně opomíjen. Přitom má též váhu. Paradoxně o kvantitativním uvolňování se mluvilo neustále, kdežto o “bratříčkovi” v podobě kvantitativního utahování skoro vůbec.

Nižší inflace jako těžká rána pro dolar

Nedávno došlo ke zveřejnění inflačních dat za říjen. Inflace činila v meziročním podání 7,7 %. Kdežto konsenzus trhu se pohyboval mezi 7,9 – 8 %. Šlo o první pozitivní makro zprávu za předešlých několik měsíců. Pozitivní i v tom smyslu, že Fed možná zmírní to tempo růstu úrokových sazeb. Což byl obrovský boost pro růst kurzů na akciovém trhu a komoditách jako je zlato. Naopak dolarový index se hluboce propadl.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Zmiňoval jsem ještě jádrovou inflaci. Jádrová inflace meziměsíčně klesla o 0,3 procentní bodu. Z 6,6 % na 6,3 %. Nicméně její úroveň se pořád drží kolem 6 %. A to již od začátku letošního roku. Z čehož vyplývá, že prozatím vůbec nereaguje na restrikce, které Fed provádí od března letošního roku. Respektive nejsou viditelné. Proto americká centrální banka nemá vlastně příliš důvod cokoliv v jejich dosavadní politice měnit.

Navíc jenom za tento týden se tři členové FOMC veřejně vyjádřili ve stylu: “Inflace je příliš vysoká, pořád budeme pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb”. Je proto možné, že si Fed připravuje půdu pro pátý hike v řadě o 0,75 procentního bodu. Ačkoliv dle Fed Watch trhy víceméně stále kalkulují s růstem pouze o 0,5 procentního bodu. 

Vytváří dolarový index dno? Nebo bude pokračovat v poklesu?

Když se podíváme na týdenní graf dolarového indexu, můžete vidět tu spoušť z předešlých týdnů. Trh ztratil jaksi momentum, což vyústilo v ten mohutný pokles na S/R pásmo 106,5 bodů. Tím došlo k průlomu skrze strmou supportní diagonálu, kterou kurz respektoval mnoho měsíců. Po velmi dlouhé době tak dolarový index dle technické analýzy projevil velkou slabost.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu
Týdenní graf dolarového indexu

Zatímco poslední týden je to už mnohem lepší. A to i díky jednotlivým prohlášení členů FOMC. Pokaždé na to dolar reagoval pozitivně. Malá část trhu si začíná uvědomovat, že riziko udržení stávajícího tempa roste. Navíc se kurz drží na silném supportu. Takže tu máme tu práci s očekáváním a technický level, o který se trh může opřít.

Je pro trhy pozitivní, když dolar klesá?

Klesající dolar implikuje tzv. risk on. Zkrátka je větší ochota riskovat na aktivech jako jsou akcie a Bitcoin. Avšak za současných okolností to může znamenat velký problém. Klesající dolar může být předzvěst pro začínající recesi v USA.

Když investoři začnou čichat ve vzduchu ekonomický problém, co udělají? Začnou kapitál stahovat pryč. Takže se dolaru zbaví. Ale nezbaví se ho způsobem, že koupí třeba zase akcie. Utečou do jiné měny, nebo koupí třeba zlato či federální dluhopisy, které jsou teď levné.

Závěrem

A jak to celé dopadne? To nikdo logicky neví, protože křišťálovou kouli nemáme. Můžeme ale předvídat. A to znamená mít strategii, které se každý investor a spekulant drží. Proto je nutné chápat kontext.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.