Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy ztrácí sílu. Čeká nás finální obrat dolů? Které přesvědčivé argumenty tomu napovídají?

Publikováno
Akciové trhy ztrácí sílu. Čeká nás finální obrat dolů? Které přesvědčivé argumenty tomu napovídají?
Zdroj: depositphotos.com

Akciový trh v posledních třech týdnech jednoznačně ztratil tu sílu, kterou jsme mohli vidět hlavně na přelomu května a června. Růstové momentum výrazně zesláblo, což může znamenat klidně i finální obrat směrem dolů. Nebo taky jenom nějaký komplexnější korektivní pohyb. Mnoho z nás právě čeká na to, že celkový akciový trh půjde alespoň otestovat low z letošního roku. Jiní jsou na oplátku dost býčí, někdy až zcela slepě.

V rámci dnešní analýzy si proto uvedeme argumenty pro další kurzový pokles na akciovém trhu (i bitcoinu). A podíváme se na cenové grafy Nasdaq a S&P 500.

Hospodářská recese je téměř jistota

Výnosová křivka by měl být jedním z hlavních ukazatelů každého investora do akcií a bitcoinu. Pokud nevíte, co je výnosová křivka, něco je hodně špatně a měli byste to rychle napravit. Historicky se totiž zmíněný indikátor osvědčil jako skvělý nástroj, který vás může “zachránit” před velkým utrpením. Každý nástroj je ale dvojsečný. Když ho neumíte používat, můžete si s ním i ublížit. Když si ho ale osaháte, získáte další mocnou zbraň ve vašem investování. Proč vedu nyní takové výchovné rady?

Dle výnosové křivky je hospodářská recese téměř jistá. Podle toho, co nám výnosová křivka vizualizuje, je jenom otázkou času, než to vypukne. V přiloženém grafu je výběr 10 spreadů a všechny jsou hluboko v záporných hodnotách. Co to znamená? Že inverze výnosové křivky je skoro 100%. Dále si všimněte, že spready svou hloubkou překonaly předchozí hospodářské recese. Vyjma tedy přelomu 70. a 80. let, kdy byl stav evidentně ještě horší.

Zdroj: realinvestmentadvice.com
Kombinace spreadů jednotlivých výnosů.
Kombinace spreadů jednotlivých výnosů

Z dalšího grafu vyplývá, že jakmile došlo k inverzi u poloviny z těch 10ti spreadů, implikovalo to recesi. A na předchozím grafu jsme zase viděli, že jsou v záporných hodnotách všechny spready. Můžeme se samozřejmě ještě zaobírat tím, že se dluhopisový trh mýlí. Možné to je. Faktem ale je, že v posledních několika dekádách to fungovalo. Takže býci se vlastně musí spoléhat na něco, co přijde poprvé. A sázet na něco, co je poprvé, je krapet riskantní. Obzvlášť, když na to spekuluje kdekdo.

Zdroj: realinvestmentadvice.com
S&P 500 a jednotlivé recese v závislosti na inverzi výnosové křivce
S&P 500 a jednotlivé recese v závislosti na inverzi výnosové křivce

Můj názor je takový, že ona hospodářské recese do USA zavítá někdy na začátku následujícího roku. A nejsem sám. Vycházím hned z několika premis. Růst úrokových sazeb má jisté zpoždění, protože reálná ekonomika je mix formálních a neformálních smluv. Polopaticky řečeno, podstatná část ekonomiky pořád těží z dřívějších nízkých úrokových sazeb. Jelikož ekonomické subjekty víc neplatí. Nějakou dobu trvá, než se vyšší sazby všude propíší. První hike v sazbách se datuje do března 2022. Proto jsem toho názoru, že po dvou letech od prvního zvýšení by měl být znát plný (akumulovaný) efekt restrikcí.

Dále vycházím z toho, co říká měnová autorita v podobě Federálního rezervního systému. Fed dostatečně komunikoval, že nás čekají ještě dvě zvýšení sazeb do konce roku. Když by jejich modely viděly hospodářský útlum, nic takového by neavizovali. Existuje samozřejmě možnost, že lžou, aby nezhoršili očekávání. Já si to ale nemyslím. Navíc to nelze nijak ověřit. Doposud fungují dle “manuálu”.

Dalším výborným argumentem je jádrová inflace (PCE), která je jednoznačně tzv. sticky. Jednoduše se jí dolů moc nechce, což implikuje restriktivní úrovně úrokových sazeb po delší čas. To potvrzuje i sám předseda Fed Jerome Powell. A čím déle restrikce potrvají, tím větší je riziko hospodářského útlumu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Jádrová inflace v USA (PCE)
Jádrová inflace v USA (PCE)

Akcie ztrácejí páru

Jak jsem už zmínil v úvodu, celkově akciové trhy ztrácejí momentum, které měly na přelomu května a června. Poslední dva až tři týdny jsou proto viditelně dost slabé. Může se samozřejmě jednat jenom o zaváhání. Ale když trh váhá v blízkosti původního all time high, tím horší to pro trh ve výsledku je. Jelikož ruku v ruce s tím roste ochota kasírovat zisky, které se vytvořily během kurzové expanze trvající od října minulého roku.

Každý býk proto nyní riskuje, že jenom krmí shorty větším hráčům. Obecně vzato ale byla první polovina letošního roku pro index úspěšná. Skoro 80 % předešlých ztrát smazáno. Not bad. Kazí to ale fakt, že index nahoru tahalo jenom několik titulů, jako jsou NVIDIA, Microsoft, Apple a další.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500

Technologický index Nasdaq je na tom velmi podobně. Přelom května a června byl, co se týče kurzového zhodnocení, fenomenální. Trhu se podařilo smazat skoro 80 % z předešlých ztrát. Ale poslední dva až tři týdny je z trhu naopak znát, že minimálně bez větší korekce trh asi jen tak sílu nenabere.

Každý růst má svou technickou příčinu a tou příčinou je šance pro ostatní spekulanty a investory akumulovat během korektivního pohybu.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index Nasdaq
Akciový index Nasdaq

Závěrem – Proč trhy ignorují zmíněné důvody?

Z dnešní analýzy by se mohlo zdát, že trhy zcela ignorují všechny ukazatele, které “věští” příchod recese. To je ale pravda jenom částečně. Vraťme se ještě k prvnímu grafu a doporučuji, abyste se na něj dostatečně podívali. Pak si díky těm zašedlým oblastem všimnete, že historicky recese udeřila až ve chvíli, kdy se spready vrátily do normálu.

Tím chci říct, že trhy rizikových aktiv to svým způsobem krátkodobě považují za býčí signál. Jelikož je to pořád “jenom” ve stavu očekávání. Největší strach může proto přijít až v době normalizace podoby výnosové křivky. Jelikož pokles krátkodobých výnosů znamená probíhající hospodářský útlum.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
31
2

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎