Dividendové akcie mohou sloužit jako prostředek k vytvoření pasivního příjmu. Je ale potřeba pamatovat, že skvělá dividenda není vždy ukazatelem skvělého byznysu. Některé společnosti obětují příležitosti k růstu, aby udržely dividendy. Možná existuje lepší způsob, jak investovat své peníze?
Existuje důvod, proč mnoho investorů hledá akcie vyplácející dividendy. Myšlenka stálého toku příjmů může být docela lákavá. A také během poklesu trhu mohou průběžné výplaty dividend pomoci kompenzovat ztráty ve vašem portfoliu. Jakmile si zajistíte stálý tok výplat dividend, budete mít možnost tyto peníze reinvestovat do dalšího růstu.
I když je snadné chápat lákavost akcií, které dividendy vyplácejí, mají také svá úskalí. Zde je několik důvodů, proč možná nebudete chtít příliš přehánět podíl dividendových akcií ve svém portfoliu.
1. Mohly by zvýšit vaši daňovou zátěž
Pokud splníte časový test investic, můžete se vyhnout zdanění. Neplatí to však vždy. Jakmile obdržíte dividendy na svém brokerském účtu, mohly by tyto platby zvýšit vaši daňovou zátěž. To platí, i když se rozhodnete své dividendy reinvestovat.
Bohužel zdanění dividend zpravidla podléhá místním zákonům dané země, kde má společnost své sídlo, takže to může být administrativně obtížný úkol – zorientovat se nebo si platit poradce. Varianta neuvedení dividend v daňovém přiznání může být potenciálně nebezpečná a ještě dražší.
Dobrou zprávou je, že některé dividendy jsou zdaněny příznivější sazbou než běžný příjem (myšleno daně a odvody včetně soc. a zdravotního), takže daňový zásah nemusí být tak závažný. Někdy tedy stačí je jenom uvést v daňovém přiznání. Jindy však může být daň v řádu několika desítek procent a to celou teorii investování do dividendových akcií značně komplikuje.
Hrozí také dvojí zdanění dividend, tedy že musíte (již zdaněné) dividendy dodatečně zdanit ještě jednou ve své domovině. Výsledná sazba zdanění tak snadno dosáhne třeba 45 %. Bohužel je to častější, než si možná myslíte. Investování do dividendových akcií to značně komplikuje a prodražuje.
2. Můžete obětovat zhodnocení akcií
Společnosti, které vyplácejí štědré dividendy, tak často činí na úkor investice do růstu samotného podnikání.
A to by mohlo omezit rozsah, v jakém jsou tyto společnosti schopny růst a generovat příjmy. Je podstatné jestli vaše investice generuje dividendy, nebo roste na hodnotě samotná akcie? Otázka je, který růst je pro vás důležitější a dlouhodobě výhodnější. Akcie Amazon se s vyplácením dividend neobtěžuje a raději roste, hodně roste.
Zatímco akcie vyplácející dividendy pro vás mohou sloužit jako příjemný zdroj průběžného příjmu, vaše akcie se nemusí zhodnocovat stejnou rychlostí jako akcie, které vlastníte a nevyplácejí dividendy. Pokud je vaším primárním cílem generovat hodně dlouhodobého růstu vašeho portfolia, může to být problém.
3. Můžete investovat do společností, které ve skutečnosti nejsou silné podniky
Je snadné vidět přitažlivost akcie se štědrou dividendou – získáte stálý přísun příjmů, na který se můžete těšit. Ale pamatujte, že vysoký dividendový výnos ne vždy ukazuje na silný základ podnikání.
Ve skutečnosti, pokud se rozhodnete obchodovat dividendové akcie, spíše než se dívat na aktuální dividendu společnosti, možná se budete chtít podívat na její historii výplat dividend. Společnost, která trvale vyplácí a zvyšuje dividendy, může být mnohem lepší a stabilnější sázkou než společnost s dividendovým výnosem, který se nedávno do značné míry zvýšil (např. vlivem prudkého propadu ceny akcie na burze).
Je potřeba sledovat širší kontext
Je snadné uvíznout při honbě za dividendami. Lepší nápad je investovat do kvalitních podniků se silným růstovým potenciálem. Pokud tyto společnosti náhodou vyplácejí dividendy, skvělé – ale to by opravdu nemuselo být hlavním hnacím motorem vašeho rozhodnutí investovat do daného podnikání nebo ne.
Na závěr vám nabídneme ještě jedno zamyšlení z opačného úhlu pohledu, jelikož je možné, že právě ony úspěšné společnosti dividendy rády vyplácejí. Statisticky totiž z indexu S&P 500 dosahují lepšího dlouhodobého zhodnocení dividendové akcie, než ty, které žádné dividendy nevyplácejí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.