Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Alphabet (Google) ztratily od začátku roku 35 % – Měli byste je nyní kupovat?

Publikováno
Akcie Alphabet (Google) ztratily od začátku roku 35 % – Měli byste je nyní kupovat?
Zdroj: Entrepreneur.com

Akcie společnosti Alphabet se od začátku roku 2022 propadly o 35 %. V technologickém sektoru se však nejedná o výraznou výjimku. Naopak, podíváme-li se na akcie FAANG, které byly opěvované v předchozích dvou letech, nedrží se Alphabet zdaleka tak špatně. Tržní kapitalizace Amazonu v aktuálním tržním výprodeji jako první společnosti klesla o více než bilion dolarů. Akcie Meta se propadly o 70 %, akcie Netflix ztratily více než polovinu své hodnoty a lépe z tohoto srovnání vychází pouze výrobce iPhonů Apple, jehož akcie se propadly “pouze” o pětinu.

Mateřská společnost Google však stále vykazuje vyšší příjmy než kdykoliv předtím. Je tak cena akcií Alphabet výhodná? Nebo naznačuje, že firmu čekají těžké časy?

Alphabet je podle všeho stále silná firma se solidními peněžními toky a zdravou rozvahou. Společnost se pravděpodobně potýká s dočasnými protivětry – Dopadají na ni podobně jako na další podniky obecné makroekonomické problémy, firmy šetří a jedna z prvních výdajových položek jsou náklady na reklamu. Ekonomika se však vyvíjí cyklicky a dříve nebo později se vždy vrátí k růstu.

Zdroj: macrotrends.net
Růst tržeb společnosti Alphabet od konce roku 2009
Růst tržeb společnosti Alphabet od konce roku 2009

Hlavním problémem pro akcionáře je zpomalený růst společnosti

Akcie Alphabet v poslední době klesají, protože její základní podnikání čelí určitým problémům. Společnost nedávno oznámila pomalý růst tržeb a nižší zisk na akcii, než se očekávalo. To bylo důsledkem dvou věcí. Zpomalení růstu tržeb je důsledkem nižších rozpočtů na reklamu u jejích zákazníků a nižší zisk byl důsledkem inflace, která zvýšila náklady společnosti.

Je velmi důležité, že oba tyto faktory jsou makroekonomické. Jinými slovy, ani jeden z nich se netýká konkrétně Alphabetu, ačkoli oba mají přímý dopad na jeho podnikání.

Co tedy zpomalení růstu a pokles ziskovosti tohoto podniku vypovídá o jeho kvalitě? Víceméně nic. To dává důvod se domnívat, že společnost nemá problém v základním podnikání. Je zřejmé, že se inflace dříve nebo později zmírní, a až se tak stane, ziskové marže společnosti Alphabet opět porostou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akciové odměny jsou však největším rizikem

Největší riziko spojené s investicí do Alphabet leží však někde jinde a popravdě o něm skoro nikdo veřejně nemluví. Je to výše odměn v podobě akcií, které společnost vyplácí svému managementu.

Podle finančních výkazů vyplatila společnost Alphabet za posledních 12 měsíců 18,2 miliardy dolarů v akciích. To jsou značné náklady, které od roku 2018 rostou v průměru o 18 % ročně.

Akciové odměny se ve výkazu peněžních toků společnosti nezobrazují. Je to proto, že nezahrnuje vyplácení odměn v podobě akcií. Společnost však využívá volnou hotovost k odkupu akcií, které posléze rozděluje jako odměny svým zaměstnancům. V důsledku toho nákup těchto cenných papírů snižuje volné peněžní toky společnosti.

Odměny společnosti Alphabet v podobě akcií tvoří přibližně 6,5 % jejích příjmů. To je sice méně než u Meta Platforms (9,6 %), ale více než u Amazonu (3,5 %), Applu (2,3 %) nebo Netflixu (1,6 %).

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj ziskovosti společnosti Alphabet od konce roku 2009
Vývoj ziskovosti společnosti Alphabet od konce roku 2009

Měli byste nyní kupovat akcie Alphabet?

To je samozřejmě otázka, na kterou si musíte každý odpovědět sám. Pokud však pro vás byly akcie Alphabet atraktivní v období kolem jejích nejvyšších cen, není důvod do nich neinvestovat i dnes s více než třetinovou slevou. Z hlediska fungování společnosti se toho moc nezměnilo.

Negativní faktory, kterým podnik v současné době čelí, jsou dočasné. Inflace se nakonec sníží a Alphabet zvýší svou ziskovost, až se tak stane. Když byly akcie na 148 dolarech, určitě byste je raději kupovali za 97 dolarů – cena, za kterou se obchodují nyní. Proč se tedy nechat zbytečně odradit přehnaně negativní reakcí současných investorů na hospodářské výsledky společnosti?

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎