Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(4) Testujeme investiční platformy – Okradli nás, všude proděláváme! Anebo ne tak úplně?

(4) Testujeme investiční platformy – Okradli nás, všude proděláváme! Anebo ne tak úplně?
Zdroj: DepositPhotos.com

Po tři čtvrtě roce jsme se opět podívali na svá portfolia investičních platforem, ale tam nás čekaly neblahé výsledky – ve všech 5 případech jsme ve ztrátě. Možná by to někoho rozhodilo a honem by investici ukončil, tedy vybral prostředky, aby zastavil ztrátu.

To ale vůbec není náš případ, vlastně jsme ani jiný výsledek v tuto dobu neočekávali. Jak to? Chápeme totiž, že finanční trhy postihla nervozita způsobená situací ohledně válečného konfliktu Ukrajiny a Ruska. Díky tomu, že nyní panuje silná volatilita, nepřekvapilo nás, že jsme nyní ve ztrátě. Rozhodně to ale neznamená, že svou investici ukončíme, jelikož s dočasnou ztrátou jsme počítali. Nyní budeme skálopevně pokračovat ve své strategii tak, jak jsme ji zahájili.

Pojďme se na vše podívat blíže.

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na investičních platformách. O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.

Obsah článku o porovnání výkonnosti jednotlivých investičních platforem

Jak si vedl benchmark za stejné období?

Nejde nám pouze o srovnání platforem mezi sebou, ale také o porovnání si výkonu s nejznámějším a nejsledovanějším indexem S&P 500. Ten je totiž brán jako nejužitečnější hodnotitel vývoje amerického akciového trhu.

Poznámka

Index se za období, kdy investujeme do vybraných platforem, zvýšil o 4,9 %.

Zhodnocení výkonnosti investičních platforem

Nyní se podívejme na výslednou hodnotu portfolia. Na první pohled je patrné, že u všech jsme ve ztrátě.

vyvoj-ztraty-investicni-platformy-portu-fondee-finax-fumbi-indigo
Vývoj jednotlivých investičních platforem

Jen pro jistotu připomínáme, že do platforem posíláme 1.000 Kč měsíčně vyjma Fumbi, kde je minimální vklad na úrovni 1.400 Kč (tedy cca 50 euro).

Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem
Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem

Jak je možné, že jsme v takové ztrátě, když se benchmarku vedlo lépe? Odpověď se schovává v detailu vývoje tohoto indexu a v podstatné informaci, že investujeme pravidelně a ne jednorázově. Jelikož nastal prudký propad až cca v poslední třetině námi investovaného období, naše jednotlivé investice, které probíhaly na jeho vrcholu, jsou nyní ve ztrátě.

Také diverzifikace šla nyní částečně proti nám, jelikož evropská ETF (která mají 2. největší zastoupení hned po S&P 500) jsou ve ztrátě (pokles o 4,70 %). Konkrétně na příkladu Portu vidíme, že vývoj investovaného ETF na index S&P 500 velice blízce odpovídá vývoj samotného indexu S&P 500 (růst v portfoliu o 4,93 %, zatímco index zhodnotil o 4,92 %). To je pro nás velmi uspokojivý výsledek.

Zdroj: Portu.cz
slozeni-portoflia-platformy-portu
Aktuální zhodnocení/ztráta jednotlivých složek portfolia na příkladu Portu

Je pravděpodobné, že významné zhoršení situace by mohlo poslat trhy ještě níže a naopak zásadní uklidnění situace by mohlo iniciovat růst. Na trhy však působí více faktorů, např. kvantitativní uvolňování/utahování Fedu aj.

Co to pro nás znamená? Situací se z investičního hlediska nedáme příliš rozhodit. Buď trhy klesnou dolů a my si užijeme další své investice a nákupy “ve slevě”, kdy budeme budovat své pozice, anebo trhy vzrostou a my se dočkáme zhodnocení. Tak jako tak, nemíníme se tím nechat ovlivnit. Pokračujeme v pravidelném investování.

Predikování pohybů trhů je velmi náročné a najít přesný moment otočení trendu dokáže jen hrstka nejzkušenějších investorů. My mezi ně nepatříme, a proto se o to ani nebudeme snažit. Ani to však neznamená, že bychom si na trhu nemohli najít jednoduchou a funkční strategii zhodnocení peněz. My investujeme pasivně.

Jak víme, že jsme si nevybrali špatný produkt, kde nás okrádají o peníze?

Nakonec jsme reálně přeci jen ve ztrátě. Investovali jsme nějaké koruny a nyní jich máme méně, než na začátku. To jsou ty slavné investice, o kterých teď každý mluví? V některých méně zkušených investorech může hlodat pochybnost o tom, zda nás platformy neobelhaly a neokrádají nás. Kdy přijde konečně zisk a proč stále nevyděláváme?

My víme, že za platformami stojí solidní společnosti a vývoj hodnoty portfolií opravdu odpovídá vývoji trhu (tedy podkladových aktiv – jak jsme si názorně ukázali v kapitole výše). Stačí být dostatečně trpělivými a zisk se časem dostaví. Podrobněji jsme se této otázce věnovali také v 3. díle tohoto seriálu.

S koncem roku přichází i otázka daní

Daňové přiznání trápí řadu lidí a možná i vás napadlo, zda byste neměli investované prostředky podrobit zdanění? Tady velmi obecně můžeme říct, že výnosy do 100 tis. a/nebo ty splňující podmínku časového testu danit nemusíte.

Společnosti spravující investiční platformy si jsou vědomy, že většina investorů jsou fyzické osoby a snaží se jim maximálně vyjít vstříc. Proto v období po Novém roce ve svých účtech automaticky naleznete potřebné podklady i s praktickými instrukcemi, viz příklad Fondee níže.

Zdroj: Fondee.cz
Fondee-danovy-vypis-za-uplynuly-rok
Fondee – Daňový výpis za uplynulý rok

Pokud byste ale váhali, zkuste se podívat na náš článek, kde jsme problematiku danění uvedli trochu podrobněji, případně neváhejte využít služeb daňového poradce.

Možnost snížit riziko anebo snížit poplatky?

Poplatky jsou obecně u investičních platforem velmi nízké, zpravidla okolo jednoho procenta ročně z aktuální hodnoty, bez vstupních či výstupních poplatků (vyjma kryptoměnového Fumbi). Přesto ale Portu nabízí zajímavou možnost. Klienti si u svého portfolia mohou zapnout fixaci a tím ještě snížit poplatky (až o 40 %).

Vše probíhá poměrně jednoduše a nenásilně a pro investory to může být velmi výhodné. My jsme tuto možnost pro účely srovnání platforem nevyužili, pro vás to však může být zajímavý prvek, který silně hovoří ve prospěch Portu.

Zdroj: Portu.cz
moznost-snizit-si-sve-poplatky-zafixovanim
Fixace na určitý časový horizont

V posledních měsících také Portu přišlo se zcela novým produktem nazvaným investiční rezerva. Jedná se jakousi alternativu spořicích účtů, kde sice nemůžete čekat, že budete kdovíjak zhodnocovat své peníze, avšak nabízené zúročení (nyní okolo 5 %) je trošku vyšší než současné hodnoty spořicích účtů a riziko je velmi nízké – tedy výnos je v čase poměrně stabilní. Více se o tomto produktu dozvíte v článku uvedeném níže.

A jak hodláme postupovat dále?

Jsme v pohodě, nic se pro nás nemění.

Důležité je zachovat chladnou hlavu i v době volatility trhu a ztrát. Hodláme pokračovat se své strategii tak, jak jsme s ní začali.

Pokud se vám náš seriál líbí, určitě se k nám občas vraťte, protože za 3 měsíce se na naše portfolia podíváme a opět si zhodnotíme, jak se nám vede.

Chcete být vždy v obraze ohledně aktuálního vývoje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
24
2

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.