Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie Ford se propadly během jediného dne o 11 % - Nejvíce od propuknutí pandemie koronaviru

Akcie Ford se propadly během jediného dne o 11 % - Nejvíce od propuknutí pandemie koronaviru

Akcie Ford se propadly během jediného dne o 11 % - Nejvíce od propuknutí pandemie koronaviru
Zdroj: depositphotos.com

Akcie společnosti Ford se v úterý propadly o 11 %. Stalo se tak den poté, co automobilka oznámila, že náklady spojené s inflací budou v současném čtvrtletí o 1 miliardu dolarů vyšší, než se očekávalo.

Kromě toho také automobilka doplácí na nedostatek dílů, což způsobuje zpoždění v dodávkách objednaných vozů zákazníkům. Akcie americké automobilky se během úterního obchodování pohybovaly na cestě k nejhlubšímu jednodennímu poklesu od března 2020, kdy se světové trhy otřásly pandemií koronaviru.

Vývoj akcií Ford za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Špatné výsledku Fordu jsou zlou předzvěstí pro celý sektor

Předběžné výsledky Fordu za třetí čtvrtletí, zveřejněné v pondělí pozdě večer, poslaly dolů rovněž akcie konkurenční automobilky General Motors, a to o 4,4 %, protože podle analytiků může trvat mnohem déle, oproti původnímu očekávání, než se automobilky vzpamatují z nedostatku čipů.

"Zdá se, že v celém odvětví se nedostatek čipů a součástek může zlepšovat pomalejším tempem, než se očekávalo," uvedl analytik Deutsche Bank Emmanuel Rosner.

V červenci Ford uvedl, že očekává nárůst nákladů kvůli rostoucím cenám komodit za celý rok o 4 miliardy dolarů a tato předpověď se nyní nezdá jako lichá. Varování detroitského výrobce přichází necelý týden poté, co doručovatelská společnost FedEx snížila svou finanční prognózu kvůli zpomalující globální poptávce. Akcie FedEx se následně v závěru minulého týdne propadly o téměř 21 % během jediného dne.

Problémy společnosti Ford s inflací a slabá poptávka společnosti FedEx zdůrazňují, v jaké svízelné situaci se nachází Federální rezervní systém před středečním zasedáním americké centrální banky.

Všeobecně se očekává, že Fed v rámci boje proti desetiletí nevídané inflaci zvýší sazby o 75 bazických bodů. Jeho agresivní měnověpolitická kampaň však v posledních týdnech oslabila americký akciový trh, neboť se investoři obávají, že by opatření Fedu mohla zbrzdit ekonomiku.

Vývoj akcií FedEx za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Fordu chybí díly pro více než 40 000 vozů

Ford také odhadl, že bude mít v zásobách 40 000 až 45 000 vozů, na které chybí díly. Společnost, která má 26. října oznámit výsledky za třetí čtvrtletí, potvrdila odhad upraveného zisku před započtením úroků, daní a odpisů – EBIT na rok 2022 ve výši 11,5 až 12,5 miliardy dolarů (pro srovnání v roce 2021 činil zisk společnosti 17,9 miliardy dolarů).

Podle Rosnera z Deutsche Bank nebylo začátkem roku jasné, zda se dodávky čipů a dílů do konce roku normalizují a za současné situace se zdá, že tomu tak stále nebude.

Akcie společnost Ford v roce 2022 výrazně zaostávají za benchmarkem amerického akciového trhu indexem S&P 500, když se doposud propadly o 36 %, což je výrazně více než 19% pokles indexu pěti set největších amerických společností.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo