Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie konopných firem prudce vzrostly. Co stojí za tímto růstem?

Úprava pohledu na marihuanu? Akcie pozitivně reagovaly na návrh amerického ministerstva zdravotnictví, který má změnit klasifikaci marihuany.

Publikováno
Akcie konopných firem prudce vzrostly. Co stojí za tímto růstem?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie konopných společností zaznamenaly v úterý výrazný růst po té, co byly zveřejněny informace o možné změně klasifikace marihuany. Co konkrétně se má změnit?

Úprava pohledu na marihuanu

Amarický Úřad pro kontrolu obchodu s drogami, známější pod zkratkou DEA (Drug Enforcement Administration) by měl schválit návrh ministerstva zdravotnictví na změnu náhledu na marihuanu.

Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí doporučilo přeřadit marihuanu do “Schedule III”, tedy na úroveň Tylenolu s kodeinem, což je lék užívaný pro snížení horečky s protizánětlivými účinky.

Dalšími látkami ve stejném seznamu jsou například ketamin nebo anabolické steroidy, které jsou považovány za látky s nižším potenciálem vzniku závislosti.

Nyní se marihuana už 50 let vyskytuje na seznamu látek Schedule I, které jsou definovány jako drogy, které nemají v současné době akceptované lékařské využití a mají vysoký potenciál zneužití.

Marihuana tedy aktuálně dost nespravedlivě spadá do stejné skupiny látek jako třeba heroin nebo LSD.

Vliv návrhu na akciový trh

Očekávání uvolnění federálních omezení povzbudilo investory, což vedlo k výrazným ziskům burzovně obchodovaných fondů (ETF) souvisejících s konopím.

Například fondy AdvisorShares Pure US Cannabis ETF (MSOS) a Amplify U.S. Alternative Harvest ETF (MJUS) zaznamenaly impozantní vzestup, přičemž jejich hodnoty v odpolední obchodní seanci vzrostly o téměř 20 % a přibližně 19 %.

Zdroj: finance.yahoo.com
Nárůst ceny MSOS po zprávě o možném přehodnocení pohledu na marihuanu
Nárůst ceny MSOS po zprávě o možném přehodnocení pohledu na marihuanu

Jednotlivé marihuanové akcie, zejména ty s menší tržní kapitalizací, se rovněž těšily býčímu sentimentu.

Společnosti jako Curaleaf Holdings, Tilray nebo Canopy Growth zaznamenaly v návaznosti na zveřejnění zprávy růst ceny akciío 20, ale i 68 %.

Aktuální cena
Změna
Cronos Group / CRON
Načítání
Načítání
Načítání
Tilray / TLRY
Načítání
Načítání
Načítání
Canopy Growth / CGC
Načítání
Načítání
Načítání

Ačkoli nejde o legalizaci marihuany, potenciální vliv na hospodářské výsledky konopných firem je značný. Konopné společnosti jsou nyní zdaňovány podle § 280E, což jim znemožňuje odečítat běžné obchodní náklady od zisku, což zvyšuje daňové zatížení těchto firem.

Přeřazení do seznamu III by tuto daň eliminovalo, což by pomohlo jejich ziskovosti. “Pro operátory by to znamenalo významný peněžní přínos, který odhadujeme na 150 milionů dolarů,” uvedl Aaron Grey, analytik společnosti Alliance Global Partners.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎