Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejvíce shortovaná akcie: Jak soupeří Elon Musk a Bill Gates o akcie Tesla?

Nejvíce shortovaná akcie: Jak soupeří Elon Musk a Bill Gates o akcie Tesla?
Zdroj: tesla.com

Tesla zůstává nejvíce shortovanou akcií mezi velkými americkými společnostmi, přičemž Elon Musk má podezření, že Bill Gates stále drží významnou krátkou pozici. Short-selleři hráli v historii akcií Tesla klíčovou roli a nebyla vždy negativní.

Prodejci krátkých pozic, tedy lidé sázející proti akciím společnosti, hrají v burzovní historii Tesly důležitou roli. V průběhu let se Tesla často umisťovala na předních místech žebříčku nejvíce shortovaných akcií na burze Nasdaq.

Jakmile se automobilka stala ziskovou, začali tito spekulanti vybírat ztráty/zisky a ztrácet zájem. Zdá se však, že se v poslední době zájem o shortování akcií Tesla opět zvyšuje.

Znovu se objevuje nedůvěra investorů vůči akciím Tesla

Tesla je nyní již čtyři měsíce po sobě nejvíce shortovanou americkou akcií s velkou tržní kapitalizací v USA.

Počet shortovaných akcií nyní činí 85 milionů akcií, což představuje hodnotu více než 21 miliard dolarů. Ačkoliv můžete toto číslo vypadat jako ohromující, je nižší než denní objem obchodů s akciemi Tesla, kterých se v průměru zobchoduje více než 120 milionů denně.

Jedním z nejvýznamnějších short-sellerů společnosti Tesla byl i Bill Gates. Několikrát se objevily zvěsti, že zakladatel Microsoftu v letech 2020 a 2021 sázel proti akciím Tesla, ale nikdy to nechtěl veřejně potvrdit – i když Muskovi to prý přiznal.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tato záležitost spatřila světlo světa díky novému Muskovu životopisu, který vyšel začátkem září. Životopisec Walter Isaacson připomněl setkání Gatese a Muska v texaské továrně Gigafactory v roce 2022.

Museli řešit jednu ožehavou otázku. Gates shortoval akcie Tesly, ale ukázalo se, že se mýlil. Než dorazil do Austinu, přišel o 1,5 miliardy dolarů. Musk se o tom dozvěděl a zuřil, neboť short-selleři podle něj obsadili i jeho nejužší kruh. A ačkoliv se Gates omluvil, Muska to neuklidnilo.

“Omluvil jsem se mu. Jakmile se dozvěděl, že jsem akcie shortoval, byl na mě velmi zlý, ale on je zlý na spoustu lidí, takže si to nemůžete brát příliš osobně,” říká Gates.

V knize se uvádí, že v polovině roku 2022 měl Gates stále krátkou pozici v Tesle a Elon Musk se domnívá, že tomu tak stále je, což si bere nesmírně osobně“Gates před několika lety masivně vsadil na to, že Tesla umírá, když byla naše společnost v jedné ze svých nejslabších chvil. Tato velká krátká pozice sráží akcie stále dolů. Pokud je mi známo, Gates stále má tuto masivní sázku proti Tesle na stole,” nechal se Musk slyšet.

Investoři sázející proti akciím společnosti si nutně nemusí přát její krach

Někdo by mohl Muskovi vysvětlit, že shortování akcií nemusí nutně znamenat, že chcete vydělat na zániku nějaké společnosti. Znamená to jen, že si myslíte, že jsou její akcie nadhodnocené.

Je pochopitelné, že se mu nelíbí, když někdo sází proti Tesle, ale z historického hlediska značné sázky proti Tesle akciím technicky docela pomohly.

Několikrát se stalo, že byli short-selleři z akcií vytlačeni – došlo k tzv. short squeezu – což vedlo k masivnímu nárůstu hodnoty akcií.

Hlavní problém s lidmi sázejícím proti akciím společnosti je, když zaujmou pozici a začnou o společnosti šířit dezinformace, aby tak svou spekulaci podpořili. Je však nanejvýš nepravděpodobné, že by do této kategorie kdy patřil Gates. Pravděpodobně si myslel, nebo si stále myslí, že jsou akcie Tesla nadhodnocené. To je vše.

My jsme akcie Tesla zařadili do našeho investičního portfolia, ale je potřeba uznat, že proti společnosti existují logické medvědí argumenty.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.