Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Růst americké ekonomiky vyvolává spekulace o změnách měnové politiky Federálního rezervního systému. Sníží se úrokové sazby už do poloviny roku?
Americká ekonomika zažívá růst a nezaměstnanost je nízká, což vyvolává spekulace o možné změně měnové politiky Federálního rezervního systému. Panuje stále větší shoda na tom, že Fed může v letošním roce snížit úrokové sazby, a to možná i vícekrát, neboť inflace se zdá být v souladu s cílem centrální banky.
Preferovaný ukazatel inflace Fedu naznačuje, že ve druhé polovině roku 2023 se roční míra inflace pohybovala kolem 2 %, což odpovídá cíli centrální banky.
Většina ekonomů očekává, že Fed svou základní úrokovou sazbu, která se v současnosti pohybuje kolem 5,4 %, začne snižovat do poloviny roku 2024.
V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 3,3 % ročně a zprávy o podnikatelské aktivitě z různých odvětví vykazují zlepšení.
Navzdory tomu jsou představitelé Federálního rezervního systému ohledně snižování sazeb opatrní.
Klíčová sazba je v současné době na 22letém maximu.
Přestože panuje optimismus, že inflační tlaky s růstem ekonomiky a trhu práce poleví, panuje také obava, že by předčasné snížení sazeb mohlo vyvolat opětovné zvýšení inflace.
Tom Barkin, prezident Federální rezervní banky v Richmondu, poukázal na minulé případy, kdy se zdálo, že inflace byla zkrocena, což vedlo ke snížení sazeb, jen aby v následujícím roce inflace opět prudce vzrostla.
Barkin, který v letošním roce hlasuje o politice úrokových sazeb, vyjádřil přání vyhnout se takovému scénáři horské dráhy.
Představitelé Fedu se snaží získat více času, aby zajistili konzistentní trend snižování inflace. Současná síla ekonomiky, kterou demonstruje silný trh práce s mírou nezaměstnanosti držící se na úrovni 3,7 %, naznačuje, že může udržet růst bez nutnosti okamžitého snižování sazeb.
Zatímco v současné době se předpokládá scénář “měkkého přistání”, dlouhodobě vysoké úrokové sazby by mohly utlumit půjčky a výdaje a potenciálně překlopit ekonomiku do recese.
Prezidentka Clevelandské centrální banky Loretta Mesterová zmínila, že pokud se ekonomické podmínky budou vyvíjet podle očekávání, mohlo by snižování sazeb začít později v průběhu roku.
Toto oživení ekonomické aktivity představuje hlavolam, který někteří ekonomové označují jako situaci “bez přistání”, kdy ekonomika zůstává silná ale inflace přetrvává jako hrozba.
V takovém případě může být Fed nucen udržovat vyšší sazby po delší dobu. Předseda Fedu Jerome Powell připustil riziko stabilizace inflace nad 2% cílem, a proto si centrální banka nechává otevřené možnosti a se snižováním sazeb nespěchá.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.