Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alibaba vydává dluhopisy – bude to jeden z největších úpisů v historii Číny!

Publikováno
Alibaba vydává dluhopisy – bude to jeden z největších úpisů v historii Číny!
Zdroj: depositphotos.com

Alibaba má v plánu tento měsíc získat až 8 miliard dolarů skrze prodej svých dluhopisů. Tímto způsobem se chce dopředu pojistit před dopady případných regulací, které by mohla čínská vláda využít jako odplatu za projev Jacka Ma. Ten se však na více než dva měsíce ztratil z očí veřejnosti, což mělo vliv i na cenu akcií.

Podaří se Alibabě vydat své dluhopisy? A pokusila se čínská vláda doopravdy odstranit Jacka Ma?

Alibaba chce získat alespoň 5 miliard dolarů

E-commerce společnost Alibaba chce prodejem svých dluhopisů získat alespoň 5 miliard dolarů, přičemž konečná částka by se mohla vyšplhat až na 8 miliard dolarů. Všechny získané finanční prostředky chce využít především na své firemní náklady a dluhy.

Poznámka

Alibaba potřebuje v tomto roce splatit (či přinejmenším refinancovat) svůj dluh za 1,5 miliardy dolarů.

Mohlo by se jednat i o jeden z největších úpisů dluhopisů. Jestliže by bylo upsáno všech 8 miliard dolarů, jednalo by se o 2. největší úpis dluhopisů v historii Číny. Větší byl jen úpis od Postal Savings Bank of China z minulého roku.

upis-dluhopisu-alibaba-group-bude-jeden-z-nejvetsich-vubec
Srovnání s dalšími největších čínskými úpisy dluhopisů. Zdroj: FT.com

Jelikož se jedná o poměrně čerstvou informaci nejsou momentálně známé všechny podrobnosti včetně přesného data, kdy by mohly být dluhopisy dostupné.

Čínská vláda chystá regulace na Alibabu a Ant Group

Alibaba se chce navíc pomocí dluhopisů pojistit proti dopadům případných regulací, které by mohly zasáhnout jak ji, tak i její dceřinou společnost Ant Group. Důvodem má být loňský projev Jacka Ma, který se na Bund Summit v Šanghaji nechal slyšet, že celý finanční a regulační systém v Číně nefunguje a státní banky popsal jako “zastavárny”.

Následně bylo IPO Ant Group pozastaveno na burze v Šanghaji a Hongkongu, přičemž nikdo stále neví, zda k němu nakonec dojde. Podle některých zdrojů měly mít v jeho zrušení prsty nejvyšší špičky čínské politiky včetně prezidenta.

Samotná společnost musela navíc vracet miliardy svým investorům, což i snížilo ohodnocení celé společnosti (viz graf níže). V současnosti není jasné, jak se bude situace nadále vyvíjet a zda investoři vloží svoji důvěru do připravovaných dluhopisů Alibaba Group.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tím ovšem “šikana” ze strany úřadů neskončila. Alibaba, Tecent a další společnosti musely nedávno platit pokutu. Více v našem samostatném článku.

Stáhl se Jack Ma z veřejného života, nebo za vším stojí čínská vláda?

Investoři mají obavy i o zakladatele Alibaby Jacka Ma, který se z očí veřejnosti ztratil ihned po zrušení IPO Ant Group. V návaznosti na to se začaly objevovat otázky o tom, zda v jeho “zmizení” nemá prsty čínská vláda. Odklizení či zmizení nepohodlných osob by pro čínský režim nebylo žádnou novinkou, a proto na tyto spekulace odpověděly i akcie Alibaby poklesem o 3 %.

Následující den vyšly na povrch informace o tom, že se Jack Ma pouze stáhl z veřejného života, aby zbytečně nezvyšoval napětí mezi ním a čínskou vládou.

Ta měla údajně navíc instruovat místní novináře, aby situaci okolo regulací nějak neanalyzovali a ani necitovali zahraniční zdroje.

Po těchto zprávách vzrostly akcie o 5 %, což však neznamená, že by v budoucnu nemohl přijít další pokles.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎