Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 technologické akcie rostoucí až o 500 %. Je pozdě na jejich nákup?

Zlepšení ekonomické situace, boom umělé inteligence i růst Bitcoinu vytáhly řadu akcií do závratných výšin. Ceny některých titulů tak vzrostly o stovky procent. Má smysl nyní kupovat jejich akcie?

Publikováno
3 technologické akcie rostoucí až o 500 %. Je pozdě na jejich nákup?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 akciový trh prokázal odolnost a odrazil se od poklesu způsobeného rostoucími úrokovými sazbami v předchozím roce. Index S&P 500 letos vzrostl o více než 20 %, a to především díky stavu americké ekonomiky, která se po inflační postcovidové krizi znovu stabilizovala. Nemalý podíl na tomto růstu má také boom umělé inteligence.

Z tohoto oživení profitovali investoři, kteří využili příležitosti během poklesu trhu v roce 2022, kdy se index S&P 500 propadl o 19,4 %, a získali podhodnocené akcie.

Nyní může investory zlákat růstem celá řada akcií, které jsou naopak nadhodnocené. Je tedy na místě krotit optimismus a přistoupit k podrobnější analýze.

1. Nvidia

Společnost Nvidia se etablovala jako lídr revoluce v oblasti umělé inteligence, protože produkuje vysoce výkonné mikročipy pohánějící moderní systémy umělé inteligence a kromě toho jsou její grafické karty hojně využívány k těžení bitcoinů.

Z toho by se dalo usuzovat, že je zde stále růstový potenciál i přes to, že se cena akcií Nvidia za poslední rok více než zdvojnásobila.

P/E ratio, tedy poměr zisku a ceny akcie, společnosti Nvidia je nyní vysoký – přes 60, takže akcie jsou evidentně nadhodnoceny. Firma se tak možná veze na bublině, která by mohla prasknout.

Poměr ceny k tržbám (P/S ratio) je aktuálně téměř 27, což je dvojnásobek “normálního” P/S poměru u Nvidie z doby před pandemii koronaviru a rovněž naznačuje nadhodnocení.

Výrobce grafických karet a mikročipů zatím těží ze svého postavení na trhu s čipy pro umělou inteligenci, ale Microsoft i AMD investují značné prostředky do vývoje v této oblasti, takže konkurenční prostředí jistě brzy zhoustne a jedinečná pozice Nvidie bude v ohrožení.

Vývoj ceny akcií Nvidia za 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

2. IonQ

IonQ začal zpeněžovat svůj výzkum v oblasti kvantové výpočetní technologie. Potenciálně si tak buduje cestu k obrovským růstům příjmů s tím, jak bude tato technologie zrát. Do té doby však bude podnikání společnosti spočívat ve zkoušení a spekulacích.

Její kvantové procesory zatím nejsou zdaleka tak výkonné jako její akcie, které za poslední rok rostly o více než 270 %.

Firma za 3. čtvrtletí roku 2023 vykázala tržby ve výši 6,1 milionu USD, což sice představuje meziroční růst tržeb o 122 %, ale na druhé straně to při nákladech 48 milionů dolarů za stejné období znamená hlubokou ztrátu.

Akcie jsou tedy zjevně poháněny spíše hypem okolo kvantových počítačů, než hospodářskými výsledky samotné společnosti.

Vývoj ceny akcií IonQ za 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie IONQ Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

3. Marathon Digital Holdings

Marathon je velký těžař bitcoinů, takže se mu pochopitelně v současnosti daří díky růstu ceny této kryptoměny. Cena BTC za poslední rok stoupla o více než 150 % a cena akcií Marathon Digital Holdings dokonce o neskutečných 578 %.

Společnost v podstatě všechno vsadila na jednu kartu a i když se v současnosti zdá, že je to dobrá karta, vždycky je tu možnost, že se sázka nevyplatí.

Od Bitcoinu se v příštím roce očekává růst ceny pod vlivem spuštění spotového ETF a taky očekávaného halvingu. Ale právě půlení odměny za vytěžený bitcoin je kritický moment pro těžaře a pokud se ceny po něm nevyhoupnou dostatečně vysoko, může to snadno růstový trend Marathonu otočit.

Vývoj ceny akcií Marathon za 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MARA Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎