Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Tesla jako slušný držák, earnings pořád vcelku solidní, ale čelí vyšetřování – Technická i fundamentální analýza

Publikováno
Akcie Tesla jako slušný držák, earnings pořád vcelku solidní, ale čelí vyšetřování – Technická i fundamentální analýza
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Tesla jsou momentálně slušným držákem, kterému tituly, jako jsou Amazon a Meta, mohou jenom závidět. Earnings totiž nedopadlo vůbec tragicky jako u těchto dvou zmiňovaných akcií.

Hospodářské výsledky si brzy rozebereme, ale ještě předtím si řekneme důležitou kauzu související s Teslou. Nebude chybět stručná technická analýza a závěr. Jdeme na to!

Tesla čelí vyšetřování kvůli proklamacím o autonomním řízení

Tesla je ve Spojených státech vyšetřována kvůli tvrzením, že se elektromobily společnosti dokáží řídit samy. Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo již dříve nezveřejněné vyšetřování. A to po více než tuctu nehod, z nichž některé byly smrtelné. A týkaly se asistenčního systému Tesla Autopilot, který byl během nehod v provozu.

Již v roce 2016 materiály Tesly pro marketingové účely nabízely možnost funkčního autopilota vozů Tesla. Na konferenčním hovoru téhož roku Elon Musk tvrdil, že jejich nový systém funguje i lépe, jak skutečný lidský řidič. Nedávno Elon Musk prohlásil, že Tesla brzy uvede na trh vylepšenou verzi softwaru pro samořízení, která prý zákazníkům umožní cestovat kamkoliv, aniž by se fyzicky museli dotknout volantu. Přitom společnost výslovně varovala řidiče, že při používání autopilota musí mít ruce na volantu a udržovat kontrolu nad vozidlem.

Technologie Tesla je navržena, aby pomáhala s řízením, brzděním, změnou rychlosti a jízdních pruhů. Ale její funkce nečiní vozidlo zcela autonomním. Což uvádí společnost na svých webových stránkách.

Federální a kalifornské bezpečnostní regulátory již proto zkoumají, zda tvrzení o schopnostech autopilota a designu systému naplňují zákazníky falešným pocitem bezpečí. A přimějí je de facto, aby zacházeli se svými vozidly jako s auty, které se dokážou řídit samy bez jejich kontroly.

Fundamentální analýza akcie Tesla

Kvartální výsledky

Společnost Tesla zaznamenala za třetí čtvrtletí výnos 21,45 miliardy USD, což je meziročně růst o 56 %. Mezikvartálně je výsledek zlepšení o 21 %. Provozní výnos meziročně stoupl o 79,5 % na 3,7 miliardy USD. Tesla dosáhla čistého zisku ve výši 3,3 miliardy USD, což je meziročně růst o více jak 103 %. EBITDA dosahuje 4,64 miliardy USD. Mezikvartálně je to vzestup o 65 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk výnos a čistá marže akcie Tesla
Zisk, výnos a čistá marže

Hrubá marže je za třetí kvartál více jak 25 %. Provozní marže dosahovala více jak 17 %. Zatímco čistá marže je velmi solidních 15,34 %. Respektive solidní u Tesly. Firma si čistou marži drží nad 10 % už konce roku 2021.

Zisk na akcii (EPS) je 0,95 bodů. Ukazatel P/E byl ke konci třetího čtvrtletí 82 bodů. Nyní je ovšem poměr 69,5 bodů. Ukazatel je historicky na nejnižší úrovni, takže se na této úrovni pořád drží klesající trend. Jakmile bude P/E pod 40-50 body, akcie Tesla se může zařadit mezi smysluplné tituly. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je více jak 33 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) činí více jak 28 %. Což jsou pro akcie Tesla rekordní úrovně.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) činí 1 bod a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dělal 1,46 bodů. Likvidní pozice Tesly je proto v pořádku. Celkové závazky jsou 33,3 miliardy USD. Takže vlastní kapitál dosahuje 41,12 miliardy USD. Meziročně si vlastní kapitál polepšil o 44,33 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E i díky růstu vlastního kapitálu pokračuje v poklesu, díky čemuž je na naprostém minimu – 0,11 bodů. Celkový dluh je něco přes 7 miliard USD. Čistý dluh činí -15,62 miliardy (přebytek likvidity).

Technická analýza akcie Tesla

Akcie Tesla jsou kurzem cca 43 % pod historickým maximem. Hodně tomu pomohlo právě poslední zveřejnění hospodářských výsledků, na což trh reagoval kurzovým růstem. Samozřejmě je kurz daleko od historického maxima, ale ve srovnání s jinými růstovými tituly, je to velmi dobrý výkon. Myslím si, že není úplně mimo mísu konstatovat, že akcie Tesla jsou docela držák.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Tesla
Denní graf akcie Tesla

Každopádně máme pořád roční tržní minimum v blízkosti S/R levelu 210 USD. Prodejcům se po opakovaných pokusech nepodařilo hladinu prolomit. Osobně jsem toho názoru, že se k tomu trh časem nakonec dopracuje. Ale vzhledem k velmi špatným výsledkům u jiných velkých akciových titulů, mají shortaři plné ruce práce jinde.

Závěrem

Akcie Tesla patří nynější výsledkové období na stranu vítězů. Investoři jsou s hospodářskými čísly spokojeni. Takže k výprodejům v rámci obchodování nedošlo a medvědi se na titul nevrhli jako na lehkou kořist. Titul to sice od medvědího trhu neuchrání. Ale ochrání jej v tom smyslu, že kurzový pokles nemusí být tolik extrémní jako u ostatních růstových titulů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎