Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie Alphabet (Google) ztratily od začátku roku 35 % - Měli byste je nyní kupovat?

Akcie Alphabet (Google) ztratily od začátku roku 35 % - Měli byste je nyní kupovat?

Akcie Alphabet (Google) ztratily od začátku roku 35 % - Měli byste je nyní kupovat?
Zdroj: Entrepreneur.com

Akcie společnosti Alphabet se od začátku roku 2022 propadly o 35 %. V technologickém sektoru se však nejedná o výraznou výjimku. Naopak, podíváme-li se na akcie FAANG, které byly opěvované v předchozích dvou letech, nedrží se Alphabet zdaleka tak špatně. Tržní kapitalizace Amazonu v aktuálním tržním výprodeji jako první společnosti klesla o více než bilion dolarů. Akcie Meta se propadly o 70 %, akcie Netflix ztratily více než polovinu své hodnoty a lépe z tohoto srovnání vychází pouze výrobce iPhonů Apple, jehož akcie se propadly "pouze" o pětinu.

Mateřská společnost Google však stále vykazuje vyšší příjmy než kdykoliv předtím. Je tak cena akcií Alphabet výhodná? Nebo naznačuje, že firmu čekají těžké časy?

Alphabet je podle všeho stále silná firma se solidními peněžními toky a zdravou rozvahou. Společnost se pravděpodobně potýká s dočasnými protivětry – Dopadají na ni podobně jako na další podniky obecné makroekonomické problémy, firmy šetří a jedna z prvních výdajových položek jsou náklady na reklamu. Ekonomika se však vyvíjí cyklicky a dříve nebo později se vždy vrátí k růstu.

Růst tržeb společnosti Alphabet od konce roku 2009
Růst tržeb společnosti Alphabet od konce roku 2009
Zdroj: macrotrends.net

Hlavním problémem pro akcionáře je zpomalený růst společnosti

Akcie Alphabet v poslední době klesají, protože její základní podnikání čelí určitým problémům. Společnost nedávno oznámila pomalý růst tržeb a nižší zisk na akcii, než se očekávalo. To bylo důsledkem dvou věcí. Zpomalení růstu tržeb je důsledkem nižších rozpočtů na reklamu u jejích zákazníků a nižší zisk byl důsledkem inflace, která zvýšila náklady společnosti.

Je velmi důležité, že oba tyto faktory jsou makroekonomické. Jinými slovy, ani jeden z nich se netýká konkrétně Alphabetu, ačkoli oba mají přímý dopad na jeho podnikání.

Co tedy zpomalení růstu a pokles ziskovosti tohoto podniku vypovídá o jeho kvalitě? Víceméně nic. To dává důvod se domnívat, že společnost nemá problém v základním podnikání. Je zřejmé, že se inflace dříve nebo později zmírní, a až se tak stane, ziskové marže společnosti Alphabet opět porostou.

Vývoj ceny akcií Alphabet za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akciové odměny jsou však největším rizikem

Největší riziko spojené s investicí do Alphabet leží však někde jinde a popravdě o něm skoro nikdo veřejně nemluví. Je to výše odměn v podobě akcií, které společnost vyplácí svému managementu.

Podle finančních výkazů vyplatila společnost Alphabet za posledních 12 měsíců 18,2 miliardy dolarů v akciích. To jsou značné náklady, které od roku 2018 rostou v průměru o 18 % ročně.

Akciové odměny se ve výkazu peněžních toků společnosti nezobrazují. Je to proto, že nezahrnuje vyplácení odměn v podobě akcií. Společnost však využívá volnou hotovost k odkupu akcií, které posléze rozděluje jako odměny svým zaměstnancům. V důsledku toho nákup těchto cenných papírů snižuje volné peněžní toky společnosti.

Odměny společnosti Alphabet v podobě akcií tvoří přibližně 6,5 % jejích příjmů. To je sice méně než u Meta Platforms (9,6 %), ale více než u Amazonu (3,5 %), Applu (2,3 %) nebo Netflixu (1,6 %).

Vývoj ziskovosti společnosti Alphabet od konce roku 2009
Vývoj ziskovosti společnosti Alphabet od konce roku 2009
Zdroj: macrotrends.net

Měli byste nyní kupovat akcie Alphabet?

To je samozřejmě otázka, na kterou si musíte každý odpovědět sám. Pokud však pro vás byly akcie Alphabet atraktivní v období kolem jejích nejvyšších cen, není důvod do nich neinvestovat i dnes s více než třetinovou slevou. Z hlediska fungování společnosti se toho moc nezměnilo.

Negativní faktory, kterým podnik v současné době čelí, jsou dočasné. Inflace se nakonec sníží a Alphabet zvýší svou ziskovost, až se tak stane. Když byly akcie na 148 dolarech, určitě byste je raději kupovali za 97 dolarů – cena, za kterou se obchodují nyní. Proč se tedy nechat zbytečně odradit přehnaně negativní reakcí současných investorů na hospodářské výsledky společnosti?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo