Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Amazon (AMZN) hospodářsky zase povýšily laťku – Co přinese oznámený split akcií?

Akcie Amazon (AMZN) hospodářsky zase povýšily laťku - Co přinese oznámený split akcií?

Akcie Amazon (AMZN) hospodářsky zase povýšily laťku - Co přinese oznámený split akcií?
Zdroj: channelnewsasia.com

Akcie Amazon (AMZN) patří mezi ty nejlukrativnější tituly, které si přes nepřízeň současné makroekonomické situace drží většinu své all time high hodnoty. Akcie Amazon jsou zkrátka dlouhodobě jedním z primárních tahounů sektoru technologických titulů. Amazon mimo jiné čeká „důležitá“ událost v podobě rozštěpení akcií (tzv. split), což si krátce rozebereme – má to nějaký smysl? Pomůže split titulu fundamentálně? Není to spíše na škodu?

Následně prozkoumáme ještě zprávu, která souvisí s rychle rostoucí inflací. Mimo jiné si zpracujeme fundamentální analýzu posledních hospodářských výsledků. Následně se vrhneme na technickou analýzu. Nezapomeneme na stručný závěr.

Amazon poprvé od roku 1999 rozštěpí své akcie

Mladší generace spekulantů a investorů nejsou na split akcií moc zvyklí, protože zhruba kolem roku 2010 jaksi vyšly z módy. A tou módou to myslím doslova, protože i finanční trhy podléhají dobovým „výstřelkům“. Splity akcií jsou typické pro 80. a 90. léta, jak je i vizualizováno na přiloženém grafu. Nejvíce jich bylo v průběhu nechvalně známé dotcom bubliny ze závěru 90. let.

V té době bylo trendy oznámit split, protože davy investorů se potom na akcie ihned vrhaly. Jednalo se zkrátka o čistě manipulativní psychologii. Pokud vás uvedená problematika více zajímá, doporučuji dodatky Jasona Zweiga v knize Inteligentní investor. Zmíněný analytik má i svůj blog, ve kterém si před pár lety pochvaloval, že splity akcií jsou na svých minimech.

Počet splitů akcií kótovaných v indexu S&P 500
Počet oznámených splitů akcií kótovaných v indexu S&P 500
Zdroj: seekingalpha.com

Doba se však mění a splity začínají být zase v módě mezi velkými tituly. V nedávné době oznámil štěpení Google, Shopify, Tesla a Gamestop. Přidal se i Amazon. Štěpení akcií má proběhnout v poměru 20:1. Držitelé 1 akcie Amazon tudíž získají 20 akcií, ale tržní hodnota zůstane stejná. Změní se tím cokoliv fundamentálně? Nikoliv.

Je to akorát psychologická hra. Podvědomě je každý rád, když má v košíku vícero malých vajíček než jedno velké. Jedině opodstatnění může spočívat v tom, že jsou akcie Amazon cenově dostupnější pro širší okruh investorů. Přece jenom více jak 3 000 USD/akcie je už pěkný balík. Může být split i na škodu? Asi ne, ale lze to v určitém kontextu chápat za zoufalý signál, jak přilákat nové kupující.

Amazon oznámil zpětné odkupy akcií

Kromě štěpení svých akcií Amazon oznámil i zpětné odkupy. Amazon nakoupí své akcie celkem za 10 miliard USD. Vzhledem k tomu, že Amazon drží hotovost za více jak 96 miliard USD, je to jako plivnutí do moře. Zpětné odkupy jsou pro investory stejně důležité jako dividendy. V podstatě se tím firma nepřímo podělí se svými investory o zisk.

Amazon zvyšuje poplatky za dopravu

Amazon bude účtovat 5% poplatek za palivo a inflaci od on-line obchodníků, kteří využívají jeho přepravní služby. Což není nijak překvapující zpráva, mnohokrát jsem varoval, že inflace firmám doslova požírá marže. To se musí nějak kompenzovat. Logickým důsledkem je, že obchodníci musí též zvednou ceny zboží, aby pokryli rostoucí náklady. Čili to zaplatí zákazníci.

Fundamentální analýza akcie Amazon (AMZN)

Kvartální výsledky

Asi nijak nepřeháním, když řeknu, že výnosy za poslední kvartál roku 2021 jsou parádní. Amazon posunul laťku zase o kus výše, když dosáhl obratu 137,4 miliardy USD. Zatímco zisk mezikvartálně vzrostl o 353 % na 14,32 miliardy USD. Meziročně zisk vzrostl o více jak 98 %. Historicky excelentní výsledek – má to ale háček, který prozradím až na závěr.

Hrubá marže dosahovala 39,72 %. Provozní marže činila 2,54 %. Čistá zisková marže dosahovala 10,42 %. Proto bylo za uvedené období dosaženo rekordního zisku. Za předešlá čtvrtletí byla marže znatelně nižší, hlavně v porovnání se třetím kvartálem.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy ovšem soustavně klesají, mezikvartálně padly o 28 %, meziročně o 45,5 % na 3,48 miliardy USD. Důvodem jsou samozřejmě rostoucí náklady (inflace). Zajímavé ovšem je, že čistý zisk překonává provozní výnosy několikanásobně. EBITDA je 13,29 miliardy USD. Volné cash flow bylo 3,15 miliardy USD.

Zisk na akcii (EPS) je 27,76 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahoval 51,44 bodů. Ukazatel byl poměrně vždy na vysoké úrovni. Pravdou ale je, že každým rokem soustavně klesá. Zkrátka jsou akcie Amazon „drahá“ už léta, ale postupem času „zlevňují“. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahovala solidních 28,81 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) byl 15,43 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 0,91 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,14 bodů. První ukazatel je určitě přijatelný, druhý je na hraně. V každém případě je firma schopna okamžitě zaplatit dluhy, které jsou v dohledné době splatné.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,96 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,28 bodů. Čili vlastní kapitál se téměř rovná celkovému dluhu. Vlastní kapitál Amazon dosahuje 138,25 miliardy USD – za předešlých sedm let v průměru stoupá o 11,5 %. Celkový dluh představuje 132,32 miliardy USD. Co se ještě týče hotovosti, Amazon drží 79,22 miliardy USD.

Roční výsledky

Z přiloženého grafu je hned jasné, že rok 2021 je rokem excelentního růstu. Obrat meziročně vzrostl o 21,7 % na 470 miliard USD. Leč nejsilnější růst byl za předešlých sedm let zaznamenám v roce 2020. Zisk meziročně stoupl o 56,41 % na 33,36 miliardy USD. Hrubá marže byla 42 %, zatímco provozní marže 5,31 %. Zisková marže je za uplynulých sedm let rekordní, 7,1 %.

Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy meziročně vzrostly o 9,28 % na 25 miliard USD. EBITDA si polepšila o 22,21 % na 48,36 miliardy USD. Volné cash flow je záporné, -14,73 miliardy USD – za předcházejících sedm let poprvé v záporných číslech. Zisk na akcii (EPS) dosahuje skoro 65 bodů.

Technická analýza akcie Amazon (AMZN)

Jak vyplývá z týdenního grafu, akcie Amazon se již od poloviny roku 2020 drží v rozmezí S/R hladin 2 950 – 3 580 USD. Pouze na pár okamžiků se kurzu podařilo dostat nad/pod vymezené hranice.

Ono je třeba si uvědomit, že akcie Amazon mají minimálně od roku 2015 hodně silný býčí trend. Titul byl dost napřed oproti velké části trhu. Od počátku roku 2015 až k historickému maximu se akcie zhodnotily o cca 1 200 %.

Týdenní graf akcie Amazon
Týdenní graf akcie Amazon
Zdroj: tradingview.com

Trh dlouho stagnuje, ale na stranu druhou si svou cenu víceméně drží. K aktuálnímu týdnu je ztráta asi 16 %. Hlavní je, že se kurz pořád zdržuje ve vytyčeném rozmezí. Cenu na začátku roku zachránil hned dvakrát S/R level 2 680 USD. Přitom jde o méně relevantní hladinu, ale na odraz stačila.

Velkým negativem je, že se kurz propadl pod 100týdenní, 50týdenní a 20týdenní klouzavý průměr. Ještě horší je fakt, že cena se nedokáže nad tyto dynamické levely dostat zpátky – plní úlohu rezistence. Kromě toho sledujeme, že tržní struktura z předešlých dvou let rotuje – laicky řečeno se spíše láme směrem dolů.

Co se týká indikátoru RSI, týdenní hodnoty mají dno na 31,42 bodech. To je od roku 2008 vůbec nejhlubší dosažená hodnota. Vyplývá z toho něco? Že je třeba být opatrný.

Závěrem

Takže konečně stručné zhodnocení na závěr. Poslední kvartál je na první pohled přirozeně excelentní. Obrat a marže šly hodně nahoru, takže si výrazně polepšil i zisk. Přemýšlel jsem ale nad tím rozdílem mezi provozními výnosy a ziskem.

Většina zisku, asi 11,8 miliardy USD, plyne z investice do IPO Rivian Automotive. Čili je ten nadstandardní zisk zásluhou spekulace/investice. Bez toho dělá čistý zisk asi 2,5 miliardy USD. Vtip je v tom, že třeba na agregátu Tradingview vůbec nejde vidět, odkud zisk plyne. Člověk se musí podívat přímo do jejich reportu, kde je informace uvedena stylem „jen tak mimochodem“ – našel jsem uvedenou informaci s pomocí (sám bych to asi nenašel).

Jinak objektivně vzato jsou výsledky moc dobré. Rok 2021 pokořil předchozí laťku, vlastní kapitál soustavně stoupá. Likviditu Amazon drží, dluhy nejsou nijak extrémní. Amazon s námi zůstane ještě dlouho.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo