Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 5 velkých amerických bank odsouhlasilo navýšení svých dividend – Na jaké výnosy se mohou investoři těšit?

5 velkých amerických bank odsouhlasilo navýšení svých dividend – Na jaké výnosy se mohou investoři těšit?

5 velkých amerických bank odsouhlasilo navýšení svých dividend - Na jaké výnosy se mohou investoři těšit?
Zdroj: ihned.cz

Velké banky již nemusí čelit dopadům protiepidemických opatření, díky čemuž se mohou opět zaměřit mimo jiné i na své akcionáře. V návaznosti na to se k bankám vyjádřil i Fed, který jim stanovil nové limity pro zpětný odkup akcií a navýšení dividend.

Z jeho zprávy navíc vyplývá, že všech 23 předních amerických bank úspěšně prošlo posledním zátěžovým testem. Podle něj by banky při dalším náhlém poklesu trhu utrpěly ztráty ve výši 474 miliard dolarů, ale i přesto by stále disponovaly kapitálem, který by dvojnásobně přesahoval Fedem stanovený limit. Poprvé v historii se tak bankám podařilo dosáhnout takovýchto výsledků navzdory krizi.

Po vydání tohoto oznámení se hned 5 amerických bank rozhodlo navýšit své dividendy a spustit i novou vlnu zpětných odkupů akcií. Na jaké dividendy se mohou investoři těšit ve druhé polovině roku?

1. Bank of America (BAC)

Graf ceny akcií Bank of America
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Logo Bank of AmericaPo úspěšném zvládnutí zátěžového testu se Bank of America (NYSE: BAC) rozhodla navýšit svoji čtvrtletní dividendu o 17 % na 0,21 dolaru na akcii. Při aktuální ceně akcií tak nabízí až 2% dividendový výnos.

Banka se na rozdíl od své konkurence nerozhodla vyhlásit novou vlnu zpětného odkupu akcií, ale naopak pokračovat v tom již započatém na začátku letošního roku. Celkem banka plánuje odkoupit akcie v hodnotě 25 miliard dolarů, což představuje přibližně 7% podíl všech emitovaných akcií.

2. Wells Fargo (WFC)

Graf ceny akcií Wells Fargo
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Wells Fargowells-fargo-logo-akcie (NYSE: WFC) byla jedinou americkou bankou, kterou pandemie koronaviru donutila snížit vyplácenou dividendu. Právě proto nikoho nepřekvapilo, že se ji banka po vyjádření Fedu rozhodla opět navýšit. Ve třetím čtvrtletí bude tedy akcionářům čtvrtletně vyplácena dvojnásobná dividenda v hodnotě 0,20 dolaru na akcii.

Se současnou cenou akcií nabízí Wells Fargo přibližně 1,7% dividendový výnos, což je však stále nižší výnos než u ostatních bank. I přesto se tato situace jeví jako dobrá příležitost pro nákup jejích akcií.

O tom svědčí i plány banky, která podle všeho vyhodnotila aktuální cenu jako přívětivou a rozhodla se oznámit zpětný odkup akcií v hodnotě 18 miliard dolarů. Odkup by měl začít ve třetím čtvrtletí tohoto roku a pokračovat až do konce třetího čtvrtletí příštího roku.

3. Goldman Sachs (GS)

Graf ceny akcií Goldman Sachs
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

goldnab-sachs-logoInvestiční gigant Goldman Sachs (NYSE:GS) oznámil jedno z největších navýšení dividend v celém sektoru, a to o celých 60 %. Nově tedy bude investorům čtvrtletně vyplácena dividenda ve výši 2 dolarů na akcii.

S aktuální cenou akcií se dividendový výnos pohybuje okolo 2 %, což je jeden z nejvyšších výnosů, kterých kdy Goldman Sachs dosáhl. Banka na rozdíl od své konkurence neoznámila žádný zpětný odkup akcií.

4. JPMorgan Chase (JPM)

Graf ceny akcií JPMorgan Chase
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

jpmorgan-chase-&-coNejvětší americká banka JPMorgan Chase (NYSE: JPM) oznámila zvýšení čtvrtletní dividendy o 11 % na 1 dolar na akcii. Banka momentálně disponuje jedním z nejvyšších dividendových výnosů, a to až ve výši 2,6 %. JPMorgan Chase podobně jako Goldman Sachs neohlásila žádný nový odkup akcií, ale naopak potvrdila, že její současný program bude i nadále dostupný všem akcionářům.

5. Morgan Stanley (MS)

Graf ceny akcií Morgan Stanley
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

logo-morgan-stanleyOd Morgan Stanley (NYSE:MS) téměř nikdo neočekával, že by přistoupila k navýšení dividendy. Opak je však pravdou a podle oznámení banky dojde ke dvojnásobnému navýšení čtvrtletní dividendy na 0,70 dolaru za akcii (většina analytiků předpovídala maximálně 0,50 dolaru na akcii). Ve výsledku by se měl dividendový výnos vyšplhat až na 3,1 %.

Banka navíc oznámila nový program zpětného odkupu akcií ve výši 12 miliard dolarů v následujících čtyřech čtvrtletích.

Jak jsou na tom evropské banky?

S omezením výplat dividend a zpětného odkupu akcií se potýkají i evropské banky, které by se jejich navýšení mohly podle slov prezidentky Evropské centrální banky (ECB) dočkat až v září letošního roku. Na začátku pandemie požadovala centrální banka úplné pozastavení výplaty dividend, načež začala velká část bank protestovat.

Následně bylo nařízení změněno pouze na výzvu a banky se musí již od minulého roku řídit přesně danými limity pro výplatu dividend. Podle prohlášení ECB budou tyto limity postupně navyšovány pouze v případě, že se epidemická situace v Evropě bude nadále zlepšovat. I přesto se ale chystá přistupovat k uvolňování opatření pomalu, díky čemuž nemůžeme očekávat v nejbližší budoucnosti žádné nadměrné navýšení dividend.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo