Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Dluhopisy » Alibaba vydává dluhopisy – bude to jeden z největších úpisů v historii Číny!

Alibaba vydává dluhopisy – bude to jeden z největších úpisů v historii Číny!

Alibaba vydává dluhopisy - bude to jeden z největších úpisů v historii Číny!

Alibaba má v plánu tento měsíc získat až 8 miliard dolarů skrze prodej svých dluhopisů. Tímto způsobem se chce dopředu pojistit před dopady případných regulací, které by mohla čínská vláda využít jako odplatu za projev Jacka Ma. Ten se však na více než dva měsíce ztratil z očí veřejnosti, což mělo vliv i na cenu akcií.

Podaří se Alibabě vydat své dluhopisy? A pokusila se čínská vláda doopravdy odstranit Jacka Ma?

Alibaba chce získat alespoň 5 miliard dolarů

E-commerce společnost Alibaba chce prodejem svých dluhopisů získat alespoň 5 miliard dolarů, přičemž konečná částka by se mohla vyšplhat až na 8 miliard dolarů. Všechny získané finanční prostředky chce využít především na své firemní náklady a dluhy.

Mohlo by se jednat i o jeden z největších úpisů dluhopisů. Jestliže by bylo upsáno všech 8 miliard dolarů, jednalo by se o 2. největší úpis dluhopisů v historii Číny. Větší byl jen úpis od Postal Savings Bank of China z minulého roku.

upis-dluhopisu-alibaba-group-bude-jeden-z-nejvetsich-vubec
Srovnání s dalšími největších čínskými úpisy dluhopisů. Zdroj: FT.com

Jelikož se jedná o poměrně čerstvou informaci nejsou momentálně známé všechny podrobnosti včetně přesného data, kdy by mohly být dluhopisy dostupné.

Čínská vláda chystá regulace na Alibabu a Ant Group

Alibaba se chce navíc pomocí dluhopisů pojistit proti dopadům případných regulací, které by mohly zasáhnout jak ji, tak i její dceřinou společnost Ant Group. Důvodem má být loňský projev Jacka Ma, který se na Bund Summit v Šanghaji nechal slyšet, že celý finanční a regulační systém v Číně nefunguje a státní banky popsal jako "zastavárny".

Následně bylo IPO Ant Group pozastaveno na burze v Šanghaji a Hongkongu, přičemž nikdo stále neví, zda k němu nakonec dojde. Podle některých zdrojů měly mít v jeho zrušení prsty nejvyšší špičky čínské politiky včetně prezidenta.

Samotná společnost musela navíc vracet miliardy svým investorům, což i snížilo ohodnocení celé společnosti (viz graf níže). V současnosti není jasné, jak se bude situace nadále vyvíjet a zda investoři vloží svoji důvěru do připravovaných dluhopisů Alibaba Group.

Vývoj akcií Alibaba od srpna minulého roku
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Tím ovšem "šikana" ze strany úřadů neskončila. Alibaba, Tecent a další společnosti musely nedávno platit pokutu. Více v našem samostatném článku.

Stáhl se Jack Ma z veřejného života, nebo za vším stojí čínská vláda?

Investoři mají obavy i o zakladatele Alibaby Jacka Ma, který se z očí veřejnosti ztratil ihned po zrušení IPO Ant Group. V návaznosti na to se začaly objevovat otázky o tom, zda v jeho "zmizení" nemá prsty čínská vláda. Odklizení či zmizení nepohodlných osob by pro čínský režim nebylo žádnou novinkou, a proto na tyto spekulace odpověděly i akcie Alibaby poklesem o 3 %.

Následující den vyšly na povrch informace o tom, že se Jack Ma pouze stáhl z veřejného života, aby zbytečně nezvyšoval napětí mezi ním a čínskou vládou.

Ta měla údajně navíc instruovat místní novináře, aby situaci okolo regulací nějak neanalyzovali a ani necitovali zahraniční zdroje.

Po těchto zprávách vzrostly akcie o 5 %, což však neznamená, že by v budoucnu nemohl přijít další pokles.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo