Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 rizika akcií Nvidia, o nichž se moc nemluví: Je to stále dobrá investice?

Kdo neinvestoval do AI před dvěma lety, propásnul velkou příležitost. Dá se do tohoto rozjetého vlaku ještě naskočit?

3 rizika akcií Nvidia, o nichž se moc nemluví: Je to stále dobrá investice?
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia je na akciovém trhu výjimečnou společností, která jen za poslední rok dosáhla impozantního růstu ve výši 200 %.

Tento pozoruhodný růst byl podpořen dominantním postavením na trhu s čipy umělé inteligence (AI), kde má podle odhadů 90% podíl.

Vzhledem k mírnému poklesu akcií z nedávných maxim však investoři přemýšlejí, zda se jedná pouze o dočasnou pauzu, nebo o znamení potenciálních problémů, které je čekají.

Kladné charakteristiky Nvidie

Společnost se profiluje jako dodavatel AI čipů pro technologické firmy budující masivní datová centra. Tyto čipy jsou klíčové pro provoz výkonných modelů umělé inteligence a vlastní software Nvidie usnadňuje vývojářům konfiguraci čipů pro různé aplikace umělé inteligence.

Tato kombinace vysoce kvalitních produktů a uživatelsky přívětivého softwaru vynesla společnost do čela trhu s čipy AI, po kterých je obrovská poptávka.

Info

Nvidia je nejen lídrem v oblasti AI čipů, ale také významným hráčem v herním průmyslu díky svým grafickým kartám, které pohánějí moderní videohry.

Očekává se, že tato poptávka bude pokračovat, neboť odborníci předpovídají, že by se do roku 2030 plocha amerických datových center mohla zdvojnásobit.

Lisa Su, generální ředitelka konkurenčního AMD, předpokládá, že trh s čipy umělé inteligence vzroste v příštích letech na více než 400 miliard dolarů. Generální ředitel Nvidie, Jensen Huang, zase uvedl, že cílem společnosti je vydávat nové čipy každý rok, což dále podpoří její růstové vyhlídky.

Analytici jsou ohledně budoucnosti Nvidie optimističtí a předpovídají jí v příštích třech až pěti letech průměrný roční růst zisku o 38 %. Ačkoli forwardový poměr ceny akcie k zisku (P/E) činí 48, což je vysoké ocenění, Nvidia by ho mohla potenciálně ospravedlnit, pokud splní tato růstová očekávání.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Rizika s Nvidií spojená

Navzdory slibným vyhlídkám je třeba zvážit několik rizik. V prvé řadě je rychlý růst fundamentálních ukazatelů tažen jen několika velkými technologickými společnostmi, které tvoří významnou část jejích prodejů.

Pokud se tyto společnosti rozhodnou navrhovat vlastní čipy na zakázku nebo zjistí, že je návratnost investic do čipů od Nvidie nedostatečná, mohlo by to mít na příjmy katastrofální dopad.

Krom toho konkurenti jako AMD a Intel neustále usilují o získání většího podílu na trhu. Pokud se jim podaří nabídnout srovnatelné čipy za nižší ceny, mohla by Nvidia čelit cenovému tlaku.

V neposlední řadě celkový růst trhu s čipy závisí na dalším rozvoji a zavádění technologií a aplikací umělé inteligence. Pokud se nadšení kolem AI nepromítne do trvalé poptávky po čipech, mohla by být trajektorie růstu Nvidie také ohrožena.

Vyplatí se ještě do akcie investovat?

Investice do společnosti Nvidia v této chvíli vyžaduje dlouhodobý pohled. Současné ocenění akcií je založeno spíše na předpokládaném budoucím růstu než na minulé výkonnosti.

Hlavním rizikem pro investory je, že společnost nemusí být schopna tato vysoká očekávání naplnit. Vzhledem k výrazným ziskům, kterých akcie již dosáhly, by případné neúspěchy mohly vést k výraznému poklesu.

Díky silné pozici na trhu a růstovému potenciálu může být pořád dobrou investicí. Je ale třeba opatrného přístupu.

TIP

Pravidelné investování vám umožní investovat do akcií Nvidia postupně, čímž se sníží riziko špatného načasování trhu.

Jednou z dalších rozumných strategií pak je omezení podílu akcií Nvidia na malé procento diverzifikovaného portfolia. Tím se minimalizuje riziko nadměrné expozice vůči jedné akcii a zároveň se investorům umožní těžit z jejího potenciálního růstu.

Dalším účinným přístupem je průměrování nákladů či pravidelné investování, které zahrnuje malé investice v průběhu času. Tato strategie umožňuje investorům postupně budovat své pozice, čímž se snižuje potenciální riziko investování velké částky v nesprávnou dobu.

Jakmile společnost prokáže svou schopnost udržet si růst, mohou investoři své podíly zvyšovat. Naopak, pokud se společnost setká s potížemi, postupný investiční přístup usnadňuje opuštění pozice s minimálními ztrátami.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.