Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(4) Testujeme investiční platformy – Okradli nás, všude proděláváme! Anebo ne tak úplně?

Publikováno
(4) Testujeme investiční platformy – Okradli nás, všude proděláváme! Anebo ne tak úplně?
Zdroj: DepositPhotos.com

Po tři čtvrtě roce jsme se opět podívali na svá portfolia investičních platforem, ale tam nás čekaly neblahé výsledky – ve všech 5 případech jsme ve ztrátě. Možná by to někoho rozhodilo a honem by investici ukončil, tedy vybral prostředky, aby zastavil ztrátu.

To ale vůbec není náš případ, vlastně jsme ani jiný výsledek v tuto dobu neočekávali. Jak to? Chápeme totiž, že finanční trhy postihla nervozita způsobená situací ohledně válečného konfliktu Ukrajiny a Ruska. Díky tomu, že nyní panuje silná volatilita, nepřekvapilo nás, že jsme nyní ve ztrátě. Rozhodně to ale neznamená, že svou investici ukončíme, jelikož s dočasnou ztrátou jsme počítali. Nyní budeme skálopevně pokračovat ve své strategii tak, jak jsme ji zahájili.

Pojďme se na vše podívat blíže.

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na investičních platformách. O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.

Obsah článku o porovnání výkonnosti jednotlivých investičních platforem

Jak si vedl benchmark za stejné období?

Nejde nám pouze o srovnání platforem mezi sebou, ale také o porovnání si výkonu s nejznámějším a nejsledovanějším indexem S&P 500. Ten je totiž brán jako nejužitečnější hodnotitel vývoje amerického akciového trhu.

Poznámka

Index se za období, kdy investujeme do vybraných platforem, zvýšil o 4,9 %.

Zhodnocení výkonnosti investičních platforem

Nyní se podívejme na výslednou hodnotu portfolia. Na první pohled je patrné, že u všech jsme ve ztrátě.

vyvoj-ztraty-investicni-platformy-portu-fondee-finax-fumbi-indigo
Vývoj jednotlivých investičních platforem

Jen pro jistotu připomínáme, že do platforem posíláme 1.000 Kč měsíčně vyjma Fumbi, kde je minimální vklad na úrovni 1.400 Kč (tedy cca 50 euro).

Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem
Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem

Jak je možné, že jsme v takové ztrátě, když se benchmarku vedlo lépe? Odpověď se schovává v detailu vývoje tohoto indexu a v podstatné informaci, že investujeme pravidelně a ne jednorázově. Jelikož nastal prudký propad až cca v poslední třetině námi investovaného období, naše jednotlivé investice, které probíhaly na jeho vrcholu, jsou nyní ve ztrátě.

Také diverzifikace šla nyní částečně proti nám, jelikož evropská ETF (která mají 2. největší zastoupení hned po S&P 500) jsou ve ztrátě (pokles o 4,70 %). Konkrétně na příkladu Portu vidíme, že vývoj investovaného ETF na index S&P 500 velice blízce odpovídá vývoj samotného indexu S&P 500 (růst v portfoliu o 4,93 %, zatímco index zhodnotil o 4,92 %). To je pro nás velmi uspokojivý výsledek.

Zdroj: Portu.cz
slozeni-portoflia-platformy-portu
Aktuální zhodnocení/ztráta jednotlivých složek portfolia na příkladu Portu

Je pravděpodobné, že významné zhoršení situace by mohlo poslat trhy ještě níže a naopak zásadní uklidnění situace by mohlo iniciovat růst. Na trhy však působí více faktorů, např. kvantitativní uvolňování/utahování Fedu aj.

Co to pro nás znamená? Situací se z investičního hlediska nedáme příliš rozhodit. Buď trhy klesnou dolů a my si užijeme další své investice a nákupy “ve slevě”, kdy budeme budovat své pozice, anebo trhy vzrostou a my se dočkáme zhodnocení. Tak jako tak, nemíníme se tím nechat ovlivnit. Pokračujeme v pravidelném investování.

Predikování pohybů trhů je velmi náročné a najít přesný moment otočení trendu dokáže jen hrstka nejzkušenějších investorů. My mezi ně nepatříme, a proto se o to ani nebudeme snažit. Ani to však neznamená, že bychom si na trhu nemohli najít jednoduchou a funkční strategii zhodnocení peněz. My investujeme pasivně.

Jak víme, že jsme si nevybrali špatný produkt, kde nás okrádají o peníze?

Nakonec jsme reálně přeci jen ve ztrátě. Investovali jsme nějaké koruny a nyní jich máme méně, než na začátku. To jsou ty slavné investice, o kterých teď každý mluví? V některých méně zkušených investorech může hlodat pochybnost o tom, zda nás platformy neobelhaly a neokrádají nás. Kdy přijde konečně zisk a proč stále nevyděláváme?

My víme, že za platformami stojí solidní společnosti a vývoj hodnoty portfolií opravdu odpovídá vývoji trhu (tedy podkladových aktiv – jak jsme si názorně ukázali v kapitole výše). Stačí být dostatečně trpělivými a zisk se časem dostaví. Podrobněji jsme se této otázce věnovali také v 3. díle tohoto seriálu.

Čtěte také: (3) Testujeme investiční platformy – Jaké je zhodnocení na jednotlivých platformách po půl roce?
Čtěte také: (3) Testujeme investiční platformy – Jaké je zhodnocení na jednotlivých platformách po půl roce?

S koncem roku přichází i otázka daní

Daňové přiznání trápí řadu lidí a možná i vás napadlo, zda byste neměli investované prostředky podrobit zdanění? Tady velmi obecně můžeme říct, že výnosy do 100 tis. a/nebo ty splňující podmínku časového testu danit nemusíte.

Společnosti spravující investiční platformy si jsou vědomy, že většina investorů jsou fyzické osoby a snaží se jim maximálně vyjít vstříc. Proto v období po Novém roce ve svých účtech automaticky naleznete potřebné podklady i s praktickými instrukcemi, viz příklad Fondee níže.

Zdroj: Fondee.cz
Fondee-danovy-vypis-za-uplynuly-rok
Fondee – Daňový výpis za uplynulý rok

Pokud byste ale váhali, zkuste se podívat na náš článek, kde jsme problematiku danění uvedli trochu podrobněji, případně neváhejte využít služeb daňového poradce.

Čtěte také: Investování a daně – Kdy se (ne)vyhnete podání daňového přiznání?
Čtěte také: Investování a daně – Kdy se (ne)vyhnete podání daňového přiznání?

Možnost snížit riziko anebo snížit poplatky?

Poplatky jsou obecně u investičních platforem velmi nízké, zpravidla okolo jednoho procenta ročně z aktuální hodnoty, bez vstupních či výstupních poplatků (vyjma kryptoměnového Fumbi). Přesto ale Portu nabízí zajímavou možnost. Klienti si u svého portfolia mohou zapnout fixaci a tím ještě snížit poplatky (až o 40 %).

Vše probíhá poměrně jednoduše a nenásilně a pro investory to může být velmi výhodné. My jsme tuto možnost pro účely srovnání platforem nevyužili, pro vás to však může být zajímavý prvek, který silně hovoří ve prospěch Portu.

Zdroj: Portu.cz
moznost-snizit-si-sve-poplatky-zafixovanim
Fixace na určitý časový horizont
TIP: Portu snižuje své poplatky. Má to ale svůj háček
TIP: Portu snižuje své poplatky. Má to ale svůj háček

V posledních měsících také Portu přišlo se zcela novým produktem nazvaným investiční rezerva. Jedná se jakousi alternativu spořicích účtů, kde sice nemůžete čekat, že budete kdovíjak zhodnocovat své peníze, avšak nabízené zúročení (nyní okolo 5 %) je trošku vyšší než současné hodnoty spořicích účtů a riziko je velmi nízké – tedy výnos je v čase poměrně stabilní. Více se o tomto produktu dozvíte v článku uvedeném níže.

TIP: Minimální riziko a ochranu před inflací přináší nový produkt Investiční rezerva od Portu – Jak funguje a stojí za to?
TIP: Minimální riziko a ochranu před inflací přináší nový produkt Investiční rezerva od Portu – Jak funguje a stojí za to?

A jak hodláme postupovat dále?

Jsme v pohodě, nic se pro nás nemění.

Důležité je zachovat chladnou hlavu i v době volatility trhu a ztrát. Hodláme pokračovat se své strategii tak, jak jsme s ní začali.

Pokud se vám náš seriál líbí, určitě se k nám občas vraťte, protože za 3 měsíce se na naše portfolia podíváme a opět si zhodnotíme, jak se nám vede.

Chcete být vždy v obraze ohledně aktuálního vývoje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
24
2

Autor

Investuji hlavně do zlata a investičních fondů. Zajímám se o akciové trhy jako celek, sleduji hospodářskou situaci a zároveň i to, jak si vede Bitcoin.

Učil jsem se několik měsíců forex a sám jsem si zkoušel obchodovat, avšak ve skrze to považuji za zbytečně komplikovanou cestu výdělku oproti pasivním investicím.

Na samotném psaní zbožňuji tu rozmanitost… ještě jsem takřka nepsal stejné téma dvakrát. Člověk se u pořád učí něco nového. :-)

Přečíst více

Jmenuji se Matěj Bajer a finančním trhům, investování a vydělávání peněz na internetu se věnuji od roku 2014. Aktuálně mě nejvíce zajímá investování do kryptoměn.

Mé začátky nebyly jednoduché. Kdo to také měl snadné, že? Stálo mě to spoustu sil a také financí. Žádný učený z nebe opravdu nespadl, v obchodování a investování to platí dvojnásob. Prosadit se v tomto světě není snadné a chce to hlavně trpělivost. Já jsem si tuto cestu vybral z jednoho prostého důvodu, chtěl jsem být svobodný. Získat od života něco víc.

Investování a obchodování mě baví, ale chtěl jsem dlouhodobě budovat a pracovat na něčem, co mě bude opravdu naplňovat. A naštěstí jsem to našel, Finex.cz mi dává obrovský smysl, je to můj motor, který mě žene vpřed. Je průvodcem, který pomáhá lidem na cestě k jejich snům a nezávislosti.

Články na Finex.cz jsou vlastně takovým naším blockchainem. Jsou v nich zapsány naše začátky, problémy, pády i otázky. Kdykoliv jsme prodělali či na něco narazili, dali jsme následně naše zkušenosti dohromady a vznikl článek, který vám snad pomůže vyvarovat se stejných chyb. S našimi články a postřehy pro vás bude vše mnohem jednodušší a proces učení rychlejší.

Když se dívám na naše články zpětně, vidím spoustu překážek, přes které jsme se dostali a také ten obrovský kus práce. Stojím za ní nejen já s Vojtou, ale celý náš tým. Společně jsme vybudovali magazín, o kterém se nám na začátku ani nesnilo. A míříme ještě mnohem výš.

Váš zájem je úžasný a žene nás dál. Pokud se nám povede jako dosud, nepochybuji, že se Finex.cz stane brzy předním československým finančním magazínem.

Osobně mě ohromně těší, že stále více lidí myslí na svou budoucnost a zajímá se o investování a obchodování. Je potřeba dívat se dopředu. Ale pozor! Není to jen o tom pozlátku, o Lamborghini či krásném domě. Vidina luxusu a bohatství může kohokoliv lehce zaslepit.

Proto chceme, abyste dopředu věděli o všech rizicích a nástrahách, které z obchodování a investování plynou. Abyste byli připraveni a zvládli všechny překážky, které vás čekají.

Cesta obchodníka je náročná. Budete se muset vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.

Jedno vím jistě. Úspěch stojí a padá na znalostech. Právě proto píšeme hodnotné, propracované články, které pomohou úplným začátečníkům, stejně jako zkušeným investorům.

Chceme být místem, kde každý obchodník (a vlastně každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti) najde užitečné rady, návody i inspiraci. Díky vašemu zájmu se nám to daří.

Moc děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám články ušetří spoustu starostí, času a hlavně peněz.

Zůstaňte i nadále s námi a těšte se v budoucnu na velké věci!

Přečíst více

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎