Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Qualcomm pokračují ve výborných hospodářských výsledcích, bude firma i nadále těžit z nedostatku čipů?

Akcie Qualcomm pokračují ve výborných hospodářských výsledcích, bude firma i nadále těžit z nedostatku čipů?

Akcie Qualcomm pokračují ve výborných hospodářských výsledcích, bude firma i nadále těžit z nedostatku čipů?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Qualcomm (QCOM) zaznamenaly vskutku úspěšný účetní rok 2021, což jsme si ukázali v listopadové analýze. Jednalo se o vůbec nejlepší výsledek v historii firmy.

Jak je na tom ale první účetní období roku 2022? Pokračuje Qualcomm v dobrých výsledcích?

V rámci fundamentální analýzy si proto čísla podrobně rozebereme a samozřejmě si vše vysvětlíme. Následně si zpracujeme technickou analýzu cenového grafu. Prvně se ale zaměříme na pár aktualit, které s titulem souvisí.

Vývoj akcií Qualcomm od roku 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

CEO AMD tvrdí, že nedostatečná nabídka čipů se do konce roku nevyřeší

Fenoménu nedostatku čipů na globálním trhu jsme věnovali již hodně velkou pozornost. Nicméně situace není úplně statická, má jakýsi vývoj. Je dobré zdůraznit, že aktuálně slabá nabídka čipů je jakási rarita, díky které prakticky všichni výrobci křemíkových destiček s integrovanými obvody v roce 2021 hodně vydělali. Mnozí v tom vidí selhání kapitalismu, ale kapitalismus nemůže za lockdowny, díky kterým mnoho lidí muselo zůstat doma a na dálku pracovat. Každopádně, jak bylo řečeno, Qualcomm díky tomu dosáhl vůbec nejlepšího ročního hospodářského výsledku.

Jak dlouho ještě tedy tyto firmy mohou profitovat z globálního nedostatku? CEO AMD Lisa Su tvrdí, že v celém polovodičovém průmyslu probíhají obrovské investice. Například firma Intel plánuje postavit vůbec největší továrnu, která má stát hned zpočátku 20 miliard USD. Nicméně v průběhu času se investice může vyšplhat až na 100 miliard USD. Čili průmysl s polovodiči rozhodně nezaostává, ale nějakou dobu bude ještě trvat, než problém se slabou nabídkou odezní.

Lisa Su tvrdí, že první polovina letošního roku bude i nadále poměrně napjatá. Ale ve druhé polovině tohoto roku bychom měli sledovat již jisté zlepšení.

Co to znamená? Že dodatečné výnosy a zisk mají výrobci čipů ještě minimálně na rok 2022 zajištěný.

Poptávka po čipech je pořád silná

Použití čipů rychle roste v různých odvětvích ekonomiky. Polovodiče využívají technologicky vyspělé počítače, lékařská zařízení a raketové systémy bojových letounů, od spotřební elektroniky po výrobce automobilů. Zhroucení globálního systému dodavatelského řetězce způsobené lockdowny však vyvolalo v ekonomice spoušť.

Kvůli pandemii musela spousta lidí začít pracovat ze svých domovů. A část lidí se zase nudila, protože museli zůstat doma. Čili poptávka po nejrůznější domácí elektronice, především počítačích, masivně stoupala. Což dokládá i poptávka po čipech, která mezi rokem 2019 a 2021 stopla o 17 %.

Soukromý sektor dokonce čeká, až americká vláda schválí CHIPS for America Act, který má hodnotu 50 miliard USD. Vzhledem k tomu objemu peněz se jedná o mohutný subvenční program.

Fundamentální analýza akcie Qualcomm (QCOM)

Nutno poznamenat, že pro po Qualcomm je poslední kalendářní kvartál roku 2021 prvním účetním kvartálem roku 2022. A za ten poslední účetní kvartál firma zaznamenala obrat 10,71 miliardy USD. Což je v dlouhodobém měřítku druhé nejlepší čtvrtletí za existenci firmy. V přiloženém grafu si i můžete všimnout, jak mají výnosy rostoucí tendenci. Rozhodně důsledek silné poptávky po čipech.

Z pohledu zisku je na tom firma ještě lépe, dosáhla 3,4 miliardy USD. To znamená, že poslední čtvrtletí bylo nejziskovější v historii společnosti.

Hrubá marže za poslední účetní kvartál dosahovala téměř 60 %. Provozní marže činila přes 36 %. Čistá marže byla téměř 32 %. Z pohledu marží má Qualcomm za sebou silnější období.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy jsou 3,86 miliardy USD. Mezikvartálně provozní výnosy vzrostly o více jak 33 %. Meziročně je to růst o 52 %. EBITDA si polepšila o více jak 28 % na 4,27 miliardy USD. Volné cash flow bylo za poslední účetní kvartál 1,47 miliardy USD.

Zisk na akcii (EPS) jsou téměř 3 body. Ukazatel P/E je zhruba 21 bodů. Minulé tři účetní kvartály byl poměr dokonce pod 20 body. Jsou to trochu vyšší hodnoty, ale na technologický titul je to hodně přijatelné. Čili akcie Qualcomm nejsou ani náhodou předražené. Respektive dle prismatu uvedeného ukazatele. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 106,73 %. Ta rentabilita je na hodně vysoké úrovni, částečně je to samozřejmě popoháněno finanční pákou (dluhovým financováním). Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 42 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,33 bodů. My díky tomu víme, že Qualcomm má dostatek likvidních aktiv, které může ihned přeměnit na likviditu. Čili je firma schopna prakticky okamžitě umořit všechny své dluhy, které mají v dohledné době splatnost. Opětovně upozorňuji, že vyšší poměr neznamená hned lépe. Likvidnost aktiv je totiž za cenu spíše nízkého výnosu.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na 1,65 bodů. Učebnicově by se měla hodnota pohybovat zhruba kolem 2 bodů. Druhý ukazatel totiž počítá i s aktivy, která nejsou okamžitě likvidní. Ale jsou natolik likvidní, aby je bylo možné převést na likviditu do jednoho roku.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,39 bodů. Cokoliv nad 1 bod už je docela dost, ale Qualcomm měl u tohoto poměru poslední čtvrtletí mnohem větší hodnoty. Ke konci roku 2020 to dělalo dokonce 5 bodů. Výše dluhu je ovšem pořád stejná. Dle rozvahy je celkový dluh 16,3 miliardy USD a ke konci roku 2020 byl údaj téměř stejný. Leč vlastní kapitál se od té doby zvýšil zhruba o 200 % na téměř 10 miliard USD. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,32 bodů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Technická analýza akcie Qualcomm (QCOM)

Akcie Qualcomm mají od začátku listopadu hodně turbulentní a emocemi poháněný kurzový vývoj. Zdůrazňuji, že trh pořád ještě nezaplnil ten masivní gap, který se nachází v rozmezí 139 – 153 USD. Což je problém, protože trhy mají tendenci tyto mezery vyplňovat. V každém případě je na trhu po mnoho týdnů vysoká volatilita.

Jak jsem již řekl, kurzový vývoj je hrozně emotivní a lze to právě sledovat i na denním grafu. Všimněte si, jak jde cena rychle nahoru a dolů. Z těch dlouhých spodních a horních knotů vidíme, že i v ten samý obchodní den se situace na trhu dramaticky otáčí. To není samozřejmě v pořádku, protože se pak další průběh hrozně těžko odhaduje. Trh je v takových situacích nepředvídatelný a velice rizikový.

Denní graf akcie Qualcomm
Denní graf akcie Qualcomm
Zdroj: tradingview.com

Z kurzového vývoje posledního týdnů víme, že trh respektuje S/R levely 169 a 192 USD. Druhá uvedená hladina hraje roli rezistence a trh má značné problémy projít skrz. Zároveň máme opakované reakce na 100denním klouzavém průměru. Díky čemuž kurz neotestoval S/R level 152 USD, kde je hutná konfluence díky 200dennímu klouzavému průměru a začínajícím likvidním clusteru na objemovém profilu.

Právě poslední zmíněný level by bylo fajn otestovat. Protože jaksi visí ve vzduchu, že se trh nakonec rozhodne pro vyplnění té velké mezery. Mezery (gapy) fungují jako magnet, které kurz přitahují. A když se podíváte do historie, trhy v drtivé většině mezery nakonec zaplní.

Závěrem

Qualcomm zcela určitě pokračuje v dobrých hospodářských výsledcích, které jsme mohli zaznamenat v minulém účetním roce. Pokud se bude Qualcommu dařit i následující kvartály jako v tom prvním, třeba bude účetní rok 2022 zase velkým úspěchem. Bez debat pomůže i přetrvávající nedostatek čipů. Určitě musíme pochválit i to, že firma navyšuje svůj vlastní kapitál.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo