Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » 4 žhavé investiční trendy, které se vyplatí v roce 2022 sledovat

4 žhavé investiční trendy, které se vyplatí v roce 2022 sledovat

4 žhavé investiční trendy, které se vyplatí v roce 2022 sledovat
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2021 byl všechno, jen ne normální… ale už se stal minulostí. Akciové trhy stále ve velkém ovlivňovala pandemie koronaviru, zkraje roku pak titulkům dominovaly snahy (nakonec úspěšné) drobných investorů, kteří se vzepřeli velkým hráčům na Wall Street hojně shortujících akcie GameStop, AMC, Tilray a další. Nyní je však třeba hledět opět dopředu a popřemýšlet, jakým směrem by se měly naše investice ubírat v následujících měsících.

V roce 2022 se do popředí pravděpodobně propracuje řada rychle se rozvíjejících trendů s vysokým růstovým potenciálem. Níže uvádíme čtyři z nich, do kterých se vám může v roce 2022 vyplatit investovat.

Vývoj ceny akcií GameStop za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1. Kybernetická bezpečnost

Ačkoli existuje spousta růstových trendů, do kterých mohou investoři vložit své peníze již nyní, žádný z nich není pravděpodobně bezpečnější než kybernetická bezpečnost. Bez ohledu na to, jak dobře či špatně si ekonomika vede, hackeři a roboti si neberou volno. Podniky v důsledku pandemie přesouvají svá data do cloudu a budou se při jejich ochraně stále více spoléhat na poskytovatele řešení kybernetické bezpečnosti třetích stran.

Zajímavě se v této oblasti jeví například akcie CrowdStrike. Falcon. Cloudová platforma společnosti se opírá o umělou inteligenci a denně dohlíží na přibližně 1 bilion událostí. Protože je Falcon vytvořen v cloudu, je svižnější a efektivnější při odhalování potenciálních hrozeb a reakcí na ně než lokální bezpečnostní řešení.

Obzvláště působivý je nárůst počtu předplatitelů společnosti. Před necelými pěti lety měl CrowdStrike 450 klientů. Na konci Q3 2021 však měl téměř 14 700 předplatitelů.

Navíc si 68 % těchto klientů zakoupilo čtyři nebo více předplatných cloudových modulů, což je oproti jednocifernému % před necelými pěti lety výrazný nárůst. Vzhledem k tomu, že předplatné služeb kybernetické bezpečnosti přináší mimořádně vysoké marže a zákazníci společnosti CrowdStrike neustále rozšiřují svá stávající řešení, společnost již dosáhla svého dlouhodobého cíle – hrubé marže z předplatného ve výši 77 % až 82 %.

Pokud se na výběr jednotlivých akcií necítíte, není problém investovat do ETF zaměřujícího se na kybernetickou bezpečnost. Investiční platforma Portu například nabízí sektorové ETF L&G Cyber Security UCITS ETF, které tvoří právě akcie kybernetické bezpečnosti.

Více o Portu:

Favorit redakce
  • Investování s Portu je velmi jednoduché a zvládne ho i nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
  • U Portu nečekejte zhodnocení v řádech stovek procent ročně.

2. Konopné společnosti v USA

Ačkoli rok 2021 začal pro akcie amerických marihuanových společností velkým růstem, zbytek roku byl spíš propadákem. Prezidentu Joe Bidenovi a Kongresu vedenému demokraty se nepodařilo prosadit reformy konopí na federální úrovni, což zjevně rozladilo Wall Street i investory. Byli jsme však svědky toho, že 36 federálních států v nějaké míře marihuanu legalizovalo, a ministerstvo spravedlnosti plánuje umožnit jednotlivým státům, aby toto odvětví regulovaly po svém.

I bez federálních reforem tak může americký konopný průmysl minimálně do poloviny desetiletí růst dvouciferným ročním tempem.

Green Thumb Industries (akcie k dispozici např. u FIO e-Broker) je dokonalým příkladem společnosti na tomto trhu, která může vyniknout, i když konopí zůstane na federální úrovni nelegální drogou. Green Thumb provozuje svou činnost ve více státech – provozuje 68 výdejen na 14 trzích v USA. Opírá se o trhy s vysokými příjmy a také o státy s omezeným počtem licencí, aby rozvíjela svou značku a získala si věrné zákazníky. Působení ve státech, které omezují počet vydaných licencí pro výdejny, zajišťuje společnosti Green Thumb slušnou šanci na získání podílu na trhu.

Dalším tajemstvím úspěchu Green Thumb je distribuce příjmů. Většina tržeb pochází z konopných derivátů s vyšší marží, jako jsou oleje a poživatiny, které jsou méně citlivé na nadměrnou nabídku a cenový tlak.

3. Edge cloud computing

Dalším velkým trendem druhé poloviny roku 2021, o kterém se hodně mluví, je Metaversedalší iterace internetu, která umožní lidem komunikovat ve 3D virtuálním prostředí. Jsme ve velmi rané fázi vývoje Metaverse, pro jeho úspěch však bude naprosto nezbytné snížit latenci – zajistit, aby uživatelé při provádění akcí v těchto virtuálních prostředích pociťovali minimální nebo žádné zpoždění. A právě zde přicházejí ke slovu poskytovatelé edge cloudových služeb.

Edge cloud computing je distribuovaný rámec, jehož jediným účelem je přiblížit podnikové aplikace a data k místním serverům. Cílem poskytovatelů edge computingu je snížit latenci a zajistit, aby se obsah dostal ke koncovým uživatelům co nejrychleji a nejbezpečněji. Podle Markets&Markets se očekává, že trh s edge computingem poroste v letech 2021 až 2026 v průměru o 19 % ročně.

Schéma edge cloud computing ekosystému
Schéma edge cloud computing ekosystému
Zdroj: marketsandmartkets.com

Velmi zajímavou společností v oblasti edge computingu je Fastly i kvůli tomu, že se cena akcií Fastly v roce 2021 propadla o 60 %. Společnost v červnu přetrpěla problém se službami a pokračuje v budování základny podnikových zákazníků. Ačkoli významné investice a větší počet zaměstnanců zatěžují hospodářský výsledek společnosti, je těžké ignorovat její hrubou marži, která se trvale pohybuje mezi 52 % a 62 %.

Navíc mají míra expanze společnosti a průměrné výdaje podnikových zákazníků rostoucí tendenci. I když se mnozí Američané v roce 2021 vrátili k určitému normálu, poptávka po službách Fastly stále roste.

Vývoj ceny akcií Fastly za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Ukládání dat

Čtvrtým vysoce rostoucím trendem, který si říká o sledování v roce 2022, je cokoli mající co do činění s ukládáním dat.

Před pandemií jsme byli svědky poměrně stabilního přesunu podnikových a spotřebitelských dat do cloudu. Od začátku pandemie probíhá v cloudu stále více transakcí, projektů, spolupráce a inovací než kdykoli předtím. Na základě zprávy společnosti Grand View Research se očekává, že trh s úložišti nové generace poroste v letech 2019 až 2025 v průměru o 12,5 % ročně.

Předpokládaný růst trhu s uložišti nové generace v severní Americe
Předpokládaný růst trhu s uložišti nové generace v Severní Americe
Zdroj: grandviewresearch.com

Příkladem společností, které by mohly z potřeb velkých dat nesmírně těžit, jsou Western Digital a Micron Technology. Společnost Western Digital již získala podporu v herním průmyslu, který potřebuje lepší paměťové možnosti pokaždé, když vyjdou nové konzole. Hardware Western Digital pro datová centra by však mohl být tahounem jejího dlouhodobého růstu. Během několika let se řešení společnosti stala základem podnikových datových center.

Micron Technology mezitím profituje z trendu práce z domova – prodává se více počítačů a elektroniky v domácnostech a zaznamenává velké zisky z prodejů nové generace chytrých telefonů a z poptávky po polovodičích v elektromobilech.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo