Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

AI pošle tyto akcie do stratosféry! Měli byste do nich investovat i vy?

Čínský akciový trh ožívá díky investicím do umělé inteligence, ale analytici varují před investováním do tamních akcií. S jakými riziky musejí investoři nutně počítat?

AI pošle tyto akcie do stratosféry! Měli byste do nich investovat i vy?

Čínský akciový trh poslední dobou vykazuje známky oživení a i tentokrát za tím můžeme hledat umělou inteligenci.

Stratégové z Goldman Sachs (GS) naznačují, že AI by mohla v letošním roce přilákat do Číny investiční kapitál ve výši až 200 miliard USD.


V souvislosti s pozitivními vyhlídkami pro čínský trh analytici zvýšili cílovou hodnotu pro index CSI 300 ze 4 600 na 4 700 bodů.

Tým analytiků vedený Kingerem Lauem odhaduje, že by AI mohla během příštích deseti let zvyšovat EPS čínských akcií v průměru o 2,5 % ročně.

Čína musí vyřešit své ekonomické problémy

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Navzdory slibným vyhlídkám však v Goldman Sachs doporučují opatrnost.

  • Mají-li se vyřešit hluboké makroekonomické problémy, čínské podniky se neobejdou bez pomoci tamní vlády
  • Důležitou roli zde hraje i hrozba celní války s USA

Index Hang Seng Tech, jenž zahrnuje spoustu firem z oblasti AI, letos připsal 23 %.

ETF sledující tento index zaznamenaly v roce 2024 zisk na úrovni 19 %, což byl první rok v zelených číslech za poslední čtyři.

Stratégové upozorňují na rozdíl v ocenění čínských a amerických akcií AI:

  • Od spuštění ChatGPT v listopadu 2022 vzrostly americké akcie o 50 %, přičemž jejich tržní kapitalizace stoupla o 13 bilionů USD
  • Američtí a mezinárodní investoři nalili do amerických akcií za poslední rok přibližně 660 miliard USD

To poslalo k novým výšinám hlavní americké akciové indexy, jako jsou S&P 500 a NASDAQ-100.

Investování do Číny má svá inherentní rizika

Čínským akciím nahrává optimismus kolem DeepSeeku, klíčového modelu umělé inteligence, jenž generuje významný příliv kapitálu do tamních akcií.

Pakliže by tok zahraničních peněz do čínských AI akcií ještě zesílil, nejspíše by to znamenalo konec podhodnocení čínského akciového trhu.

V Goldman Sachs však investory nabádají, aby zachovali opatrnost, a to z důvodu rizik spojených s růstem čínské AI.

Zmiňují zejména:

  • problémy s ochranou osobních údajů
  • otazníky kolem regulace
  • otázky národní bezpečnosti
  • deflaci v Číně
  • možné kontroly vývozu technologií ze strany západních vlád

V kontextu nadšení, jež mnozí pociťují v souvislosti s nástupem DeepSeeku na trh, někteří investoři mohou výše zmíněná rizika neprávem upozaďovat.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Redaktor a investor s více než sedmiletou praxí, proponent dlouhodobého investování, velký fanoušek investičního mága Petera Lynche.

O svět investování se začal zajímat v roce 2017, kdy si stejně jako spousta dalších prošel fází aktivního tradingu v oblasti Forexu. Tato osobní zkušenost jej transformovala v dlouhodobého investora a studenta strategií, na kterých stojí investiční přístupy Warrena Buffetta a Benjamina Grahama.

Bogdan je přesvědčený, že úspěch na finančních trzích si musíte zasloužit pílí a svědomitým přístupem. Příslib finanční nezávislosti za to však stojí.

„The person that turns over the most rocks wins the game. And that’s always been my philosophy.“ – Peter Lynch.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat