Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové indexy jsou v krizi! Kde může dojít k obratu a je k němu vůbec důvod?

Publikováno
Akciové indexy jsou v krizi! Kde může dojít k obratu a je k němu vůbec důvod?
Zdroj: depositphotos.com

Akciové indexy jsou poslední dva roky jako na houpačce. Rudý rok 2022 přinesl mnoho spekulací ohledně konce akciového růstu. Tyto spekulace byly záhy vyvráceny v první polovině roku 2023, kdy akciové indexy atakovaly svá historická maxima. Ale co nyní? Ústup z maxim nevěstí nic dobrého, protože trh evidentně neměl sílu dále růst. Jak si v současné době stojí jednotlivé akciové indexy, se dočtete v tomto článku.

S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
DAX 40 / DAX
Načítání
Načítání
Načítání

Září nebyl vůbec pozitivní měsíc pro akciové indexy, které během něho dokázaly vytvořit nová cenová low. Například akciový index S&P 500 odepsal 6,5 %, technologický index NASDAQ 100 ztratil 6 % a německý akciový index DAX 40 klesl o 7 %. Jedním z důvodů, které táhly cenu indexů níže, je silný americký dolar, který začátkem září prorazil svůj dlouhodobý klesající trendový kanál, čímž se dostal do up trendu.

Ohledně akciového poklesu stojí za zmínku také pokles třicetiletých amerických státních dluhopisů, jejichž výnosy obvykle investorům pomáhají hedgeovat právě akciové propady. Nyní se nacházíme v situaci, kdy oba tyto finanční instrumenty oslabují, což investorům výrazným způsobem svazuje ruce při řízení kapitálu. Nyní se již pojďme podívat na cenové grafy nejznámějších akciových indexů.

TIP: Drama na trzích: Krvavá lázeň na akciových trzích pokračuje! Vracíme se zpět k medvědímu trendu?
TIP: Drama na trzích: Krvavá lázeň na akciových trzích pokračuje! Vracíme se zpět k medvědímu trendu?

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P¨500 se od poloviny letošního roku obchoduje v klesajícím trendu. Trh již otestoval hodnotu nejbližší supportu, který se nacházel na hodnotě 4 200 bodů, kde vytvářel konfluenci s 38,2 % Fibonacciho retracementu. Index po této nákupní reakci testuje rezistentní zónu, která vznikla na základě proražení lokálních cenových minim.

Zamítnutí nižších cen se odehrálo pomocí agresivního nákupního tlaku, takže trh může prorazit rezistenci a dostat se tak na vyšší hodnoty. Pokud k proražení nedojde, může trh stagnovat na hodnotách mezi 4 200 a 4 350 bodů, tedy mezi rezistencí a nově vzniklým cenovým low.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf akciového indexu S&P500
Týdenní cenový graf akciového indexu S&P500

Akciový index NASDAQ

Akciový index NASDAQ 100 se obchoduje pod hodnotou klesající trendové čáry. Poté, co trh otestoval rezistenci nacházející se v cenovém výběžku poblíž historických maxim, tento technologický index oslabuje. Na vině může být také vystřízlivění ohledně jarního AI boomu a fakt, že Big Tech akcie globálně oslabují.

TIP: Nejvíce shortovaná akcie: Jak soupeří Elon Musk a Bill Gates o akcie Tesla?
TIP: Nejvíce shortovaná akcie: Jak soupeří Elon Musk a Bill Gates o akcie Tesla?

Nejbližší supportní úroveň se nachází na hodnotě 13 500 bodů a tvoří konfluenci s 50 % Fibonacciho retracementu. Dokud trh nepokoří hodnotu klesající trendové čáry, bude se i nadále obchodovat v down trendu. NASDAQ si v červenci prošel rebalancováním váhy jednotlivých společností v indexu, přičemž byla snížena váha (vliv) Big Tech na jeho hodnotu. I tento fakt může být důvodem, proč index ustoupil ze svých maxim.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf akciového indexu NASDAQ
Týdenní cenový graf akciového indexu NASDAQ

Německý akciový index DAX 40

I akciový index DAX se obchoduje pod hodnotou klesající trendové čáry. Na cenovém grafu tohoto indexu si můžeme povšimnout tendence indexu vytvářet tzv. pullback formace, při kterých se cena indexu vrací na hodnotu, kterou předchozím agresivním cenovým pohybem porazila. Tato formace vyhovuje trendový obchodníkům a investorům, ovšem v okamžiku případného poklesu indexu může být velmi negativní.

Samotný pullback totiž značí to, že trh již supportní úroveň otestoval, čímž snížil její podpůrnou schopnost směrem do budoucnosti. Tyto otestované supporty se nacházejí na hodnotách 14 600 a 13 900 bodů. Proto by na těchto zónách měli investoři a obchodníci vyžadovat od trhu potvrzení nákupní aktivity a dbát pravidel svého money managementu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní cenový graf akciového indexu DAX 40
Týdenní cenový graf akciového indexu DAX 40

Závěr

Silný americký dolar poslal akciové indexy na nižší hodnoty. Během září indexy vytvořily svá lokální cenová minima, přičemž se stále obchodují v klesajících trendech. Akciové indexy mají ty nejvýznamnější supporty ještě neotestovány, což může být jednak dobrá zpráva, protože trh má efektivní podporu v růstu, na druhou stranu to značí prostor pro výraznější pokles. Trh rovněž naceňuje oslabení zájmu o umělou inteligenci, která byla v letních měsících hlavním hnacím motorem růstu indexů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎