Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie této společnosti za poslední rok vystřelily o 200 %! Mohou růst i dále?

Roboti na výrobu salátů přinesli akciím společnosti Sweetgreen trojciferné zisky. Daří se i podnikání společnosti. Mají tyto akcie stále potenciál, nebo je jejich růstový příběh u konce?

Publikováno
Akcie této společnosti za poslední rok vystřelily o 200 %! Mohou růst i dále?
Zdroj: depositphotos.com

Růže jsou červené a saláty zelené – stejně jako barva akcií Sweetgreen v tomto roce. Městská salátová senzace, oblíbená v městských centrech, jako je New York a Chicago, rozšiřuje své listové dobroty po celých Spojených státech a zároveň zdvojnásobuje počet svých kuchyní využívajících roboty.

Po zveřejnění nejnovějších výsledků hospodaření vystřelila cena akcií Sweetgreen v pátek o neuvěřitelných 34 %, což také znamená impozantní nárůst o více než 200 % za poslední rok – nyní se obchodují na nejvyšším bodě od svého 85% propadu po vstupu na burzu (IPO) v roce 2021.

Společnost měla silné první čtvrtletí, kdy se poprvé v historii pochlubila kladným ziskem EBITDA a meziročním skokem tržeb o 26 % na 158 milionů dolarů.

  • Velké ztráty byly problémem společnosti již několik let – Sweetgreen však vykázala výrazné zlepšení, neboť ziskové marže restaurací se v posledním čtvrtletí vyšplhaly na 18 %, zatímco před rokem to bylo 14 %.
  • Rostoucí náklady na pracovní sílu nutí restaurace zkoumat možnosti automatizace – sázka, která se společnosti Sweetgreen zatím vyplácí, je nová robotická kuchyně s názvem Infinite Kitchens, která debutovala v loňském roce.

Vývoj ceny akcií Sweetgreen za poledních 12 měsíců

Roboti a saláty se vzájemně kontaminují

Tyto automatizované kuchyně sice vyžadují vyšší počáteční investice, ale mohou zvládnout až 70 % sestavení salátu, což analytik Citigroup, Jon Tower, označil za velmi pozitivní výsledek.

V loňském roce vyjádřil generální ředitel Sweetgreen svou vizi, podle níž budou nakonec všechny prodejny Sweetgreen automatizované.

Společnost má navíc ambiciózní plány pro rok 2024 – chce instalovat dalších sedm automatizovaných kuchyní, modernizovat další tři nebo čtyři a celkem otevřít 23 až 27 nových prodejen.

  • Sweetgreen se také zaměřuje na drive-thrus, lukrativní oblast růstu pro ostatní řetězce, a začátkem května přidala do svého menu hovězí maso, čímž její salátové mísy začaly více konkurovat nabídce Chipotle Mexican Grill.
  • Posun směrem ke zdravějším surovinám přitom přiměl spotřebitele, aby se přiklonili ke značkám, jako je CAVA a zmíněný Chipotle, jejichž akcie letos vzrostly o 93, respektive 44 %.

V prvním čtvrtletí se návštěvnost Sweetgreen v provozovnách nezměnila, což se vymyká celostátnímu zpomalení – návštěvnost amerických fastfoodů ve stejném období klesla o 3,5 %.

Spotřebitelé už mají dost nekonečného zvyšování cen – mnozí začínají omezovat návštěvy předních řetězců, jako je Starbucks, který v prvním čtvrtletí 2024 vykázal v USA pokles návštěvnosti o 7 %.

A 18 dolarů za Big Mac menu se nejspíš zdá spotřebitelům také moc, neboť i návštěvnost provozoven McDonald’s klesá.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎